Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev primio je u utorak istaknutog konstruktora oružja Mihaila Kalašnjikova na njegov 90. rođendan i uručio mu najvišu državnu nagradu - Zvijezdu heroja Rusije, javile su ruske novinske agencije.
Medvedev je rekao da je Kalašnjikov uspio "pretvoriti rusko oružje u jedan od najboljih nacionalnih brendova" i da su njegova dostignuća simbol stvaralačkih sposobnosti ruske nacije.
"Potrebno je da se i u drugim oblastima ugledamo na Vas", rekao je ruski predsjednik.
Zahvaljujući na nagradi, Kalašnjikov je izrazio nadu da će se u Rusiji i dalje proizvoditi novi tipovi naoružanja i "čuvati mir i red".
"Nije moja krivica što se danas oružje primjenjuje tamo gdje ne treba. To je krivica političara, a ne konstruktora. Ja sam pravio oružje radi zaštite granica domovine", rekao je tvorac svjetski poznate automatske puške AK-47, nazvane prema njegovom prezimenu.
Pred svečanost uručivanja nagrade Kalašnjikov je rekao da se osjeća dobro i da svakog dana ide na posao u koncern „Ižmaš“, gdje je glavni konstruktor a i savjetnik generalnog direktora „Rosoboronexporta“.
Kalašnjikovu su, kako je izvijestio Itar-Tass, čestitku za rođendan poslali i članovi posade Međunarodne svemirske stanice Maksim Šurajev i Roman Romanjenko.
"Vaše ime, uvaženi Mihail Timofejevič, zajedno s prvim kosmonautom Jurijem Aleksejevičem Gagarinom, postalo je simbol naše zemlje u 20. stoljeću", naveli su ruski kosmonauti u videočestitki.
Kalašnjikov, koji je konstruirao više od 150 tipova vojnoga, sportskog i lovačkog oružja, dva puta je bio heroj socijalističkog rada, dobitnik nagrada sa Staljinovim i Lenjinovim imenom, kavaljer Ordena svetog Andreja Prvozvanog.
Automat AK, koji u cijelom svijetu znaju po nazivu „kalašnjikov“, zbog rasprostranjenosti je unesen u Guinnessovu knjigu rekorda, jer ga koristi do 100 miliona ljudi u 55 zemalja, podsjetila je ruska državna agencija.
Čak su ga i afričke države, Mozambik, Zimbabve i Burkina Faso, stavile na svoje grbove i zastave.
U SSSR-u je 1943. godine proizveden novi metak kalibra 7,62 milimetra i počeo rad na proizvodnji nove klase oružja. Tom radu i učešću na konkursu 1946. godine se priključio i Kalašnjikov, tada oficir oklopnih snaga i saradnik centralnog naučno-istraživačkog poligona za oružje.
Automatska puška AK-47 registrirana je 1949. godine a na bazi nje nastalo je i mnogo drugih modifikacija.
Licencu za proizvodnju pedesetih godina minulog stoljeća dobilo je 18 zemalja, uglavnom saveznika u Varšavskom paktu, a već tada je 11 zemalja počelo proizvodnju automata bez licence.
Prema podacima „Rosoboronexporta“ za 2009. godinu, rok važenja licence u državama koje su je dobile ranije, istekao je ali se proizvodnja nastavlja, prenio je Tanjug.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.