Troškovi reprezentacije u državnim ministarstvima (1):Ko može popiti 3000 kafa tokom jednog mjeseca

Istražujemo

Ko može popiti 3000 kafa tokom jednog mjeseca

Ko može popiti 3000 kafa tokom jednog mjeseca

Pravilnici o potrošnji budžetskog novca namijenjenog za troškove reprezentacije variraju od ministarstva do ministarstva. Međutim, prema brzini i volji da dostave tražene podatke može pretpostaviti koliko je ko, u državnoj administraciji, (ne)ažuran kada je rečena stavka u pitanju. Tako se u ministarstvima vanjskih poslova te komunikacija i transporta ni nakon dvonedjeljnog čekanja nisu udostojili odgovoriti na novinarska pitanja: koliko je novca potrošeno u svrhu reprezentacije u 2010. godini; koji se proizvodi i/ili usluge plaćaju tim novcem; koji nosioci funkcija ili službe imaju pravo na reprezentaciju te da li je iznos limitiran i na koji se način pravdaju troškovi. Trebalo je da proceduru potkrijepe bar jednim konkretnim primjerom. Ministri, zamjenici, pomoćnici i šefovi raznih službi i odsjeka u Ministarstvu komunikacija i prometa bili su, tokom Žurnalove petnaestodnevne potrage: na sastancima, službenim putovanjima, bolovanjima i godišnjim odmorima. U MVP su nas, poslije sedmica čekanja, obavijestili da upit moramo proslijediti “na odgovarajućem obrascu”. Ispoštovali smo proceduru i čekamo odgovor.

Neslavnu titulu šampiona u izbjegavanju zakonske obaveze da javnosti obrazloži trošenje poreskog novca ipak odnosi Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice: marljiva uposlenica Ureda za odnose s javnošću dvije je sedmice “na sastancima“, kako nam poručuju njene kolege, od kojih niko „nema ovlašćenje da je zamijeni“. Istina, jednom prilikom naš ju je poziv zatekao u uredu, ali nije bila u mogućnosti da se javi “pošto i zaduženi za odnose s javnošću ponekad moraju da jedu”, kako nam je prenešeno.

Ministarstvo pravde: Neograničeni ali razumni troškovi

Premda nam je, već u prvoj rečenici, objašnjeno da u Ministarstvu pravde BiH rade 222 osobe, novcem za reprezentaciju raspolaže osam uposlenika: ministar, zamjenik te njihovi šefovi kabineta, sekretar Ministarstva, pomoćnik ministra, glavni upravni inspektor i upravnik Pritvorske jedinice i Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija. Ministar, zamjenik i sekretar imaju pravo „na neograničeni ali razumni iznos troškova reprezentacije“, dok ostali raspolažu sa po 150 KM mjesečno.

Nakupilo se tako, u prošloj godini, 39.919,83 KM reprezentativnih troškova, što je ipak manje od 45.900 KM odobrenih za tu namjenu. Novcem za reprezentaciju pravdaju se „osvježenja i objedi koji se služe tokom službenih sastanaka sa strankama, te pokloni za delegacije iz inostranstva koje dolaze u posjetu radi zaključivanja međunarodnih ugovora.“ Dalje se obrazlaže kako se troškovi pravdaju originalnim računima uz obaveznu traku iz registra kase davaoca usluga a „računi koji sadrže neodređene opise ne priznaju se kao usluge reprezentacije“.

Pomoćnik ministra u Sektoru za strateška planiranja, koordinaciju pomoći i evropske integracije počastio je osvježenjem, u iznosu od skromnih 32,80 KM, članove Funkcionalne radne grupe I – Pravosuđe na sastanku održanom 11. aprila ove godine.

Ministarstvo civilnih poslova: Propisi su jasni ali ne i za javnost

Ministarstvo civilnih poslova u protekloj godini na reprezentaciju je potrošilo 67.731 KM, što je 71 posto od predviđenih 87.600 KM.

