Tokom 2010. godine Centar za pružanje pravne pomoći u borbi protiv korupcije Transparency International Bosne i Hercegovine (TI BiH) primio je 832 poziva putem otvorene besplatne linije za prijavu slučajeva korupcije (0800 55555), koja je građanima na raspolaganju svakim radnim danom od 9 do17 časova, te poštom ili elektronskim putem.
Poredeći različite sektore, najveći broj prijava građana odnosio se na korupciju u procesu zapošljavanja i radnih odnosa (15%), zatim u obrazovanju (10%), imovinsko-pravnim odnosima (9%), pravosuđu (8%), te na uskraćivanje prava na pristup informacijama.
Kada je u pitanju korupcija u zapošljavanju, najveći broj prijava odnosio se na zapošljavanje u javnim institucijama, gdje građani najčešće prijavljuju neregularno sprovedene konkurse za prijem državnih službenika na svim nivoima vlasti, te neregularno sprovedene postupke imenovanja na različite funkcije. Korupcija u procesu zapošljavanja predstavlja problem i u sektoru obrazovanja, posebno kada je riječ o visokoškolskim instutucijama, koje prednjače u broju prijava u odnosu na ostale nivoe obrazovanja. Posebno je zabrinjavajuće što se sektor obrazovanja, zajedno sa pravosuđem, već godinama nalazi pri vrhu po broju prijavljenih slučaja korupcije, a naročito činjenica da je broj prijava na korupciju u zapošljavanju u konstantnom porastu.
Veliki broj poziva i prijava odnosio se na nepoštivanje Zakona o slobodi pristupa informacijama od strane javnih institucija, gdje se veoma često ispoljava tzv. ćutanje administracije, a upiti i prijave građana se u velikoj mjeri ignorišu.
Transparency International Bosne i Herceogovine je postupao u 134 slučaja na osnovu primljenih prijava korupcije, djelujući prema nadležnim institucijama na različitim nivoima u BiH. Međutim, kao što je TI BiH već u više navrata upozoravao, procesuiranje slučajeva korupcije je na veoma nezadovoljavajućem nivou u BiH, gdje djela korupcije uzimaju veoma mali postotak u ukupnom broju procesuiranih slučajeva, a dodatno opterećenje predstavlja i sporost administraicje, kao i trend ignorisanja, odnosno nepoštovanja presuda, čak i od strane državnih institucija. Upravo zbog toga je i pristigao veliki broj prijava na institucije pravosuđe, gdje se građani najviše žale na dugotrajne procese, nemar od strane predstavnika institucija pravosuđa, te odbijanje pristupa infromacijama.
Ipak ohrabrujuća je činjenica da se građani sve više odlučuju na prijavu koprupcije, te da je među onima koji prijavljuju korupciju sve veći broj tzv. zviždača, odnosno osoba koje prijavljuju nepravilnosti u institucijama u kojima su i sami zaposleni. TI BiH se nada da će se ovakva praksa nastaviti u budućnosti i apeluje na sve koji su bili svjedoci ili žrtve korupcije da prijave ovakve slučajeve institucijama ili putem besplatne otvorene linije 0800 55555, jer je aktivno uključenje građana u borbu protiv korupcije osnovni preduslov za bilo kakve rezultate na ovom polju.
(TI BiH)