Kako je nastala kriza u GRAS-u:Najdraži plijen svake stranke na vlasti

Istražujemo

Najdraži plijen svake stranke na vlasti

Najdraži plijen svake stranke na vlasti

Općinski sud u Sarajevu zaprimio je tužbu KJKP GRAS protiv Samostalnog sindikata koji djeluje pri tom preduzeću, a radi zabrane štrajka. S obzirom da se radi o hitnom postupku, koji je regulisan Zakonom o štrajku, Sud je odmah zakazao ročište, potvrđeno nam je u Općinskog suda Sarajevo.

Ročište će biti održano u četvrtak u 13:30, kada se očekuje donošenje odluke.

BROJNIJI OD AMSTERDAMSKE FIRME

Sarajevski GRAS ima problem sa radnicima. Ne onima koji štrajkuju, nego sa viškom radnika. U ovoj kompaniji radi gotovo 2.000 ljudi što je na broj stanovnika koje uslužuju gotovo duplo više od evropskog standarda. Amsterdamski GVB, od koga je GRAS na poklon dobio dobro očuvane stare tramvaje, u ovom gradu od dva miliona stanovnika uspješno radi sa nešto više od 4.000 radnika.

GRAS ima duplo više radnika u odnosu na broj stanovnika u odnosu na evropski prosjek!

Uz sve to, oko deset posto radnika je na bolovanju, po čemu je ova kompanija prva u Kantonu. Radnici GRAS-a napravili su u 2009. godini više sati bolovanja od bilo kojeg drugog javnog preduzeća u Sarajevu. Više od 80.073 radnih sati provelo je 174 uposlenika GRAS-a.

Radnici GRAS-a danas štrajkuju zbog neisplaćenih plaća, neplaćenog zdravstvenog osiguranja i nedostatka dijelova za vozila. Da će se nešto tako dogoditi, radnici su mogli pretpostaviti još prije tri godine. Bili su obavezno sredstvo za prepucavanje partija. Sarajevski GRAS “krčmila” je svaka stranka kojoj se pružila prilika. U 2008. godini, tadašnji direktor Šaćir Boškailo, davao je radnicima po 75 maraka mjesečno za prevoz, iako su svi imali akreditacije sa kojima su mogli besplatno da koriste sva vozila ove kompanije, navodi se u revizorskom izvještaju iz te godine. Samo na to je, bez potrebe, zaključuju revizori, potrošeno više od milion i po maraka.

GRAS godinama nabavlja dijelove koji se nikada ne iskoriste jer za njima nije ni bilo potrebe. Tako je na kraju 2008. godine otpisano gotovo dva miliona maraka. Radi se o neupotrebljivim zalihama za postojeći vozni park koje po procjeni komisije predstavljaju nekurentne zalihe, piše u revizorskom izvještaju. Da stvar bude gora, ovi dijelovi su kao polovni prodavani bez jasne procedure pa je stvoren dodatni minus na godišnjem računu.

RUPA BEZ DNA

Sarajevski gradski prevoznik za javni budžet je rupa bez dna, uprkos monopolističkoj poziciji koju ima. Deset miliona maraka iz ovogodišnjeg budžeta otišlo je samo na subvencioniranje studentskih i penzionerskih karata. Dodatna dva i po za nabavku vozila i sanaciju pruga. Izdvajanja su se godinama samo povećavala a vozni park je sve stariji. GRAS je za svaku kantonalnu vladu bilo jedno od najproblematičnijih javnih preduzeća i niti jedna do sada nije od GRAS-a uspjela napraviti javno preduzeće po mjeri građana.

U najnovijem zahtjevu, radnici GRAS-a traže hitno uplati augustovska plaća i topli obrok, zdravstveno osiguranje i regres, ali i određivanje tačnog datuma uplate budućih plaća, najkasnije do 15. u mjesecu zbog rata kredita.

Radnici traže i ispunjenje dodatnih uvjeta u skorije vrijeme, među kojima su nabavka sredstava za rad, donošenje zakonskih uredbi i zaštite osoblja revizora u sistemu naplate, primjena kolektivnog ugovora o radu te da se na tematskoj sjednici Skupštine KS-a odredi tačan datum ispunjenja ovih uvjeta.

Dok radnici GRAS-a ređaju svoje zahtjeve, građani koji su uredno platili kupone i koji svakodnevno koriste gradski prijevoz, prepušteni su sami sebi. Iz Udruženja potrošača Izvor kažu da Zakon o zaštiti potrošača jednostavno nije predvidio ovakve situacije. Za ovaj problem je vrlo teško naći pouzdano pravno uporište, pa građani ponovo zavise od “raspleta situacije”.

Do kraja dana nismo uspjeli da dođemo do izjave Harisa Lulića, ministra saobraćaja u Kantonu Sarajevo. Sudeći prema trenutnoj situaciji, vjerovatno će i on sačekati ishod sutrašnjeg ročišta u Općinskom sudu.

Sve što su do sada radile vlasti bilo je udovoljavanje radnicima i krpljenje budžetskih rupa GRAS-a, samo da bi Sarajevo imalo gradski prevoz, kakav bilo. Lulić za sada odbija udovoljiti radnicima uprkos saobraćajnom kolapsu u Sarajevu zbog štrajka radnik. Ovo je njegov prvi “sukob” sa radnicima i nagomilanim problemima ovog preduzeća. Ujedno je i test za Lulića da li će postati još jedan ministar bez rješenja za GRAS, ili ministar po mjeri “čovjeka”, odnosno građana koji se svaki dan voze u gradskom prevozu.

(zurnal.info)