Postizborni plijen SDA i SDP-a:Kako su platformaši podijelili javna preduzeća

Istražujemo

Kako su platformaši podijelili javna preduzeća

Kako su platformaši podijelili javna preduzeća

U svega nekoliko pasusa teksta, "stali" su svi principi partnerske vladavine SDP-a i SDA za naredne četiri godine u Kantonu Sarajevo, u Sporazumu o principima zajedničkog djelovanja, potpisanom 28. marta. Zato je, međutim, nekoliko stranica papira trebalo za "prateći" dokument Sporazuma: spisak javnih preduzeća i institucija u kojem je jasno naznačeno koga i šta ubuduće kontrolira SDP, a šta „ostavljaju“ SDA-u!

SAMO SMO UZELI ONO ŠTO NAM PRIPADA!?

Spisak, koji je u posjedu Žurnala, pokazuje da će naredne četiri godine, SDP i SDA, skoro pa "bratski" dijeliti politički uticaj u javnom sektoru Kantona Sarajevo. Znači to i da je SDA izgubila nekoliko dragocjenih uporišta. Tvrde da, mada je spisak i njihovih ruku djelo, na kreiranje sadržaja dokumenta nisu imali jednako uticaja kao SDP. Međutim, "raspodjela" je rađena u skladu sa izbornim rezultatima. Navikli u SDA na skoro pa apsolutnu kontrolu cjelokupnog života u KS, pomenutim spiskom, kako saznajemo, nisu nimalo zadovoljni.

Za sada je, a sačekat ćemo još komentar iz vrha obje stranke, o spisku za Žurnal pristao razgovarati jedino potpredsjednik Kantonalnog odbora SDA Sarajevo, Nedžad Ajnadžić. Predsjednik KO SDA, Abdulharis Šeta se, navodno "povukao" iz pregovora i na većini sastanaka na kojima se razgovaralo o "raspodjeli", nije ni sudjelovao. Na koncu je dokument u ime njegove stranke potpisao zamjenik predsjednika SDA BiH, Asim Sarajlić.

Za magazin Žurnal Nedžad Ajnadžić je kazao da poštuje dokument na kojem postoji potpis iz vrha stranke, (u ime SDP-a spisak je navodno potpisao potpredsjednik te stranke Damir Hadžić) te da u takvom načinu pregovaranja koalicionih partnera ne vidi ničeg spornog.
- Meni je žao da mi, kao kantonalni odbor nismo u razgovorima sudjelovali u punom kapacitetu ali u ovom momentu devedeni smo u situaciju da trebamo poštovati odluku političkog vrha i, na kraju krajeva, ovaj dogovor je napravio vrh SDA i SDP-a i on je obvezujući i za jednu i za drugu partiju.

Ajnadžić nije želio komentirati kriterije po kojima je pomenuti spisak nastao, uz tvrdnju da politika ne utiče na poslovnu politiku u javnom sektoru?!
- Nema tu kriterija, politika je sjela, odabrala i nijanse bi možda bile drugačije da sam ja pravio papir ali govorim samo principjelno, o učešču u realizaciji ovog dokumenta.

Žurnalovom sagovorniku nije neobična ni praksa da vodeće stranke naprave plan preuzimanja javnog sektora bez prethodne detaljne analize da li, recimo, u pojedinim preduzećima uopće treba mjenjati upravu, ako je kojim slučajem dobro radila.
- Činjenica je da SDA- u i SDP-u pripada po 50 posto vlasti u Kantonu Sarajevo, naravno kroz legalne organe vlasti. To je taj papir. Tako i stoji u načelima. Po 50 posto vlasti SDA-u, 50 posto SDP-u!
, decidan je Ajnadžić.

Scanned_Document

SDP ĆE KONTROLIRATI KLJUČNA PREDUZEĆA, USTANOVE, JAVNU TELEVIZIJU

Žurnal u ovom tekstu spisak objavljuje u cijelosti, pa prosudite sami o eventualnim kriterijima po kojima je spisak nastajao ali je zanimljivo istaknuti nekoliko primjera. SDP će kontrolirati ključne Zavode u Kantonu: za planiranje, zdravstvo, socijalnu zaštitu a njima je "pripala" briga o najvažnijim institucijama kulture. SDP će kontrolirati i većinu javnih preduzeća. Katastrofalni finansijski pokazatelji poslovanja u pojedinim preduzećima kao što je GRAS sasvim su logičan razlog da ih SDP "uzme pod svoje". Međutim, kad već navodimo primjer GRAS-a, recimo i to da je prema saznanjima Žurnala, ime direktora u ovoj priči ponajmanje bitno. SDP za GRAS ima "veliki" plan. Magazin Žurnal, ovom i drugim pričama o budućnosti nekoliko ključnih javnih kantonalnih preduzeća, bavit će se u posebnim istraživanjima a kažimo samo da se sasvim pouzdano zna da će SDP "preuzeti" i poslovanje preduzeća Park, te preduzeća Vodovod i kanalizacija, na čije bi čelo uskoro mogao zasjesti SDP-ovac Jakub Dreković. Sadašnji izvršni direktor za realizaciju investicija u VIK-u, a inače direktor ovog preduzeća za vrijeme vladavine Alijanse za promjene. SDP je na spisku jasno naznačio i da "preuzimaju" i preduzeće "ZOI 84" a navodno će u tu direktorsku fotelju zasjesti, Salko Hasanefendić, bivši direktor Oslobođenja. Kako je SDP-u, po spisku "pripala" i Televizija Sarajevo, već skoro bi u ovom javnom mediju moglo doći do promjena na rukovodećim pozicijama.

