Povodom prijdloga izmjene i dopune Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH Transparency International BiH danas je u Sarajevu organizovao okrugli sto na kojem su predstavnici Centralne izborne komisije BiH (CIK) i nevladinog sektora diskutovali o izmjenama zakonskog okvira o sukobu interesa.
Stav Transparency Internationala BiH povodom pomenutih najava je da je novi Zakon mnogo štetniji od postojećeg i da neće bitno uticati na promjene u procesu kažnjavanja sukoba interesa. Naprotiv, zakonske izmjene će u mnogome olakšati zvaničncima da prolaze kroz sukob interesa, a da pri tom ostanu nekažnjeni.
- Što se tiče novog teksta, koje su predložile političke stranke vladajuće šestorke, a koji je u parlamentarnoj proceduri, Centralna izborna komisija BiH uopće nije obaviještena u redovnoj proceduri o novim izmjenama i dopunama ovog zakona – kazao je Radoje Šupeta, šef Sektora za pravne poslove i provedbu Zakona o sukobu interesa CIK-a BiH.
Ivana Korajlić iz TI BiH, napomenula je da najveća novina predloženog zakona jeste ukidanje nadležnosti Centralne izborne komisije za provođenje Zakona o sukobu interesa.
- Novim zakonom se predlaže formiranje Komisije za odlučivanje o sukobu interesa – kazale je Korajlić.
Ovu Komisiju bi činilo sedam članova, od kojih četiri poslanika i tri člana iz reda uglednih javnih radnika.
- Ovo bi praktično značilo da bi poslanici trebali da odlučuju dali su njihove kolege u sukobu interesa – naglasila je Korajlić.
Kako je predviđeno, u sastavvu Komisije bila bi četiri poslanika i to dva iz reda vladajuće koalicije i dva iz opozicije, dok bi se ostala tri člana (ugledni javni radnici) birali putem javnog konkursa.
Ovakvo rješenje bi omogućilo direktan uticaj političkih partija na rad Komisije, a samim tim i neefikasnost u sprečavanju sukoba interesa.
Ekonomska analitičarka Svetalana Cenić mišljenja je da je ovaj prijedlog zapravo zakon da se ukida sukob interesa.
- Nove promjene predstavljaju dodatno devastiranje sukoba interesa kao instituta i otežat će njihovu implementaciju –rekao je izvršni direktor Transparency Internationala BiH Srđan Blagovčanin.
Pored formiranja Komisije, novi Zakon nalaže i formiranje Ureda Komisije, čiji bi se sastav utvrdio Pravilnikom, a čiji bi uposlenici imali status državnih službenika.
Iz Transparency Internationala upozoravaju na činjenicu da bi formiranje ovog Ureda iziskivalo novo izdvajanje budžetskih sredstava, što bi svakako išlo na teret građana.
Iako se u novom prijedlogu Zakona o sukobu interesa navodi da su novčane sankcije pooštrene, one su ipak ostale iste od 1.000 do 10.000 KM. Takođe, nosiocu javne funkcije biće omogućeno da otkloni sukob interesa, pri čemu bi Komisija mogla da obustavi postupak.
(zurnal.info)