Bosna i Hercegovina:MOSTAR: Čak 80 posto građana priznalo da su zdravstvenim djelatnicima davali mito

Novosti

MOSTAR: Čak 80 posto građana priznalo da su zdravstvenim djelatnicima davali mito

Prema prošlogodišnjem istraživanju, 50 posto građana HNŽ-a je pozitivno odgovorilo na pitanje smatraju li da je korupcija prisutna u javnom zdravstvu

MOSTAR: Čak 80 posto građana priznalo da su zdravstvenim djelatnicima davali mito

Čak 80 posto građana HNŽ-a pozitivno je odgovorilo na pitanje jesu li oni ili netko od njihovih bližnjih bili u situaciji da daju ili su dali mito nekom od zdravstvenih djelatnika, rezultati su to istraživanja koje u sklopu projekta "Borba protiv korupcije u javnom zdravstvu" provode Centri civilnih inicijativa (CCI).
 
Prema prošlogodišnjem istraživanju, 50 posto građana HNŽ-a je pozitivno odgovorilo na pitanje smatraju li da je korupcija prisutna u javnom zdravstvu. 
 
 Po riječima glasnogovornice CCI-a Majde Behram-Stojanov, kada je riječ o korupciji u javnom zdravstvu u HNŽ-u su pokazani najlošiji rezultati, odnosno građani te županije smatraju kako je korupcija najprisutnija u njihovoj županiji.  
 
Projekt koordinator CCI-a i voditelj kampanje projekta "Borba protiv korupcije u javnom zdravstvu" Zoran Adžaip ističe kako do sada u NHŽ-u nije donesena ni jedna pravomoćna presuda vezana za korupciju u zdravstvu, dok je s druge strane zabrinjavajuća činjenica i da ni jedan građanin do sada nije prijavio slučaj korupcije i davanje mita. 
 
 Razlog tomu je vjerojatno strah građana, koji trenutno nisu zaštićeni, odnosno sigurni ako prijave korupciju, ustvrdio je Adžaip, dodajući kako se trenutno  radi na stvaranju kanala za prijavu korupcije, kako bi građani bili sigurni da će ostati anonimni kada se usude prijaviti korupciju. 
 
 Inače, CCI-u sklopu projekta "Borba protiv korupcije u javnom zdravstvu", danas u Mostaru provodi informativnu kampanju o štetnosti korupcije u zdravstvu.

Tako je CCI na Španjolskog trgu postavio štand gdje će građani moći dobiti promotivne materijale o štetnosti korupcije te o mogućim rješenjima koja bi mogla dovesti do smanjenja korupcije u zdravstvu.

Inače, projektom "Borba protiv korupcije u javnom zdravstvu" koji financira Europska unija, želi se doprinijeti smanjenju korupcije u BiH, poboljšanju prevencije koruptivnog djelovanja, jačanju watch-dog i monitoring uloge civilnog društva, te podizanju anti-koruptivne javne svijesti. 

 Prema nekim podacima BiH je trenutno najkorumpiranija zemlja u okruženju, gdje svake sekunde korupcija odnese 47 maraka, a korupcija je najprisutnija u policiji, zdravstvu i obrazovanju.

(Fena)