Daniel Ferizović osvojio je prvo mjesto sa ostvarenih svih maksimalnih 400 bodova, a njegov brat Damir drugo mjesto na državnom takmičenju iz informatike za srednjoškolce, koje je proteklog vikenda održano na Elektrotehničkom fakultetu u Istočnom Sarajevu. Daniel Ferizović je učenik trećeg razreda, a njegov brat Damir maturant je Srednje mješovite škole u Bosanskom Petrovcu. Za uspjeh krajiških talenata svakako je zaslužan i njihov mentor Jasmin Hodžić, profesor Gimnazije u Bihaću.
Veliki broj direktora i prosvjetnih radnika - informatički nepismen
Informatička pismenost podrazumijeva elementarno poznavanje korištenja računara u svrhu pisanja jednostavnog teksta, pregledanja internet stranica ili slanja i primanja elektronske pošte. Damir sigurno ne bi nikada primio e-mail od kompanije Google u kojem se interesira za njegove kvalitete i njegova razmišljanja o tome da radi za ovu svjetsku kompaniju, da su kojim slučajem e-mail poruku planirali poslati na školsku službenu e-mail adresu. Šta mislite iz kojeg razloga? E-mail adresa kod njih ne postoji! Ne bi Damir znao za ovu Google znatiželju niti u slučaju da su željeli pisati direktoru Srednje mješovite škole u Bosanskom Petrovcu na njegovu službenu ili privatnu e-mail adresu! Ne koristi čovjek računar... Kome trebaju ovakvi direktori, nepismeni prosvjetni radnici, koji unazađuju djecu, zaglupljuju ih u dobi kad bi im najviše znanja trebalo pružiti.
Kako naprijed sa takvim ljudima? Kako iskorijeniti nepismenost?
Svakoj se boljki nađe lijeka, al' lijenost je najteža i najgora bolest.
Na Zapadu se na konkursu i za čistačicu traži informatička pismenost. Ovo je stvarno da čovjek ne povjeruje gdje živimo i da to gledamo hladnokrvno kako nam se djeca u najboljoj dobi za sticanje novog znanja upropaštavaju.
Pokušavši doći do e-mail adrese škole (da ne spominejmo web sajt škole) koju ovi vrijedni, pametni i talentirani dječaci pohađaju, došao sam do nevjerovatne spoznaje - nemaju je. Njihova škola nema službenu e-mail adresu, niti direktor u školi ima službenu niti privatnu e-mail adresu na koju mu možete uputiti e-mail i čestitati na uspjehu vrijednim učenicima. Nevjerovatno! Sramotno! Uvredljivo!
Strah od računara, od novog, koji li je vrag?
Na Zapadu ni wc-e ne bi mogli da čiste, a kod nas rade najodgovorniji posao.
Jel' cilj škole da obrazuje djecu ili da ih zaglupljuje.
Dosta je kurseva bilo BESPLATNO, da sami odu na neki kurs i nešto nauče - ama kakvi. Nastavnici informatike su žrtve ovih neznalica, zaduženi su da tipkaju godišnje programe rada, dopise i druga akta informatički nepismenim direktorima, sekretarima i sekretaricama. Nego šta! Riječima "Vi znate informatiku!!!" - pravdaju svoje neznanje.
Bezbroj izgovora imaju neznalice.
Zalosno je, ali oni i ne znaju šta je informatika! Nije informatika poznavanje rada u programu MS Word!
E pa dragi naši direktori, prosvjetari, tastature i miševe u ruke i učite! Vjerovatno ste politički podobni pa nećete ostati bez posla, od vrtića do fakulteta.
Tražiti povećanje plata, štrajkovati. Koja bahatost, drskost...
Nepismenim prosvjetarima i nije mjesto u školi.
Svugdje na svijetu naplaćuje se znanje, samo kod nas neznanje i politička poslušnost prolazi, živi.
Cjeloživotno učenje je u cijelom svijetu trend!
Ako se ikada nauče služiti računarom, pročitaće na internetu da je tako svugdje u svijetu. Samo oni - politički podobni živeći u svojoj avliji, u svom mraku ne znaju šta se dešava na cijeloj zemaljskoj kugli.
O tome će moći više pročitati na internetu kad savladaju osnove korištenja ovog jednostavnog programa! Znanje je sila, znanje je moć.
Programiranje - šlag informatike
Veliki broj stanovnika Bosne i Hercegovine elementarno je nepismen što podrazumijeva da ne znaju pročitati prostu rečenicu sa razumijevanjem.
Bosna i Hercegovina je zemlja koja je među zadnjima na ljestvici zemalja koje se koriste internetom. Najlakše se vlada BIH sa onima što ne znaju.
Dok su lijeni od vrtića nastavnici, profesori i direktori srednjih škola, a jednim dijelom i univerzitetski profesori informatički nepismeni, ne čudi onda ovakav poražavajući podatak.
Dotle naša pametena i vrijedna djeca osvajaju svjetska priznanja i to ništa manje nego - u programiranju.
Za malo bolje poznavaoce informatike kao nauke i ITK tehnologija poznato je šta je programiranje, ko su programeri i šta oni rade. Programiranje je šlag informatike, znanje, snaga i moć pisanja instrukcija koje će računar razumjeti i izvršiti. Umijeće i vještina razrade zadatka, struktuiranja algoritma, testiranja programa na sve mogućnosti i varijante zahtijeva vrhunsku logiku i razmišljanje.
Zato bravo braćo Ferizović, Damire i Daniele!
Blago Bosanskom Petrovcu i svima koji razumiju koliko ste vi bogatstvo naše države, Bosne i Hercegovine, kad vas imamo.
Uprkos svemu - u nove pobjede
Četiri informatičara (od toga tri kajišnika): Damir, Daniel Ferizović i Hajrudin Ćoralić učenik bihaćke Gimnazije te Asmir Avdičević, učenik sarajevske Druge gimnazije predstavljat će Bosnu i Hercegovinu na Balkanskoj olimpijadi koja se održava u Rumuniji početkom jula. Braća Ferizović, takmičiće se i na Svjetskoj informatičkoj olimpijadi koja se ove godine održava od 22. do 29. jula 2011. godine u gradu Pataja Siti (Pattaya City) na Tajlandu.
Sretno vam bilo!
Ovaj članak pišem sa željom da otjeram mrak, nazadnost, zaostalost i da čestitke za vaše sjajne uspjehe "dolete" napokon u školu koju pohađate i zatrpaju inbox službenog e-maila škole.
Direktoru neće biti sramota okačiti diplomu koju ste zaslužili svojim talentom i radom, po službenoj dužnosti, na zid u školskom hodniku i smatrati to i svojim osobnim uspjehom. Pa neka je na čast, sram vas bilo!
(Autor je želio ostati anoniman, podaci poznati redakciji)