Liu (54) je učestovao u organizaciji peticije "Povelja 08" u kojoj se poziva na opsežne političke reforme u Kini, a autor je brojnih eseja u kojima se kritikuje vladajuća komunistička partija, a koji su objavljeni na internetu, prenosi Reuters.
Sud u Pekingu proglasio je Lia krivim za "podsticanje podrivanja državne vlasti", na suđenju na kome je zapadnim diplomatama bio zabranjen pristup.
Strani izaslanici su bili isključeni i kada je izricana presude, kao i novinari koji su se okupili ispred sudnice.
Američki diplomata Gregory May izjavio je ispred zgrade suda da je Washington "duboko zabrinut" presudom koja je izrečena Liu i da će nastaviti s pozivima Vladi Kine "za njegovo hitno oslobađanje".
Osudi presude pridružile su se i brojne organizacije za zaštitu ljudskih prava, a predstavnik Human Rights Watch za Aziju nazvao ju je "izrugivanjem pravdi".
Liu se 1989. pridružio štrajku glađu u znak podrške studentima koji su protestvovali na trgu Tjenamen, poslije čega je proveo 20 mjeseci u zatvoru. Devedesetih godina osuđen je na tri godine prinudnog rada, a više mjeseci proveo je u kućnom pritvoru, podsjetila je britanska agencija, prenosi u petak Tanjug.
(Fena)