Sud BiH:Momir Pelemiš oslobođen optužbi za pomaganje u genocidu

Novosti

Momir Pelemiš oslobođen optužbi za pomaganje u genocidu

Oslobađajuća presuda u ovom predmetu izrečena je usljed nedostatka dokaza da je Pelemiš sudjelovao u pomaganju pogubljenja više od 1.000 zarobljenih srebreničana u Pilici i farmi Branjevo, općina Zvornik, sredinom jula 1995. godine

Momir Pelemiš oslobođen optužbi za pomaganje u genocidu
Vijeće Apelacionog odjeljena suda BiH oslobodilo je danas Momira Pelemiša, bivšeg zamjenika komandanta Prvog bataljona Prve zvorničke pješadijske brigade Vojske RS-a, optužbi za pomaganje u genocidu, odnosno u udruženom zločinačkom poduhvatu nad Bošnjacima iz Srebrenice.

Oslobađajuća presuda u ovom predmetu izrečena je usljed nedostatka dokaza da je Pelemiš sudjelovao u pomaganju pogubljenja više od 1.000 zarobljenih srebreničana u Pilici i farmi Branjevo, općina Zvornik, sredinom jula 1995. godine.

Inače, prvostepenom presudom u ovom predmetu od 18. oktobra 2011. godine, koja je u međuvremenu ukinuta, Pelemiš je bio osuđen na 16 godina zatvora.

S obzirom na to da se radi o drugostepenoj presudi, današnja oslobađajuča presuda je i konačna i protiv nje nije dozvoljena žalba.

Pelemišu je u prvostepenom postupku suđeno zajedno sa Slavkom Perićem, pomoćnikom komandanta Prvog bataljona za bezbjednost i obavještajne poslove, koji je onda osuđen na 19 godina zatvora, ali je ta presuda nakon razmatranja žalbe njegovog branitelja preinačena u zatvorsku kaznu u trajanju od 11 godina, dok je prvostepena presuda protiv Pelemiša ukinuta te naloženo ponovno suđenje pred Apelacionim vijećem.

Prema obrazloženju oslobađajuće presude izrečene Momiru Pelemišu, odnosno navodima predsjedavajućeg Apelacionog vijeća, sudije Mirka Božovića, nakon ocjene dokaza u ovom predmetu nije bilo moguće van razumne sumnje zaključiti da je Pelemiš imao efektivnu kontrolu, niti nadzor nad Slavkom Perićem i pripadnicima 1. bataljona.

Također, kako je rečeno, nije bilo moguće zaključiti ni da je Pelemiš pomagao u udruženom zločinačkom poduhvatu u kojem su sudjelovali oficiri Glavnog štaba VRS-a i viši oficiri za bezbjednost, odnosno da je bio svjestan tog poduhvata usmjerenog na protuzakonito zatvaranje i pogubljenja po kratkom postupku zarobljenih srebreničana.

Apelaciono vijeće, nadalje, smatra da nije van razumne sumnje dokazana uzročno posljedična veza na relaciji nadređeni - podređeni, kao ni to da se Pelemiš angažirao na pomaganju pogubljenja osiguranjem ljudstva, municije, mašina, goriva za utovar i odvoz radi ukopa ubijenih.

Riješenjem Suda Pelemišu su u skladu s izrečenom oslobađajućom presudom ukinute ranije izrečene mjere zabrane.

(Fena)