Istraga protiv mostarskih ljekara:Korumpirani ljekari rade u privatnim ordinacijama, vode Klinike i iznajmljuju vile

Istražujemo

Korumpirani ljekari rade u privatnim ordinacijama, vode Klinike i iznajmljuju vile

Korumpirani ljekari rade u privatnim ordinacijama, vode Klinike i iznajmljuju vile

-Bolje vam je da nađete pametniju temu da pišete – komentar je doktora Mehmeda Kovačevića, jednog od ljekara protiv kojih će federalno Ministarstvo za pitanja boraca i invalida podnijeti krivične prijave za izdavanje navodno lažnih dijagnoza pomoću kojih su ostvarivana prava na boračko-invalidsku zaštitu. Doktor Kovačević jedan je od rijetkih koji uopšte želi komunicirati sa novinarima. Danas radi u Regionalnom medicinskom centru Dr. Safet Mujić u Mostaru u Službi za neurologiju i psihijatriju. Protiv doktora Kovačevića još 2007. podnesena je krivična prijava ali je, kao i u slučajevima ostalih ljekara, odbačena. Siguran je da će opet biti tako:

-Potpuno je bespredmetno komentirati, to je stara priča, završena odbacivanjem prijave, a tako će biti i sada. Bit će jedino da je ministar novi. Znate, dok se rasporede mandati, to više neće ni biti važno. To je blesava stvar, ima mnogo prečih pitanja.

Doktor Kovačević smatra da je “stvar dnevnopolitička” te da je “nekome očito potrebno” da “blati” njega i njegove kolege. Ima među tim ljekarima i “krupnih riba”, objasnio je, ne želeći precizirati imena:

-Neka svako uradi svoj dio posla, pa i vi tako morate pisati. A niko ne piše kad se otvori fabrika.

Za razliku od doktora Kovačevića njegove kolege koje su se također našle na spisku ljekara koji su navodno izdavali lažna uvjerenja, mahom ne žele razgovarati. Tako se na (privatni) telefon doktorice Mulije Džudže javio ženski glas:

-Da, ovo je taj broj.

Nakon predstavljanja i upita za komentar, ženski glas je odgovorio da doktorica nije tu i da neće uskoro ni biti, nikako:

-To nisam ja. Mislim, ona je na putu. Ali to je stara stvar. Ništa od toga nije tačno i to će dokazati i istraga. To bi vam i ona rekla, sigurno. Mislim, nema komentara, to bi vam rekla.

Doktorica Džudža danas u Mostaru sa suprugom Džemalom ima privatnu ordinaciju Anima. Bračni par Džudža u Podacama, Hrvatska, ima vilu od 300 kvadrata, koju izdaju u ljetnom periodu. Ova neuropsihijatrica na prvom je mjestu po broju izdatih nalaza u čiju se vjerodostojnost sumnja. Mediji su već ranije pisali da je doktorica Džudža nalaze izdavala na obrascima s logom Kliničke bolnice Mostar u kojoj tada nije ni radila. Iako je još 2007. izgledalo da će protiv ljekara biti podignute optužnice to se nije dogodilo. Ministar Zukan Helez tvrdi kako ovaj put nema odustajanja:

-Postupci su obustavljeni u Mostaru, što ne znači da ne mogu biti ponovo pokrenuti u nekim drugim tužilaštvima i kantonima. I bit će pokrenuti – kaže za Žurnal.

Prijava protiv doktora Zdenka Ostojića

Iako je iz Ministarstva stigla informacija a mediji potvrdili da će biti pokrenuta istraga i protiv mostarskog doktora Zdravka Ostojića, radi se o Zdenku Ostojiću, direktoru Klinike za ortopediju i traumatologiju Sveučilišne kliničke bolnice Mostar i pročelniku Katedre kliničkih znanosti na Fakultetu zdravstvenih studija Univerziteta u Mostaru. Doktor Ostojić je i predsjednik Komisije za stručna pitanja Ljekarske komore HNK. Protiv dr. Ostojića također će biti podnesena krivična prijava za izdavanja lažnih nalaza. Zanimljivo je da je doktor Ostojić prošle godine zajedno sa drugim ličnostima iz “zdravstvenog i sportskog života” poslao pismo podrške Borjani Krišto u kandidaturi za hrvatskog člana Predsjedništva BiH. Pismo je tada potpisala i njegova supruga Ljerka Ostojić, inače dekanica medicinskog fakulteta u Mostaru. Podsjećamo da je suprug Borjane Krišto u prethodnom periodu izveden iz prava korištenja invalidnine u iznosu od 1.300 KM.

Pred sudom bi trebala odgovarati i Jadranka Ostojić, protiv koje je hrvatski USKOK već pokrenuo postupak zbog lažiranja nalaza u Splitu, ali i mostarska neuropsihijatrica Katica Nikolić. Doktorica Nikolić nalaze je izdavala u Domu zdravlja Prozor-Rama. Trenutno radi u Kliničkoj bolnici Mostar.

Radno je aktivna i doktorica Jadranka Odak, koja u Čitluku ima privatnu neuropsihijatrijsku ordinaciju: - Ne, ovo nije doktorica Odak iako je ovo njen telefon odgovorio je na poziv na mobilni telefon doktorice Odak ženski glas.

Pod istragom i ljekari iz Tuzle?

Do sada je status invalida izgubilo skoro 1.000 korisnika. Veliki broj njih odnosi se na Posavski kanton. Primjera radi, u Orašju je od 56 ratnih vojnih invalida njih čak blizu 50% ili tačnije 24 izgubilo status ratnih vojnih invalida jer su ocjenjeni sa manje od 20% invaliditeta. Svega ih je četvoro zadržalo jednak stupanj invalidnosti a ostali su dobili niži stupanj invalidnosti. Predsjednik HVIDRA-e Posavskog kantona za Žurnal kaže kako je “šokiran”:

- Znam veliki dio tih ljudi i bio sam sa njima kad su ranjavani, 100% sam uz njih. Institut za vještačenje u Tuzli sada je sebi uzeo za pravo da im oduzme taj status, a radi se o političkim odlukama Federalnog ministarstva. Problem je očito nečijeg nacionalnog interesa, jer se radi o ljudima koji su od '96. prošli po pet ili šest revizija.

Do sada je, tvrde u Vladi Posavskog kantona, od broja RVI koji su predloženi da se izvedu iz prava na invalidnost 60% pripadnika HVO-a a 40% je Armije BiH. Zbog toga ministar branitelja Posavskog kantona Joso Marković ima prijedlog:

-Najbolje bi bilo zaustaviti ovu reviziju i moje je mišljenje da bi ona jedino mogla uspjeti ako bi se dogodilo da se odvoje fond HVO i Armije BiH, znači da vratimo ono stanje od prije 2006. godine i ako bi tada trebale kontrole, onda bi svatko u svojem dvorištu trebao da je odradi. Na ovaj način, siguran sam da se želi napraviti korist jednima na štetu drugih. To je uostalom uvjerenje svih ministara u Županijama s hrvatskom većinom.

Prema neslužbenim informacijama, podmićeni ljekari čiji identitet još nije otkriven dolaze većinom iz Srednjobosanskog i Hercegovačko-neretvanskog kantona, ali bi se pod istragom mogli naći i neki ljekari sa Kliničkog univerziteta u Tuzli, odjela ortopedije i neuropsihijatrije.

(zurnal.info)