Sigurnost saobraćaja u Kantonu Sarajevo ponovo je u fokusu javnosti nakon teške saobraćajne nesreće koja je 26. maja na Marijin Dvoru ugasila dva mlada života. Podsjetimo, Armin Berberović je na pješakom prelazu udario tri osobe od kojih je Azra Spahić preminula na mjestu, dok je Alma Suljić sedmica bila u kritičnom stanju i usljed teških povreda preminula je 23. juna na KCUS-u.
Građani su se danima okupljali na mjestu nesreće tražeći da se poboljša sigurnost u saobraćaju. Složili su se da ulice Sarajeva nisu sigurne, da postojeći zakonski propisi nisu adekvatni, da je zakazao cijeli sistem i da institucije moraju preuzeti odgovornost i ponuditi rješenja.
"ONI KOJI UBIJAJU NE VOZE 60 NEGO 100 NA SAT“
Kantonalna vlast najavila je niz mjera za poboljšanje saobraćajne sigurnosti, a one koje su odmah zaživjele jeste upošljavanje novih policijskih službenika, prisustvo većeg broja policijskih patrola na ulicama i veći broj mobilnih radara i presretača.
Armin Berberović, koji je automobilom ubio Azru Spahić i Almu Suljić, nalazi se u pritvoru. Policija je utvrdila da je u momentu nesreće imao 0.41 promila alkohola u krvi, vozio je bez položenog vozačkog ispita i brže od ograničenja. Policiji je poznat od ranije po saobraćajnim prekršajima zbog vožnje bez vozačke dozvole
Koliko su samo ove mjere (ne)efikasne govori dovoljno podatak iz biltena MUP-a KS prema kojem su policajci samo dva dana nakon ove teške saobraćajne nesreće evidentirali 12 pijanih i osam vozača bez dozvole i 13 saobraćajnih nesreća. Sedam dana nakon nesreće, na Alipašinom Polju je snimljen automobil koji se kretao pješačkom stazom, u pravcu grada. Videosnimak bahatog vozača objavljen je na društvenim mrežama.
Posljednji zabilježeni slučaj desio se prije nekoliko dana na kružnom toku u naselju Halilovići. Vozač audija, beogradskih registarskih oznaka, divljao je cestom ugrožavajući ostale učesnike saobraćaja. Na društvenim mrežama je objavljen i ovaj videosnimak, prenijeli su mediji.
DETEKTOVANA OPASNA MJESTA
Što se tiče ostalih predloženih mjera, za potrebe Ministarstva saobraćaja KS istraživački tim, koji su činili profesori Fakulteta za saobraćaj i komunikacije, uradio je studiju opasnih mjesta i dionica saobraćajnica u KS koja obuhvata analizu saobraćajnih nesreća u posljednje tri godine na 107 saobraćajnica.
Uskoro bi se trebalo krenuti realizaciju kako bi se ova opasna mjesta neutralizirala, potvrđeno je za Žurnal.
Jedna od predloženih mjera, koja još nije zaživjela, bila je i regulisanje dozvoljene brzine u skladu sa regulativama EU. Podsjetimo da je prijedlog za smanjenje ograničenja brzine na magistralnoj cesti kroz Sarajevo naišao na žestoke kritike građana koji smatraju da dodatno ograničavanje brzine neće riješiti problem jer kako kažu „oni koji ubijaju ne voze 60 ili 50, nego 100 na sat“.
Međutim, stručnjaci za saobraćaj, pozivajući se na niz istraživanja, objasnili su da se smanjenjem ograničenja brzine smanjuje rizik od teških povreda i smrtnog ishoda, prvenstveno pješaka.
Stručnjaci su saglasni i u tome da su potrebne što hitnije izmjene postojećeg zakonskog rješenja, a za Žurnal je potvrđeno da je iz Vlade KS prema Ministarstvu prometa i komunikacije BiH upućena inicijativa u pogledu izmjena i dopuna Zakona o bezbjednosti saobraćaja, a u vezi pooštravanja kazni za višestruke povratnike saobraćajnih prekršaja. Podsjetimo da su nedavno iz Predstavničkog doma PSBiH zatražili od Ministarstva da u što kraćem roku dostave Vijeću ministara BiH na usvajanje i upućivanje u parlamentarnu proceduru prijedlog Zakona o dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti sаоbrаćаја, a kojim će se propisati da se višestrukim povratnicima može izricati zaštitna mjera privremenog ili trajnog oduzimanja vozila, ali i adekvatno sankcionisanje bahate vožnje.