„Način utroška sredstava jasno je propisan Pravilnikom o poklonima i reprezentaciji, iznosi su limitirani a troškovi se pravdaju originalnim računima uz kratko obrazloženje kao dokaz o namjenskom korištenju“, stoji u šturom odgovoru, bez obrazloženja „jasnih pravila“ i „limitarnih iznosa namjenske potrošnje“. Zašto bi, uostalom, javnost morala da zna kako ministar, zamjenik, pomoćnici i sekretar ovog ministarstva troše državni novac?

Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa: Trnovit put do poslovnog ručka

Sedam učesnika bilateralnih pregovora po Protokolu o Sporazumu o unapređenju i recipročnoj zaštiti investicija između BiH i Republike Rumunije počastili su se ručkom u vrijednosti 232,50 KM u ugostiteljskom objektu „Brazil“ u Sarajevu, februara prošle godine. To je djelić od ukupno 67.212 KM utrošenih za reprezentaciju u prethodnoj godini. Pretpostavljamo da je teška ekonomska situacija natjerala i uposlenike ovog ministarstva da „stegnu kaiš“, pa je navedena suma za 16,5 posto manja u odnosu na utrošak u 2009. Ministar, njegov zamjenik i pomoćnici, sekretar ministarstva i glavni inspektor u prilici su da budžetskim novcem pravdaju račune za „konzumaciju jela i pića (posjete delegacija, mješovite komisije isl.), poklone stranim delegacijama i čestitke povodom praznika“. Iznos je, ponovo, limitiran internom odlukom. Put do odobravanja troška reprezentacije čini se dugim i trnovitim: Ispred organizacione jednice koja ima potrebe „za istim“ piše se zahtjev za izdavanje narudžbenice, uz obrazloženje troška, koji potpiše pomoćnik ministra. Zatim saglasnost za narudžbenicu potpisuju ministar, sekretar ministarstva i pomoćnik za pravne i opšte poslove. Onda rečena osoba ide na ručak. Potom potpiše račun, prihefta ga uz gore spomenuti zahtjev i kopiju narudžbenice pa se „uz kompletnu dokumentaciju radi naredba za knjiženje, koju potpisuju ministar i sekretar ministarstva“. Ovaj naizgled komplikovan proces karakterističan je za sva državna ministarstva. Ipak, činjenica da uglavnom iste osobe (ministri, zamjenici, pomoćnici...) imaju privilegiju i da troše i da odobravaju, ukazuje na mogućnost da procedura i nije složena kakvom se čini.

 

Ministarstvo sigurnosti: Sve u ime gostoprimstva

U Pravilniku Ministarstva sigurnosti definirana je unutrašnja i vanjska reprezentacija. „Unutrašnja reprezentacija podrazumijeva korištenje ugostiteljskih usluga koje pruža Služba za zajedničke poslove institucija BiH“ navodi se u dopisu. U prijevodu, ministar, zamjenik ministra baš kao i sekretar, pomoćnici i šefovi odsjeka, u ovom i ostalim ministarstvima, kafu i sokove piju na „blok“.

Ako se, pak, zanesu i prekorače mjesečni limit to im se odbija od naredne plaće. Vanjska reprezentacija predstavlja „ugostiteljske usluge koje se koriste izvan institucija BiH“, na koju pravo imaju ministar, zamjenik ministra „ili osoba koju oni ovlaste, o čemu se donosi posebna odluka“.

„Reprezentacija je bilo koji trošak koji se uobičajeno javlja tokom redovnog poslovanja ministarstva a s ciljem iskazivanja gostoprimstva i stvaranja dobrih odnosa unutar i van institucija BiH, prilikom obilježavanja značajnih događaja, praznika, godišnjica, promicanja interesa ministarstva, kao i oni koji nastanu prilikom sastanaka sa službenim strankama i gostima“ objašnjavaju nam u Ministarstvu sigurnosti. Definicija reprezentacije je, vidimo, dovoljno široka da povoda za njeno upražnjavanje sigurno ne manjka. Istim novcem kupuju se i pokloni koji „simboliziraju multikonfesionalnost BiH“ a koji se uručuju prilikom posjeta inostranstvu te prilikom prijema visokih stranih delegacija. Ministarstvo sigurnosti utrošilo je 174.650 KM na ime troškova reprezentacije u prethodnoj godini.

