:Nema garancija da bi Divjak u Srbiji imao pošteno suđenje

Novosti

Nema garancija da bi Divjak u Srbiji imao pošteno suđenje

Nema garancija da bi Divjak u Srbiji imao pošteno suđenje

Austrijski sud ocijenio je da nema garancija da bi Jovan Divjak u Srbiji imao pošteno suđenje i zbog toga je zahtjev ove zemlje za njegovo izručenje odbacio kao nedopušten. Regionalni sud u Korneuburgu zaključio je da bi u slučaju izručenja Divjaka Srbiji moglo doći do značajnih ograničenja prava na odbranu koja su garantovana Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.

- Pošto nije došlo do potpisivanja sporazuma o razmjeni dokaza u slučajevima ratnih zločina između Srbije i BiH, naročito s obzirom na činjenicu da se navodno mjesto zločina nalazi izvan teritorijalne nadležnosti Srbije, nije moguće isključiti da srpske institucije nisu u mogućnosti da dođu do svih dokaznih sredstava, odnosno izjava svjedoka, saopćeno je BIRN – Justice Reportu u ovom sudu.

U odluci se takođe napominje da je Tužilaštvo Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ/ICTY) u odnosu na Divjaka provjerilo da li se u događajima od 2. maja 1992. u Dobrovoljačkoj ulici radilo o teškoj povredi međunarodnih ljudskih prava.

- Prema Tužilaštvu, ne postoje dovoljni dokazi za procesuiranje. Radi toga u tom slučaju nije vršena istraga, istaknuto je u odluci Regionalnog suda u Korneuburgu.

Divjaku su nakon odluke austrijskog suda ukinute sve restrikcije i u petak se vraća u Sarajevo. On je u martu uhapšen i nakon nekoliko dana pušten je uz kauciju, ali mu je bilo zabranjeno da napušta Austriju.

Sličan zahtjev Srbije prošle godine odbacio je britanski sud odlučujući o izručenju Ejupa Ganića, bivšeg člana Predsjedništva BiH, kojeg srbijansko pravosuđe takođe sumnjiči za zločin u Dobrovoljačkoj. 

Sud u Londonu je u odluci na zahtjev Srbije za izručenje Ganića ocijenio da se radi o “zloupotrebi procesa u političke svrhe”.

Tužilaštvo za ratne zločine Srbije pokrenulo je 2008. godine istragu protiv 18 bosanskohercegovačkih državljana, među kojima su Divjak i Ganić, zbog sumnje da su odgovorni za ubistvo više vojnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu.

(Fena)