"Krajnje je vrijeme da se politike prestanu igrati s obrazovanjem, a posebice visokim obrazovanjem te apeliram na Vladu i Skupštinu Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) da agoniju u svezi sa Sveučilištem, a posebice Univerzitetom 'Džemal Bijedić' konačno završe", kazao je u izjavi novinarima federalni ministar obrazovanja i nauke Damir Mašić, uoči konferencije "Integritet visokog obrazovanja u BiH", koja se danas održava u Mostaru.
"Kao čovjek ne mogu da shvatim i prihvatim činjenicu da jedna županija koji ima apsolutnu nadležnost kada je u pitanju odgojno obrazovni proces, nije do sada, dakle nakon Daytonskog mirovnog sporazuma, našla za shodno da preuzme osnivačka prava i na Sveučilištu i na Univerzitetu 'Džemal Bijedić', kazao je Mašić, komentirajući stanje u visokom obrazovanju u HNŽ-u.
"Te dvije institucije ovise od dobre volje skupštine, vlade, ili ministratsva i granta, koji će ove godine biti ovoliki, ili ga uopće neće biti. Zaista krajnje je vrijeme da se politike prestanu igrati s obrazovanjem i Sveučilište i Univerzitet moraju biti 100 posto preuzeti od Županije i imati redovito financiranje svake godine za svoju osnovnu djelatnost", kazao je ministar Mašić, istaknuvši apsurdnim i neprihvatljivim da profesor ili asistent na Univerzitetu u Mostaru ima manju plaću nego nastavnik ili profersor u pojedinim županijama koji rade u osnovnim i srednjim školama.
Ministar Mašić je komentirao i jučerašnju presudu Županijskog suda u Mostaru po kojoj "dvije škole pod jednim krovom" ne predstavljaju diskriminaciju, kazavši kako nema detalje toga procesa, ali kako smatra da, nažalost, postoji diskriminacija i segregacija ne samo u HNŽ-u i Federaciji BiH nego u cijeloj Bosni i Hercegovini.
"Te probleme ne treba gurati "pod tepih" i iskreno se nadam da u budućim radnjama, bez obzira radilo se o vladinim ustanovama ili pravosudnim organima, nitko neće dozvoliti sebi da bilo koji vid politike utječe na rješavanje problema i donošenje odluka", kazao je Mašić.
Govoreći o današnjoj konferenciji u Mostaru kojoj je svrha analiziranje trenutnog stanja i aktivnosti na polju prevencije korupcije u visokom obrazovanju, ministar Mašić je kazao kako je riječ o nastavku aktivnosti federalnog ministarstva obrazovanja i nauke i Transparency Internationala BiH, koji se zajedno trude doprinijeti riješenju "ovog gorućeg problema ne samo u segmentu visokog obrazovanja nego generalno problemu korupcije u BiH".
Podsjetio je kako je Vlada Federacije BiH usvojila Opći plan borbe protiv korupcije, nakon čega je Federalno ministarstvo obrazovanja i nauke koncem protekle godine izradilo strateške smjerove razvoja visokog obrazovanja za iduće desetogodišnje razdoblje u Federaciji BiH.
"Nakon toga smo izradili program mjera za brobu protiv korupcije u visokom obrazovanju, koji je sadržavao vrlo jasnih i konkretnih 66 mjera za otklanjanje problema korupcije u visokom obrazovanju. Jedan od rezulata, ne samo tih naših mjera, nego svega onoga što smo zajednički i tada radili kroz program mjera i s TI-om, je da je početkom ove godine u Srednjobosanskoj županiji konačno, po prvi put usvojen Zakon o visokom obrazovanju, iako su na području te županije već godinama egzistirale privatne visokoškolske ustanove u jednom potpuno neuređenom sustavu", kazao je Mašić.
"Današnja konferencija nastavak je naših zajedničkih aktivnosti i nadam se da će se u narednom razdoblju ovaj front malo proširiti i da će se u punom kapacitetu praktično sva županijska ministarstva, prije svega obrazovanja, ali i ostale nevladine institucije uključiti da sačuvamo dignitet i položaj, prvenstveno visokog obrazovanja u Federaciji BiH i BiH, ali i obrazovanja generalno", zaključio je Mašić.
Govoreći o korupciji u visokom obrazovanju, izvršni direktor TI-a BiH Srđan Blagovčanin kazao je kako je prema istraživanjima koje je TI radio protekle godine, zaključeno da je korupcija u visokom obrazovanju izuzetno rasprostranjena te da je izražena u raznim oblicima i vrstama, od kupovine diploma, do kupovine ispita i različitih prevarnih radnji prigodom polaganja ispita.
"Stoga, današnja konferencija u Mostaru ima za cilj da napravimo presjek stanja i vidimo gdje se nalazimo nakon skoro dvije godine zajedničkih aktivnosti kako na donošenju i implementaciji strategije za borbu korupcije u visokom obrazovanju, tako i na onome što je TI radio s univerzitetima u BiH, a to je donošenje planova integriteta", kazao je Blagovčanin.
"Uspjeli smo zajednički identificirati što su to strateški prioriteti i koje su to mjere na razini univerziteta, dakle planovi integriteta, a ono na čemu inzistiramo jeste da univerziteti moraju biti puno otvoreniji i prema studentima i prema javnosti.
Trošenje financijskih sredstava u okviru fakulteta mora biti puno transparentnije, procedure moraju bit snažnije, a također potreban je i pojačan nadzor i kontrola prigodom polaganja ispita, sve u cilju kako se ne bi stvarao prostor za korupciju", kazao je Blagovčanin istaknuvši kako treba težiti tome da univerziteti postanu otoci integriteta, u društvu u kojemu je korupcija zaista prisutna i izuzetno rasprostranjena.
(Fena)