Ministarstvo finansija i trezora: Za strance pokloni od 1.000 KM, za domaće upola manje

Obrazloženje 78.186 KM utroška za reprezentaciju u prethodnoj godini novinarima Žurnala je dostavljeno brzo, koncizno i profesionalno , pa vrijedi istaći da se uposlenici Ureda za odnose s javnošću i Sektora za pravne, kadrovske, opće i financijske poslove ovog ministarstva, za razliku od mnogih kolega, ozbiljno miješaju u svoj posao. Ipak, saznajemo da samo za troškove interne reprezentacije („bezalkoholni i topli napici tijekom radnih sastanaka“) ministar raspolaže s vrtoglavih 1.200 KM mjesečno (na primjer, „interna“ kafa, prema izvorima Žurnala, košta 70 pfeninga tako da ministar, prostom računicom, mjesečno može reprezentacijom pravdati 1.714 kafa (!)), zamjenik ministra na raspolaganju ima 1.000 KM a pomoćnici „svega“ po 300 KM. Svako eventualno prekoračenje odbija se, saznajemo, od naredne plaće. Korišćenje eksterne reprezentacije odobrava ministar ili osoba koju on odredi a iznos, u dopisu koji nam je dostavljen, nije preciziran. Ipak, na konkretnom primjeru doznajemo da je ručak s delegacijom Evropske banke, u vezi sa financiranjem projekta „Bolnica“ Zenica i glavne zeničke magistrale, upriličen u restoranu „Ušće“ u Zenici avgusta prošle godine, koštao poreske obveznike 679 KM. Novcem namijenjenim za troškove reprezentacije kupuju se i darovi, na osnovu odluke ministra. Tako se za predstavnike međunarodnih institucija i stranih država kupuju pokloni u vrijednosti do 1.000 KM a za predstavnike institucija i organizacija iz BiH do upola manjeg iznosa. Evidencija darova vodi se putem registra.

 

Ministarstvo odbrane: Kilometarski spisak korisnika reprezentacije

Sa utrošenih 843.314 KM u 2010. godini, Ministarstvo odbrane prednjači na listi najvećih potrošača budžetskog novca u reprezentativne svrhe što, s obzirom na kilometarsku listu korisnika, nije iznenađenje. To su: Ministar i zamjenici ministra odbrane, načelnik Zajedničkog stožera oružanih snaga BiH i njegovi zamjenici, tajnik ministarstva, pomoćnici ministra, generalni inspektor, zapovjednik Operativnog zapovjedništva OS BiH i zamjenici, zapovjednik Zapovjedništva za potporu OS BiH i zamjenici, zapovjednici brigada, šef kabineta ministra i šefovi kabineta njegovih zamjenika, savjetnici ministra i savjetnici njegovih zamjenika, načelnik Odjeljenja za opće i zajedničke poslove, šef Ureda za odnose s javnošću, šef Ureda za internu reviziju, šefovi odsjeka, zapovjednik logistike, zapovjednik obuke i doktrine, zapovjednik za upravljanje personalom, načelnici uprava u Zajedničkom stožeru OS BiH, Ured katoličkog dušobrižništva, Ured vojnog muftije i Ured pravoslavnog dušebrižništva.

