Kako su u Parlamentu FBiH potrošili 15 miliona:Na prevaru zaobišli mjere štednje

Istražujemo

Na prevaru zaobišli mjere štednje

Na prevaru zaobišli mjere štednje

Rad Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine u prošloj godini koštao nas je 14.466.804 maraka. Nije suvišno precizirati da je tim novcem raspolagalo svega 239 ljudi. Jer, u izvještaju Ureda za reviziju institucija Federacije navedeno je da su u oba doma Parlamenta potrošili samo 97 posto raspoloživog budžeta, pa ko nije čitao izvještaj mogao bi pomisliti da su parlamentarci bili štedljivi. Međutim, detaljnije čitanje revizorskih navoda, prije će otvoriti pitanje da li je toliki budžet uopće bio potreban. Jer, po svemu sudeći, imali su parlamentarci dovoljno novca čak i za "retroaktivno" pravdanje troškova iz 2009. godine?!

PLAĆENO "VOZANJE" VIKENDOM

Najviše su zamjerki u finansijskom izvještaju za federalni Parlament u prošloj godini, javni revizori imali upravo na "retroaktivne" isplate troškova iz prethodne godine. A samo je za "zaostale" putne troškove, u oba doma Parlamenta pravdano skoro 100.000 maraka. U Zastupničkom je domu samo za prevoz na posao isplaćeno 17.967 maraka ali nije to ništa u odnosu na izdatke za prevoz u dane vikenda, tokom posjete mjestu prebivališta. Riječ je o pravu koje imaju samo profesionalni zastupnici odvojeni od porodice. (Mada primaju i 500 KM naknade za odvojeni život, 400 KM za zakup stana te 200 KM za režije) Pa ipak, za putne troškove tokom vikend posjete porodici, isplaćeno je zastupnicima prošle godine 156.513 KM.

Revizori su konstatovali i to da zbog nepostojanja precizne evidencije o prisustvu zastupnika na radnom mjestu tokom radnih dana, ne mogu smatrati opravdanim ove isplate. Da priča bude zanimljivija, sve je urađeno uz aminovanje Vlade Federacije. Vladine i administrativne komisije oba doma Parlamenta donijele su Odluku o retroaktivnom priznavanju pomenutih naknada izabranim dužnosnicima i savjetnicima za period od 01.07. do 31.12.2009. godine?! Za te svrhe je iz prošlogodišnjeg budžeta samo u Zastupničkom domu potrošeno 51.344 maraka. Odluka o odobravanju ovih isplata donesena je krajem januara 2010. godine, čime je stavljena van snage Odluka o obustavi isplate ovih naknada nakon donošenja Zakona o načinu ostvarivanja ušteda u FBiH! Znači to da su zastupnici i savjetnici u Parlamentu "zaobišli" mjere štednje kojih u Federaciji prošle godine nisu bile pošteđene ni najugroženije kategorije stanovništva.

Istom odlukom, za isti period i po identičnoj proceduri su putne naloge iz 2009. godine, iz prošlogodišnjeg budžeta pravdali i delegati Doma naroda koji imaju pravo na posjetu porodici tokom vikenda. Isplaćeno im je za te svrhe 31.135 KM. Ukupno je po tom osnovu prošle godine u Domu naroda federalnog Parlamenta potrošeno 125.838 KM.

JAGMA ZA RADOM (U KOMISIJAMA)

Ništa manje zamjerki federalni revizori nisu našli i analizirajući isplate naknada za rad u komisijama. A po ovom osnovu je samo u Zastupničkom domu prošle godine isplaćeno 74.861 KM. Iako je zbog mjera štednje iznos koji su članovi komisija mjesečno mogli dobiti limitiran na 270 maraka, revizori su konstatirali da je članovima komisija, bez ikakvog dokaza da su uopće prisustvovali sjednicama, ipak redovno mjesečno isplaćivano po 270 KM! Više od polovine ukupnih troškova po ovom osnovu, tačnije 37.260 maraka, odnosilo se na naknade za rad tokom 2009. godine?!

Na još jedan slučaj pravdanja troškova iz 2009. godine upozorili su javni revizori. Naime, od ukupnih troškova za dnevnice za putovanja, na što je u Zastupničkom domu prošle godine potrošeno 40.065 KM, za navodni trošak iz decembra 2009. godine isplaćeno je 2.178 KM. A polovicu od ovog iznosa naplatilo je nekoliko stručnih saradnika, iz reda kulturnih, naučnih i javnih radnika. U Domu naroda je ovaj trošak prošle godine iznosio 25.000 maraka.

KUPOVALI NOVČANIKE I ROKOVNIKE Novogodišnji pokloni za parlamentarce koštali 10.000 maraka

U dijelu revizorskog izvještaja koji se odnosi na analizu troškova Zajedničke službe Parlamenta FBiH, evidentirano je da su za troškove reprezentacije na raspolaganju prošle godine imali 11.000 maraka. Međutim, samo je 30. decembra 2010. godine za kožnu galanteriju i olovke, rokovnike te kalendare potrošeno 9.691 KM!

Pretpostavlja se da je riječ o novogodišnjim poklonima.

Zajedničkoj službi Parlamenta revizori su skrenuli pažnju i na neopravdane isplate naknada za produženi rad. Naime, uposlenici Službe su evidentirali 17.363 KM isplaćenih za produženi rad. Međutim, revizori upozoravaju da nema dokaza da je rad mimo zakonske satnice bio potreban, odnosno da je u nekim slučajevima, rješenje o odobravanju isplate potpisano isti dan a za neke čak naknadno.

 

STALNO NA METI LOPOVA Nestala dva Golfa, Passat, Laptop, mobitel!?

Za usluge prevoza službenim automobilima, gorivo, opravku i osiguranje automobila, u oba je doma federalnog Parlamenta prošle godine potrošeno 55.901 KM. Federalni revizori u dijelu izvještaja koji analizira troškova voznog parka, upozoravaju na propust u Domu naroda jer još uvijek kao postojeću imovinu evidentiraju i Golf V, ukraden još u aprilu 2009. godine ipred stana jednog od delagata koji je automobil koristio?!

Na meti lopova je prošle godine bio i vozni park Zastupničkog doma. Ukradeni su službeni Golf i Passat. Revizori su inače upozorili na neopravdano korištenje službenih vozila, nepotpuno evidentiranje relacija i svrhe kretanja te da li su automobili u vrijeme dok nisu korišteni bili parkirani na predviđenim mjestima. Iako u budžetu Zastupničkog doma nije bio predviđen novac za nabavke, prošle je godine kupljen automobil Škoda Fabia u vrijednosti 16.757 maraka. Zanimljivo je da je novac za ove namjene osiguran neposredno pred kraj godine, 30.decembra 2010. godine i to posebnim Rješenjem Ministarstva finansija o internoj preraspodjeli novca.

BUDŽET Prošlogodišnji rashodi u Parlamentu FBiH

{szakitable zebra="#eef" width="550"}
Plate Naknade i putni troškovi Ukupno
Zastupnički dom 5.119.881 KM 1.151.677 KM 8.218.327 KM
Dom naroda 4. 856.130 KM 732.258 KM 4.936.019 KM
Zajednička služba 8. 92.961 KM 165.909 KM 1.262.744 KM

{/szakitable}

(Zurnal.info)