(Ne)poštivanje zakona:Kome zbog sukoba interesa izmiče fotelja

Istražujemo

Kome zbog sukoba interesa izmiče fotelja

Kome zbog sukoba interesa izmiče fotelja

Prema Zakonu o sukobu interesa FBiH, članstvo u upravnom, nadzornom odboru, skupštini ili menadžmentu javnog preduzeća, nespojivo je s funkcijom izabranog dužnosnika, nositelja izvršne funkcije ili funkcijom savjetnika. Iz Zakona, međutim, proizilazi i to da je u sukobu interesa svaki vlasnik makar jedne dionice, jer je ujedno i član Skupštine dioničara tog preduzeća.

CIK MOŽE "BLOKIRATI POLA DRŽAVE"

Centralna izborna komisija (CIK) BiH takve osobe, a smatraju kako ih u BiH ima na stotine, može kazniti zabranom obavljanja dužnosti, odnosno kandidiranja za javne dužnostii, ili novčano, kaznom od 1.000 do 10.000 KM.

irena10

- Ja se bojim da kada bi mi dosljedno primjenjivali zakon, mi bi našim odlukama o pokretanju postupaka, odnosno sankcijama blokirali pola države, kazala je za Žurnal predsjednica CIK-a, Irena Hadžiabdić.

Mada nema opravdanja za neprovođenje zakona, Hadžiabdićka kaže da kada bi pokrenuli sve postupke protiv zvaničnika, vlasnika dionica u nekom preduzeću, "bili bi nepravedni" prema zvaničnicima iz Federacije, a posebno prema onima koji su u Izjavi o imovinskom stanju naveli i vlasništvo dionica. Njih bi, dakle, odmah mogli kazniti dok bi proces protiv svih drugih potrajao. Kako CIK nema mandat da provjerava istinitost Izjava o imovini, od onih koji u imovinskom kartonu nisu naveli tu vrstu podataka ne mogu tražiti da to isprave i podatke bi morali zatražiti od federalne Komisije za vrijednosne papire.

NE SMIJU OBJAVLJIVATI IMENA SANKCIONIRANIH ZVANIČNIKA

Također bi, kaže Hadžiabdić, u povlaštenom položaju bili zvaničnici koji dolaze iz Republike Srpske jer tamošnja Komisija za hartije od vrijednosti smatra da CIK nema nadležnost da im traži takve informacije.

U svakom slučaju, smatra Hadžiabdić, pouzdano znaju za stotine takvih slučajeva u BiH. Znaju i to, da zakon moraju poštovati i da s pokretanjem procesa više ne mogu odugovlačiti. Međutim, nadaju se skorim izmjenama Zakona koji bi dio koji se odnosi na članstvo zvaničnika u skupštinama bio drugačije riješen. Između ostalog i da, kao što je to sada slučaj, nisu jednako tretirani vlasnici jedne dionice ili, recimo, suvlasnici velikih kompanija. Trenutno CIK, zbog sukoba interesa, vodi "samo" šest postupaka protiv bh zvaničnika.

-Mi smo za prvih sedam mjeseci ove godine kaznili 31 zvaničnika a trenutno vodimo postupak protiv šest osoba. U svim slučajevima riječ je o sukobu interesa. Međutim, dok ne riješimo spor sa Agencijom za zaštitu ličnih podataka, ne mogu vam govoriti o njihovim imenima, kaže Hadžiabdić.

Nakon što im je Agencija za zaštitu ličnih podataka naložila da se prilikom objavljivanja podataka o političarima striktno drže Zakona o zaštiti ličnih podataka, koji predviđa da ukoliko nije u pitanju javni interes, moraju od zvaničnika imati pismeno odobrenje da objavljuju njegove podatke, sve dok u CIK-u ne riješe "zagonetku" šta je u kojem slučaju javni interes, i provjera sukoba interesa kod zvaničnika koji imaju dionice u javnim preduzećima, mogla bi itekako da potraje. O objavljivanju njihovih imena, u CIK-u za sada nema ni govora.

SLUČAJ SERDA Kad Zakone usvajaju "uspavani" parlamentarci

Predsjednica CIK-a, Irena Hadžiabdić, kaže da im je Sarajevska razvojna agencija (SERDA), jedan od specifičnijih "slučajeva". Ovdje nije riječ o vlasništvu dionica, ali su osnivači SERDA-e, i članovi Skupštine te su po aktuelnom zakonu, u sukobu interesa. Kako su SERDA-u osnovali Kanton Sarajevo, gradonačelnici Sarajeva i Istočnog Sarajeva, te 32 načelnika općina u Federaciji i Republici Srpskoj, svi su, dakle, u sukobu interesa.

-Dosljednom primjenom zakona, svi gradonačelnici i načelnici općina iz Federacije, bili bi u sukobu interesa što bi opet dovelo do nejednake primjene zakona na zvaničnike iz Federacije i zvaničnike iz Republike Srpske, kazala je Hadžiabdić.

ALIJA BEHMEN: To su gluposti, treba mijenjati Zakon!

behmen_copy_copy_copy

Sudeći, međutim, prema saznanjima Žurnala, načelnici općina su itekako dobro upoznati sa domaćom legislativom, koja iole ima veze sa njihovim funkcijama.

Gradonačenik Sarajeva, Alija Behmen, kaže da se davno riješio članstva u Skupštini SERDA-e kako bi izbjegao sukob interesa.

To su gluposti, treba mijenjati Zakon. Ako je Grad jedan od osnivača SERDA-e, ne znači da sam ja lično u sukobu interesa. Član Skupštine SERDA-e je moj pomoćnik za razvoj Sarajčić ( op.a. Sahrudin Sarajčić, pomoćnik gradonačelnika za lokalno poslovanje i razvoj), kazao nam je gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen i naznačio da je na vrijeme znao šta bi za njegovu poziciju značilo da za zastupnika u Skupštini nije ovlastio nekog drugog.

-Imao sam ja puno "utakmica" do sada, tako da znam šta radim, kaže Behmen.

Načelnik općine Breza, Seid Smailbegović, u sukobu je interesa bio do kraja 2010. godine, ali sudeći po onome šta nam je u kratkom telefonskom razgovoru kazao, navodno za to nije ni znao.

seidsmailbegovic_copy_copy_copy

-Bio sam član Skupštine SERDA-e do novembra, ili decembra prošle godine i na jednoj od Skupština je zauzet zajednički stav da načelnici općina ovlaste nekog da ih zastupa. Tako da je član Skupštine od prošle godine moj pomoćnik za privredu, Huso Heco, kazao nam je Smailbegović.

Navodno su na jednoj od Skupština SERDA-e krajem prošle godine donijeli zaključak da svi načelnici, za zastupanje u Skupštini, ubuduće ovlaste nekog iz općinske administracije, ali nekog ko obavlja funkciju koja ne bi bila nespojiva s članstvom u Skupštini SERDA-e. Smailbegović kaže da ne zna da li je to urađeno po savjetu nekog pravnika, kako bi izbjegli sukob interesa.

(zurnal.info)