Istražujemo
Nakon aktiviranja Interpolove potjernice: Mora li Srbija izručiti Dodika, bez obzira na državljanstvo?
Tužilaštvo je imalo nekoliko dana da reaguje prema Interpolu zbog raspisivanja međunarodne potjernice za Miloradom Dodikom i Nenadom Stevandićem, jer su BiH napustili ili napuštali nekoliko dana prije. Zahtjev spram Suda BiH dostavljen je tek jučer.

Počeo je reality zvani „crvena potjernica“. Javnost u skorijem vremenu iščekuje da na Interpolovoj stranici u odjeljku „wanted persons“ ugleda likove Milorada Dodika i Nenada Stevandića. No, za tako nešto vremenski raspon je od nekoliko sati do nekoliko dana.
Državno je tužilaštvo jučer (srijeda, 26.3.) dostavilo Sudu Bosne i Hercegovine prijedlog da se za osumnjičenima Miloradu Dodiku i Nenadu Stevandiću raspiše međunarodna potjernica. Sve je sada ovisno u brzini Interpolove procedure pa i procjene da li te osobe ispunjavaju kriterije za uvrštavanje na međunarodnu listu traženih.
„Tužilaštvo je u prijedlogu, koji je i prihvaćen, osnovano crpilo iz očigledno preduzetih radnji osumnjičenih Dodika i Stevandića, kojima su, koristeći se svojim visokopozicioniranim položajima u entitetu Republika Srpska, izbjegavajući zakonom propisane procedure granične kontrole, prešli državnu granicu i napustili Bosnu i Hercegovinu. Poznato je da se osumnjičeni Dodik trenutno nalazi u Izraelu, dok se osumnjičeni Stevandić, izbjegavajući zakonom propisane kontrole, čak i vratio u BiH 18.3.2025. godine, što sve upućuje na vjerovatnoću da se isti u svakom momentu mogu nalaziti i u inostranstvu, što je osnov za izdavanje naredbe za raspisivanje međunarodne potjernice“, saopšteno je iz Suda BiH.
Trećeosumnjičeni Radovan Višković, premijer RS, nije barem javno ukazivao da je prelazio granicu BiH, te iz tog razloga za njega još uvijek vrijedi „samo“ obična potjernica, ona za teritoriju BiH. Nenad Stevandić je trenutno u državi, no raspisivanjem međunarodne potjernice, njegov odlazak u druge zemlje, pretežito Srbiju, neće mu baš biti lagodan, kretao se vozilom, letjelicom ili pak splavario preko Drine.
Milorad Dodik je trenutno u Izraelu i već je reagovao na najavu raspisivanja međunarodne potjernice.
„Ništa neobično, zloupotreba pravosuđa se nastavlja, muslimani uz Sarajeva pokušavaju sve da učine, kao i vanustavno Tužilaštvo i Sud BiH da to instrumentalizuju“, izjavio je Dodik za RTRS.
Pretpostavka je da će koristiti isto sredstvo kojim je iz Beograda stigao u Tel Aviv, avion u vlasništvu Vlade Republike Srpske. Pitanje svih pitanja jeste šta će učiniti vlasti Srbije ukoliko u povratku sleti u Beograd, a potjernica Interpola već bude objavljena?
Prema tumačenju pravnih stručnjaka, potjernica obavezuje Srbiju da Dodika zadrži te o tome obavijesti pravosudne organe BiH. Do sada je vladalo uvjerenje da Srbija neće moći izručiti Dodika jer posjeduje i državljanstvo ove zemlje.
„To što je on državljanin i Srbije ne sprečava izručenje Bosni i Hercegovini jer je on u Sarajevu optužen za krivično delo napad na ustavni poredak, gde je kao najmanja kazna propisan zatvor u trajanju od 5 godina, a upravo je ugovorom između Srbije i BiH propisano da će država ugovornica izručiti i svoje državljane ako su u drugoj državi ugovornici osumnjičeni za krivična dela za koja je propisana najmanja kazna od 5 godina, što ovde upravo jeste slučaj“, objasnio je za Slobodnu Bosnu beogradski advokat Čedomir Stojković.
Shodno tome, Srbija bi morala zadržati Dodika, u bilo kojem vidu pritvora do zvaničnog zahtjeva BiH za njegovo izručenje. U suptornom, moguće su i sankcije glede njenog daljnjeg članstva u Interpolu. Naravno, znamo da sve te zakonske odredbe mogu biti doslovno „mrtvo slovo“ na papiru. U praksi Dodikova sudbina će zavisiti samo od onoga što naredi srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić.
Postoje i tumačenja da bi se Srbija mogla pozvati i na primjenu Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, koji dozvoljava da se odbije izručenje ako se radi o političkom ili vojnom krivičnom delu.
„Zato bi onda bilo pitanje kako bi naša sudska praksa tumačila delo koje se Dodiku stavlja na teret. Pretpostavljam da će oni to podvesti pod političko krivično delo i po tom osnovu odbiti izručenje“, objasnila je za "Vreme" vanredna profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu Vanja Bajović.
Ukoliko pak Interpolova potjernica ne bude aktivirana u trenutku Dodikovog slijetanja u Beograd, on barem tu do daljnjeg može biti siguran. Trebao bi slijediti potom povratak u BiH.
Koji god način transporta ka Banjal Luci Dodik izabrao, policijske agencije bi trebale to znati. Procedura nalaže da se po polijetanju graničnoj policiji BiH moraju dostaviti podaci o putnicima u letjelici sa njihovim ličnim podacima. Tako bi trebalo.
No što ako helikopter sleti npr izvan mahovljanskog aerodroma? Tu već ulazimo u neke druge procedure za aventualno hapšenje kojima mora prethoditi angažman sigurnosne agencije.
(zurnal.info)