Predsjedavajuća Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije Parlamentarne skupštine BiH Dušanka Majkić kazala je danas u Sarajevu da je Agencija za borbu protiv korupcije do sada radila prilično „šepavo“ i da se zato percepcija korupcije u BiH nikako ne mijenja.
Majkić je ovo izjavila u pauzi Konferencije o temi „Razvoj i jačanje upravljanja sistemom borbe protiv korupcije“ koja se održava danas u Sarajevu.
- Zato kapacitet Agencije treba pojačati jer ona još nije zaživjela. Osim Agencije za borbu protiv korupcije, tu su i ostale institucije BiH koje zajedno s Razvojnim programom Ujedinjenih nacija (UNDP) rade na implementaciji projekta borbe protiv korupcije - kazala je Majkić
Dodala je da je tu i Komisija za praćenje rada Agencije za borbu protiv korupcije, koja je nezavisno tijelo parlamenta BiH, te „tamo gdje je percepcija korupcije najproblematičnija“, a to je Kancelarija za reviziju koja svake godine pravi ogroman broj revizorskih izvještaja.
- Stigli su izvještaji za 2013. godinu i postoje mišljenja revizora koja su negativna, ali neko iz nekog razloga ne dopušta da budu negativna nego ih mijenja, pa onda dobiju tretman s rezervom - istaknula je Majkić
Dalje objašnjava da je u projekt uključena i Agencija za javne nabavke BiH te Kancelariju za razmatranje žalbi BiH „koja je još jedno mjesto gdje treba analizirati šta se dešava, jer se zna da je korupcija vezana za javne nabavke“.
- Također je bitna komunikacija s Tužilaštvom BiH koje bi trebalo da analizira ono što revizija piše, jer ako Tužilaštvo ne radi kako treba, onda bacamo pare i za revizione institucije i sve ostalo što je uloženo. Vijeće ministara BiH morat će razmatrati koji su to problemi prema revizorskim izvještajima - poručila je Majkić.
Dodala je da će parlament BiH morati odgovornije da se odnosi prema revizorskim izvještajima, navodeći da se svi revizorski izvještaji ne mogu staviti na jednu sjednicu Doma i da to neće biti „srednje važno“ već najvažnije pitanje.
- Vlast ni na jednom nivou nije uspjela da stvori percepciju da se tim ozbiljno pozabavila, bar iskustva su takva. Sve zemlje Balkana imaju izražen ovaj problem i sve će morati da daju mnogo konkretnije primjere da se time bave - kazala je Majkić.
Naglasila je da je u pitanju nedostatak sistema, a ne samo nedostatak političke volje, te da će zakonodavstvo trebati još poraditi na tome.
Viši programski koordinator UNDP-a Armin Sirćo kazao je da je prije otprilike šest mjeseci započet projekt koji se bavi suzbijanjem i prevencijom korupcije, a trajat će do juna 2015. godine.
- Iako projekt ima limitirana sredstva i vrijeme, njegov fokus na Parlamentarnu skupštinu BiH kao najvažniju zakonodavnu instancu u BiH i njihovu dalju koordinaciju sa sudskom i izvršnom vlašću jest najbolji institucionalni način da se ozbiljno pokrene pitanje koordinacije borbe protiv korupcije u BiH - rekao je Sirćo.
Ambasadorica Kraljevine Norveške u BiH Vibeke Lilloe istaknula je da je Norveška već dugo partner BiH u mnogim područjima.
- U centru te saradnje je vladavina prava. Korupcija je stvaran problem u BiH s kojim se treba boriti. Zato je Kraljevina Norveška podržala ovaj projekt s otprilike 290 hiljada KM da bi pojačali kapacitete i omogućili parlamentu BiH da obavlja procedure i poslove transparentnije i odgovornije - kazala je Lilloe.
Naglasila je da je bitno imati međunarodnu pomoć u borbi protiv korupcije ali da je još važnije imati lokalno vlasništvo te političku volju da bi se uspjelo.
- Suština ovog projekta je da se revizorski izvještaji koriste na bolji način i na tome se mora raditi, a norveška vlada planira projekt za borbu protiv korupcije s Uredom državnog tužitelja BiH - rekla je Lilloe.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.