„Iznosi za reprezentaciju su limitirani, što ukupno mjesečno iznosi 2.685 KM za sve pobrojane funkcije i službe“ navodi se u dopisu te pojašnjava da se suma odnosi na napitke (kava, čaj, sokovi, mineralna voda...) U slučaju „povećanog obima događaja“ (prošireni sastanci, sjednice, protokolarni ručkovi, večere, kokteli ), ministar donosi posebnu odluku ili rješenje o priznavanju uvećanih troškova za svaki pojednačni slučaj. A slučajeva je, pretpostavljamo, bilo jer je Ministarstvo sigurnosti u protekloj godini ugostilo 10 međunarodnih inspekcija i članove četiri međunarodna promatračka leta, sedam inozemnih mobilnih trening timova, sedam posjeta iz NATO zapovjedništava, organiziralo 103 događaja u BiH na temelju bilateralnih sporazuma s partnerskim zemljama...Gdje je tek obilježavanje značajnih datuma, dana pukova (Dan Armije BiH, Dan HVO, Dan VRS), obilježavanje vjerskih blagdana u Ministarstvu i svim jedinicama, pa „godišnje radionice po funkcionalnim oblastima“ i „radni sastanci po funkcionalnim cjelinama“, pokloni... Ministarstvo odbrane ugostilo je, na primjer, delegaciju Ministarstva odbrane Republike Turske na čelu s ministrom, u restoranu „Vlašićka kuća“ u Travniku, decembra prošle godine. Ručak, kojem je prisustvovalo 25 zvanica, koštao je 973 KM . I jedan pfening.

Šta kažu revizori?

U revizorskom izvještaju o izvršenju proračuna institucija BiH za 2009. godinu, pod stavkom “Usluge reprezentacije” navodi se: “U 2009. godini rashodi za usluge reprezentacije na razini institucija BiH iznosili su 4.847.534 KM. Analiziranjem i revidiranjem troškova reprezentacije uočili smo kako ovi troškovi nisu regulirani dostatno jasno i precizno. Nema preciznih kriterija koje definiraju prigode u kojima se mogu koristiti javna sredstva za reprezentaciju, do koje razine po korisniku i po kojoj razini gostiju i poslovnih partnera. Nisu definirani kriteriji za davanje ovlasti, nisu definirani uvjeti za kupnju i primanje darova, a posebice nisu sustavno definirani uvjeti za izvješćivanje o korištenoj reprezentaciji (mjesto, prigoda, vrijeme, nositelj ovlasti, povod – razlozi, popis gostiju, uključujući izuzeća za slučajeve koje odredi institucija, specifikacija računa, validan dokaz o izvršenom plaćanju (račun fiskalne i registar kase), poštivanje ograničenja, broj ljudi iz institucije koji može prisustvovati organiziranim večerama ili drugim poslovnim gozbama, itd.). Revizija smatra kako je detaljno izvješće o izvršenoj reprezentaciji (uključujući sve gore pobrojane elemente) ključni element u namjenskom i racionalnom trošenju javnih sredstava. Unutar testiranog uzorka kod određenih institucija BiH zamijećeno je kako se ne navodi u svim slučajevima svrha - povod reprezentacije te da nedostaju spiskovi gostiju i drugi elementi. Stoga se revizija, u svim slučajevima u okvirima testiranog uzorka, nije mogla uvjeriti u namjensku potrošnju sredstava (izvješća o izvršenoj reprezentaciji su dosta štura, nepotpuna ili čak u pojedinim slučajevima nisu niti napisana).

Ured za reviziju sugerira Ministarstvu - Vijeću ministara donošenje jasnih i preciznih pravila i procedura o troškovima reprezentacije sa gore pobrojanim elementima. Poseban se akcent stavlja na izvješće o izvršenoj reprezentaciji koje predstavlja dokumentirani trag o namjenskoj potrošnji javnog novca u ove svrhe a istovremeno predstavlja i dokaz transparentne i dosljedne primjene usvojenih pravila i procedura”.

(Čekamo odgovore: Ministarstva vanjskih poslova, Ministarstva prometa i komunikacija, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice)

 

(zurnal.info)