PREBACIVANJE KRIVICE
Već godinama je prisutan problem (ne)oduzimanja vozila višestrukim povratnicima saobraćajnih prekršaja. Ministar MUP-a KS Admir Katica je nakon nesreće za medije izjavio da policijski službenici imaju problem jer im Prekršajno odjeljenje Općinskog suda u Sarajevu ne odobrava oduzimanje vozila višestrukim povratnicima.
Na ovu izjavu su ekspresno saopćenjem reagovali iz Općinskog suda u Sarajevu navodeći da oni u tom pogledu postupaju po zahtjevima MUP-a, ali su problem žalbe drugostepenom sudu koje ulažu vlasnici oduzetih automobila.
Obrazloženje Kantonalnog suda u Sarajevu, koji je u konkretnom slučaju drugostepeni sud, jeste da se privremena mjera oduzimanja predmeta ne može tražiti zahtjevom ovlaštenog organa prema sudu u prekršajnom postupku. Oni tvrde da MUP KS ima mogućnost da na osnovu člana 22. Zakona o policijskim službenicima KS izriče zaštitnu mjeru privremeno oduzimanje predmeta.
S ovim problemom se već godinama vrtimo u krug što višestrukim počiniocima ide u prilog. Iz Uprave policije pokazuju ambiciju da se konačno ujednači praksa oduzimanja vozila, te je za septembar najavljen okrugli sto koji bi trebao okupiti predstavnike policije, prekršajnih odjeljenja Općinskog i Kantonalnog suda, tužilaštva, te nadležnih ministarstava.
PROTESTI NAKON UBISTVA SELME AGIĆ I EDITE MALKOČ
Društvene mreže su pune objava građana koji su nezadovoljni reakcijom nadležnih i smatraju da predložene mjere nisu urodile plodom, niti će sve dok se pod hitno zakonski propisi ne promijene, dok se kazne za višestruke povratnike ne pooštre i dok im se ne počnu trajno oduzimati automobili.
Građani su se okupljali i prije sedam godina kada su također na Marijin Dvoru poginule dvije studentice Selma Agić i Edita Malkoč. Na pješačkom prelazu ih je, vozeći 105 kilometara na sat i prošavši kroz crveno svjetlo, automobilom ubio Sanjin Sefić. Nakon pet godina dugogo sudskog procesa Sefić je pravomoćno osuđen na 16 i po godina zatvora.
SMRT DVIJE DJEVOJKE U SARAJEVUSanjin Sefić osuđivan zbog napada na službenika SIPA-e
Nakon ove nesreće nisu provedene nikakve efikasne mjere koje bi za cilj imale da se trajno onemogući objesna vožnja na cestama.
Osumnjičeni pobjegao u SrbijuStotine građana u Sarajevu odali počast Selmi Agić i Editi Malkoč
U Nedžarićima je prije devet godina, tačnije u oktobru 2014., u saobraćaju ubijena mlada majka Hava Dovadžija. Nju je automobilom usmrtio Semir Rastoder kojeg je Kantonalni sud u Sarajevu osudio na pet i po godina zatvora u oktobru 2015. godine. Vrhovni sud FBiH u aprilu 2019. ukinuo je presudu i donio odluku da se suđenje obnovi.
Žurnalova analizaUBICE NA CESTI: Bosna i Hercegovina ima najveću stopu smrtnosti na cestama u Evropi
Ovo suđenje traje i danas, o čemu je Žurnal već pisao.
Ni nakon ove nesreće nisu provedene nikakve efikasne mjere.
(zurnal.info)
Tekstovi i fotografije potpisani kao autorski rad novinara i fotografa Žurnala dostupni su za prenošenje 24 sata nakon objavljivanja, uz obavezno navođenje izvora.