Karijera Slobodana Tešića:Namjenska industrija RS predata trgovcu oružjem sa crne liste Ujedinjenih nacija!

Istražujemo

Karijera Slobodana Tešića: Namjenska industrija RS predata trgovcu oružjem sa crne liste Ujedinjenih nacija!

Namjenska industrija Republike Srpske prepuštena je Slobodanu Tešiću – međunarodnom trgovcu oružjem koji se prije nekoliko godina našao na „crnoj listi“ Ujedinjenih naroda zbog svojih veza sa bivšim liberijskim predsjednikom i ratnim zločincem Čarlsom Tejlorom

Namjenska industrija RS predata trgovcu oružjem sa crne liste Ujedinjenih nacija!

Pod tačkom „razno“ Vlada Republike Srpske je odlučila – Dragan Kapetina bit će prvi čovjek Republičke direkcije za promet naoružanja i vojne opreme. Time je namjenska industrija Republike Srpske prepuštena Slobodanu Tešiću – međunarodnom trgovcu oružjem koji se prije nekoliko godina našao na „crnoj listi“ Ujedinjenih naroda zbog svojih veza sa bivšim liberijskim predsjednikom i ratnim zločincem Čarlsom Tejlorom.

ORUŽJE ZA JEMEN I AZERBEJDŽAN

Dragan Kapetina dugogodišnji je Tešićev čovjek od povjerenja. Bio je direktor nekoliko Tešićevih kompanija koje su se bavile trgovinom oružja, a jedna od njih Bosniaspecexport d.o.o. Istočno Sarajevo.  Tokom 2009., 2010. i 2011. godine dvojac Tešić - Kapetina bio je pod nadzorom i bh sigurnosnih agencija zbog sumnje da su se bavili organiziranim kriminalom.

Obavještajno—sigurnosna agencija BiH tada je dokumentovala da su Tešić i Kapetina podmićivali visoke vojne, državne i pravosudne zvaničnike naše zemlje kako bi neometano izvozili oružje iz BiH u Jemen i Azerbejdžan. Među visokim zvaničnicima s kojima su Tešić i Kapetina imali sumnjive kontakte su bili: Milorad Barašin, tadašnji glavni državni tužilac, a danas tužilac Tužilaštva BiH, zatim Adnan Hadžikapetanović, aktualni sekretar Ministarstva vanjskih poslova BiH, Selmo Cikotić, bivši ministar odbrane BiH i aktuani savjetnik predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, Dragiša  Mekić, aktualni pomoćnik ministra vanjske trgovine BiH, Miladin Milojičić, bivši načelnik Generalštaba Oružanih snaga BiH i drugi.

Prema dokumentaciji koja je u posjedu Žurnala, većina navedenih zvaničnika primala je mito od dvojca Tešić - Kapetina, a sankcije (kakve takve) pretrpio je samo Milorad Barašin koji je morao odstupiti sa pozicije glavnog državnog tužitelja, nakon što su objavljene fotografije njegovih susreta sa Slobodanom Tešićem.

Naime, tokom 2010.godine Tešić je potpisao ugovore za izvoz oružja u Jemen i Azerbejdžan, ali se zbog sankcija UN-a u navedenim poslovima nije smio pojavljivati kao službeno lice. Sve poslove potpisivao je Dragan Kapetina, ali su nakon obavještajnih podataka, Sud BiH i Tužilaštvo blokirali račune firme Bosniaspecexport. Tada se pojavljuje Slobodan Tešić koji zajedno sa Draganom Kapetinom stupa u kontakt sa Mićom Trifkovićem (bivšim vozačem Tužilaštva BiH) preko kojeg dolazi do tužitelja Barašina. Nakon nekoliko sastanaka računi u Tešićevim firmama su deblokirani.

                                                      Dragan Kapetina

U tom periodu vođeni su brojni razgovori između Tešića, Kapetine i Trifkovića, a 11. februara 2011.godine u 11. sati i 4 minuta, Dragan Kapetina i Mićo Trifković dogovaraju se kada se mogu vidjeti. Trifković pita Kapetinu da li će moći da ispoštuje dogovoreno, jer mu Barašin „nabija na nos ono što mu je obećano“. U daljem razgovoru Kapetina navodi da „predmetno nije problem“ i pita „boss – je li to“.

 SUSRET SA EFENDIJICOM

Kada su u pitanju odnosi Kapetine i Tešića sa drugim zvaničnicima, najzanimljiviji razgovori vođeni su sa Adnanom Hadžikapetanovićem, sekretarom Ministarstva vanjskih poslova BiH. Nekoliko puta Tešić i Kapetina se susreću sa Kapetanovićem preko kojeg su pokušali izlobirati da tadašnji bh ambasador u UN-u Ivan Barbalić učini sve kako bi Tešić bio skinut sa crne liste UN-a.

Prema transkriptu razgovora Tešić - Kapetina, koji su u posjedu Žurnala, vođenom 1. juna 2010.godine u 16. sati i 5 minuta, Dragan Kapetina se sreo sa „Efendijicom“ (nadimak Adnana Hadžikapetanovića).

Tom  prilikom Kapetina obavještava Tešiću da je Hadžikapetanoviću stavio „kovertu u džep“. Ovo je samo jedan od razgovora u kojem se pominju koverte i novac, jer „Tešić nije žalio kako bi bio skinut sa crne liste“ UN-a“.

Međutim, ova akcija nije uspjela, ali je nekoliko godina poslije, Slobodan Tešić, uz pomoć srbijanskih vlasti skinut s crne liste. Inače, Tešić slovi za jednog od najboljih prijatelja srbijanskog predsjednika Tomislava Nikolića, čija je uloga bila presudna ovaj srbijanski trgovac oružjem ostvari kontakte sa predsjednik RS-a Miloradom Dodikom.

Nakon nekoliko sastanaka Tešić - Dodik, Vlada RS-a je donijela odluku da na poziciju direktora Direkcije za promet naoružanja i vojne opreme postavi Dragana Kapetinu. Prema izvorima Žurnala, Dodik  i Tešić  namjeravaju u narednom periodu realizirati ugovore o prodaji viškova naoružanja, a vrijednost posla procijenjena je na oko 100 miliona dolara.

Tešić je, inače, i prije 6 godina učestvovao u izvozu viškova naoružanja, a dozvole mu je, za određene usluge, ubrzavao tadašnji ministar odbrane BiH Selmo Cikotić koji se nekoliko puta sretao sa Draganom Kapetinom. Inače, Slobodana Tešića regionalni mediji dovodili su u vezu sa prodajom oružja libijskim pobunjenicima povezanim sa Al Kaidom.

(zurnal.info)