Mape ljudskih prava koje je u proteklih nešto više od godinu dana pripremio tim Radiosarajevo.ba, predstavljene su danas u Sarajevu. Kolekcija od 20 infografika je nastala u okviru USAID-ovog projekta Strengthening Independent Media (Jačanje nazavisnih medija) koji u Bosni i Hercegovini implementira Internews.
Izvršna urednica Radiosarajevo.ba Vesna Andree Zaimović je istakla da bi infografika mogla biti ključna forma koja pomaže da istraživačko novinarstvo „preživi“ izazove online medija, te da nova publika ima i nove čitalačke navike – posjetioci portala „skeniraju“ tekstove, a pažnju zadržava samo na ključnim riječima.
Vrijeme posvećeno jednom članku se mjeri u sekundama, naglasila je Andree Zaimović.
Sue Folger, direktorica Internewsovog SIM projekta smatra da je mapiranje ljudskih prava inovativan projekat koji predstavlja ključni resurs za sve u državi, medije, nevladine organizacije i građane kojima su potrebne informacije.
Radio Sarajevo je koristio vizualizaciju da bi što bolje predstavio javnosti informaciju koja je lako dostupna i vizualno dopadljiva. Uspjeli su brzo odgovoriti na poplave, objavljujući veoma korisne mape za humanitarne radnike i organizacije. Tim Radio Sarajeva je osjetljiv na potrebe građana, te su ovi projekti od velike važnosti za sve nas. Biti svjedokom toga je divna stvar. Mediji napokon rade ono što bi trebali, raditi dobre stvari i služiti javnosti, kazala je Folgerova.
Steve Mayors, programski direktor USAID-a istaknuo je da se mnogo može reći o društvu na osnovu toga kako se odnosi prema svojim najranjivijim grupama. Obaveza čovječanstva je da svi dobiju najbolju moguću šansu, da svrsishodno učestvuju u svim aspektima života.
To je posebno važno nakon možda najveće zabilježene prirodne katastrofe u Bosni i Hercegovini. Naše misli i srca su sa ljudima koji su toliko toga izgubili. Ovaj put moramo biti posebno pažljivi u vezi sa prijetnjama koje se odnose na ljudsko dostojanstvo koje takve katastrofe mogu ugroziti.
Bilo je izvještaja o diskriminaciji Roma, o tenzijama u kolektivnim centrima, o nekim isporukama humanitarne pomoći koje nisu stigle do onih kojima je najpotrebnije. Ovo su primjeri koji govore o tome koliko je kolektivna humanost degradirana. Moramo odgovoriti na ovo stanje i popraviti ga. Ali nakon poplava, bilo je toliko nevjerovatnih priča o komšiji koji pomaže komšiji i prelazi etničke granice, o herojima koji su spašavali ljude koji su se mogli utopiti, o običnim ljudima koji su pomagali najranjivijim, koji su čistili kuće starih i osoba sa invaliditetom, rekao je Mayors i naglasio da moramo slaviti ove primjere.
To su primjeri dobrote i humanosti i kako se ljudsko dostojanstvo kolektivno brani. Ovi primjeri predstavljaju nadu da smo svi mi sposobni da budemo bolja ljudska bića nego što smo danas.
Mnogo puta su građani u nepovoljnom položaju kada pokušavaju ostvariti svoja ljudska prava. Nedostaju im informacije, jako je malo pouzdanih izvora podataka koji su im dostupni. Čak i ukoliko su informacije dostupne, ove činjenice su vrlo često teške za čitanje i interpretiranje. One su skrivene u podacima i brojevima koje daju nadležne institucije.
Mayors smatra da mediji igraju važnu ulogu u otkrivanju diskriminatornih radnji protiv manjina i ranjivih populacija.
Govoreći o projektu mapiranja ljudskih prava, Mayors je rekao da je ono što je uradio portal Radiosarajevo.ba zaista značajno.
Vi ste učinili da stanje ljudskih prava u BiH bude u centru pažnje građana. Mislim da je sada na nama da koristimo ovaj alat kako bismo odgovorili na diskriminaciju i nastojali ispraviti nejednakost.
Interaktivne mape obuhvataju čitav niz segmenata ljudskih prava u BiH – od pregleda javnih vrtića, preko „dvije škole pod jednim krovom“, do sigurnih kuća, javnih kuhinja, pregleda društveno odgovornih kompanija.
Izvršna urednica Radiosarajevo.ba Vesna Andree Zaimović je naglasila da je ovaj projekat tek počeo i pozvala korisnike da pošalju svoje komentare, sugestije i eventualne korekcije na [email protected].
Mape ljudskih prava možete pogledati na radiosarajevo.ba/infografike.
(zurnal.info)