Vila u Trpnju spremna za bh političare:Milioni potrošeni na opremanje luksuznih apartmana

Istražujemo

Milioni potrošeni na opremanje luksuznih apartmana

Milioni potrošeni na opremanje luksuznih apartmana

Nije u prošlogodišnjem Budžetu Federacije BiH dovoljno novca bilo za zapošljavanje, za pomoć socijalno ugroženom stanovništvu, za kulturu, prevenciju karcinoma dojke...Zbog mjera štednje su brojne, „manje važne“ rashodovane stavke potpuno izostavljene. Međutim, ponovo se našlo novca za održavanje bosanskohercegovačkog odmarališta u Trpnju. Poreske obveznike je Vladina briga o tamošnjoj vili, u kojoj isključivo ljetuju bh zvaničnici, 2010. godine koštala 185.000 KM!

UŽIVANCIJA OD LJETA 2007

Da priča bude zanimljivija, u odnosu na 2009. godinu, taj je budžetski izdatak povećan za cijelih 100.000 KM. Vlada Federacije je već godinama na meti kritika medija zbog opravdanosti ulaganja u sanaciju i održavanje objekta i bez odobrenja Komisije za državnu imovinu ( do pred rat je vila u Trpnju bila u vlasništvu Izvršnog vijeća SRBiH) a potom i što iz Službe za zajedničke poslove FBiH, koja po ovlaštenju Vlade brine o nekretnini Bosne i Hercegovine u Trpnju, nikada nisu zvanično obrazložili koliko i kako je novac potrošen za sanaciju, kako su sklapani ugovori s izvođačima radova te ko i po kojim kriterijima tamo ljetuje. (Navodno su, osim zvaničnika, tamo viđeni gosti i novinari nekih ovdašnjih dnevnih listova). Pouzdano se, međutim, zna da su izdvajanja iz federalnog budžeta, za sanaciju a potom i za svakodnevno održavanje odmarališta, već odavno premašila milionski iznos.

Odmaralište je zvaničnicima Bosne i Hercegovine na raspolaganju od ljeta 2007. godine. Do tada su trajale popravke na objektu u kojem su navodno tokom rata boravile izbjeglice iz BiH, a nakon rata povremeno ljetovali ratni vojni invalidi. Vlada Federacije je, samo za „grube“ građevinske radove, iz budžeta Federacije, u dva navrata odobrila utrošak ukupno skoro pola miliona maraka.

Najprije je Odlukom Vlade u oktobru 2006. godine, za radove na objektu u Trpnju odobreno 130.000 KM a potom je u aprilu 2007. godine, tadašnji premijer Nedžad Branković, potpisao odluku o utrošku dodatnih 290.000 maraka.

KAKO SMO DOTJERIVALI VILU

To, međutim, nije sve. Iako su radovi zvanično okončani u julu 2007-e, u decembru iste godine direktor Službe za zajedničke poslove, Haris Ihtijarević, potpisuje dva ugovora sa mostarskom firmom Duraković d.o.o., za građevinske radove i za nabavku ugostiteljske opreme. Ti će „dodatni“ poslovi u Trpnju, poreske obveznike u Federaciji koštati još 355.000 KM.

Potom je od splitske firme, Nautica centar Nava kupljen motorni čamac za 170.000 KM. Pa je sarajevskoj firmi NALDON isplaćeno 13.000 KM za instaliranje protupožarne zaštite, pa 6.000 KM firmi GAMA Sigurnost za postavljanje video nadzora...

Vlada je 2007. godine za brigu o našoj imovini u Trpnju registrirala i firmu Riva Trpanj. Prethodno se o odmaralištu brinuo izvjesni Igor Burić, kojega je za to angažirala privatna firma Šunjić d.o.o., a po ovlaštenju Službe za zajedničke poslove FBIH. (I kada je registrirana nova firma Riva Trpanj, za njenog direktora je imenovan navodno sin direktora firme Šunjić d.o.o.) Četiri stalna uposlenika su od 2007. godine angažirana da održavaju vilu u Trpnju a za njihove plate poreski obveznici u Federaciji godišnje plaćaju oko 60.000 KM.

Skoro dvije godine u domaćim medijima skoro pa ni slova nema o našem odmaralištu u Trpnju. A izgleda da se baš u tom periodu „nakupilo“ dodatnih izdataka za održavanje objekta što pokazuje više nego udvostručen iznos iz budžeta tokom dvije posljednje godine: 2009. godine je za održavanje odmarališta trebalo 85. 000 KM a već 2010. godine je taj iznos povećan na 185.000 maraka?!

(zurnal.info)