TIBiH ukazuju da je napredak BiH u primjeni zakona za borbu protiv korupcije gotovo nevidljiv:Nedovoljni napori u borbi protiv korupcije

Novosti

Nedovoljni napori u borbi protiv korupcije

Nedovoljni napori u borbi protiv korupcije

Transparency International BiH je ukazao Evropskoj komisiji na nedovoljne napore vlasti u borbi protiv korupcije u BiH.

Kako je saopćeno danas iz ove organizacije, predstavnici ogranaka Transparency Internationala (TI) iz zemalja zapadnog Balkana i Evropske komisije jučer su se sastali u Briselu na redovnim godišnjim konsultacijama koje se organiziraju radi pripreme izvještaja o napretku zemalja koje se nalaze u procesu pridruživanja Evropskoj uniji, koji Evropska komisija (EC) objavljuje svake godine.

Nalazi TIBiH, koji su predstavljeni predstavnicima EC-a, ukazuju da je napredak BiH na unapređenju zakonskog okvira, a posebno u primjeni zakona za borbu protiv korupcije gotovo nevidljiv, s obzirom na to da i više od godinu dana nakon usvajanja Zakona o agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije ovo tijelo još nije uspostavljeno, te da Strategija za borbu protiv korupcije gotovo nije ni primjenjivana.

Ono što predstavlja konstantan problem kada je u pitanju borba protiv korupcije u BiH je očigledan nedostatak političke volje za suočavanje s korupcijom u BiH.

Također, opći izbori 2010. te činjenica da vlast na državnom nivou još nije konstituirana ni nakon više od sedam mjeseci, doveli su do potpunog zastoja u primjeni antikorupcionih reformi i unapređenja zakonskog okvira u ovoj oblasti.

TIBiH je predstavnicima Evropske komisije ukazao i na brojne nepravilnosti koje su se dogodile tokom predizborne kampanje u procesu finansiranja i troškova stranaka u svrhu predizborne promocije, koji su u velikoj mjeri uticali na demokratičnost i regularnost samih izbora.

Na konsultacijama s predstavnicima Evropske komisije ukazano je i na neefikasnost pravosuđa u procesuiranju slučajeva korupcije, na šta ukazuje zanemarljiv broj procesuiranih predmeta korupcije i oduzete imovinske koristi, kao i na stalne političke pritiske na rad pravosuđa i osporavanje njihove uloge, što nikako ne doprinosi izgradnji povjerenja javnosti u ove institucije.

Predstavnicima EC-a ukazano je i na brojna kršenja osnovnih ljudskih prava i sloboda, posebno u oblasti slobode pristupa informacijama i slobode medija, te kroz prijetnje i pritiske kojima su u kontinuitetu izloženi mediji, nevladine organizacije, kao i ostali pojedinci i institucije koji ukazuju na slučajeve korupcije.

TIBiH će nastaviti monitoring provođenja antikorupcijskih zakona, te će i dalje izvještavati Evropsku komisiju o napretku BiH u provođenju reformi u ovoj oblasti.

 

(Fena)