Osim nekoliko pobrojanih preduzeća u kojima SDA više neće imati "svoje ljude", kontrolirat će i dalje preduzeća Rad, Tržnice, Sarajevogas, Toplane... Vrlo je zanimljivo da se tokom kreiranja spiska vodila bitka i za PD Butmir te Sarajevošume. O Poljoprivrednom dobru Butmir i apsurdima vezanim za ovo javno preduzeće, Žurnal je već pisao a bavit ćemo se ponovo i , također "velikim" zajedničkim planovaima SDA i SDP-a za butmirsku farmu. Vjerovatno je da će i ta priča baciti malo više svjetla na kriterije po kojima je famozni spisak o kojem govorimo uopće i nastao.

{szakitable zebra="#eef" width="550"}

INSTITUCIJA STRANKA
JKKP i JP KANTONA SARAJEVO
Park d.o.o. Sarajevo SDP
Rad d.o.o. Sarajevo SDA
Spomenik prirode “Vrelo Bosne” SDP
Tržnice / pijace Sarajevo SDA
Vodovod i kanalizacija Sarajevo SDP
Pokop d.o.o. Sarajevo SDP
Sarajevogas SDA
Toplane Sarajevo SDA
Gras Sarajevo SDP
TV SA SDP
ZOI 84 SDP
KSC Skenderija SDA
Veterinarska stanica SDP
PD Butmir SDA
Sarajevošume SDA
ZAVODI
Zavod za izgradnju Kantona Sarajevo SDA
Zavod za planiranje razvoja KS SDP
Zavod za informatiku i statistiku KS SDA
Prosvetno-pedagoški zavod KS SDP
AGENCIJE
Agencija za privatizaciju Kantona Sarajevo SDP
SERDA - Agencija za razvoj KS SDA
FONDOVI
Fond Kantona Sarajevo za izgradnju stanova SDP
Kantonalni stambeni fond SDA
Fond Kantona Sarajevo za izgradnju i očuvanje grobalja šehida i poginulih boraca, memorijalnih centara i spomen obilježja žrtava genocida SDA
Fond Kantona Sarajevo za stipendiranje i školovanje djece boraca, poginulih boraca i poginulih civila-žrtava “IKRE” SDP
OBLAST ZDRAVSTVA
Zavod zdravstvenog osiguranja KS SDA
Apoteke Sarajevo SDP
Dom zdravlja KS SDP
Klinički centar Univerziteta Sarajevo NIVO FBiH
Opća bolnica “Prim. dr. Abdulah Nakaš” Sarajevo SDA
Psihijatrijska bolnica KS SDA
Zavod za alkoholizam i druge toksikomanije KS SDA
Zavod za hitnu medicinsku pomoć KS SDA
Zavod za javno zdravstvo KS SDP
Zavod za medicinu rada KS SDA
Zavod za sportsku medicinu KS SDP
Zavod za transfuzijsku medicinu IDE NA NIVO FBiH
Zavod za zaštitu zdravlja studenata Univerziteta Sarajevo SDP
Zavod za zdravstvenu zaštitu radnika ŽTO NIVO FBiH
Zavod za zdravstvenu zaštitu uposlenika MUP-a KS SDP
OBLAST SOCIJALNE ZAŠTITE
Disciplinski centar za maloljetnike SDP
Dom za djecu bez roditeljskog staranja SDA
Dom za socijalno-zdravstveno zbrinjavanje osoba sa invaliditetom i drugih osoba SDA
Gerontološki centar SDP
Kantonalni centar za socijalni rad SDP
Porodično savjetovalište SDA
Služba za zapošljavanje KS SDP
Terapijska zajednica Kampus KS SDA
OBLAST KULTURE
Biblioteka Grada Sarajeva SDA
Collegium Articticum SDP
MESS – Međunarodni teatarski festival SDP
Narodno pozorište Sarajevo SDP
Sarajevo – ART Sarajevo SDA
Sarajevski ratni teatar Sartr SDA
Bosanski kulturni centar Sarajevo SDA
Istorijski arhiv Sarajevo SDP
Muzej Sarajeva SDP
Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa SDA
Pozorište mladih SDP
Sarajevska filharmonija sa P.P. Sarajevo SDA
Kamerni teatar SDP
Muzej Alija Izetbegović SDA

{/szakitable}

(zurnal.info)