Porodilište na Koševu: Strava u 35 slika
Autor: Branka Mrkić-Radević
Afera: Magazin Žurnal prvi je mediji u BiH koji je imao priliku snimiti katastrofalne uslove u sarajevskog Ginekološko-akušerskoj klinici. GAK se nalazio u staroj i dotrajaloj zgradi, bakterija MRSA gotovo svakodnevna pojava za djecu i trudnice strpane u tijesne sobe, ako su imale sreće da nisu završile u jezivom podrumu.
Učesnici: Klinički centar Univerziteta u Sarajevu godinama je najavljivao obnovu prijeratnog porodilišta i preseljenje GAK-a iz oronule zgrade Očne klinike. Uprava GAK i Kliničkog centra uvjeravali su novinare i javnost da dotrajala zgrada ipak može pružiti “normalne” uslove trudnicama.
Reakcije: Fotogalerija iz GAK-a bio je ubjedljivo najčitaniji tekst na Žurnalu u protekloj godini. Nažalost, tekst je kod čitalaca najčešće izazivao gađenje zbog sadržaja fotografija koje su prenijeli gotovo svi mediji u državi jer je prije i poslije naše posjete bilo nemoguće napraviti fotografije prljavih toaleta, pretrpanih soba, jezivih podruma i memljivih zidova. Iz GAK-a nikada nismo dobili nikakvu zvaničnu reakciju, osim što je jedino magazinu Žurnal zabranjeno da fotografiše novu zgradu porodilišta.
Danas: Sarajevsko porodilište obnovljeno je i otvoreno prije nekoliko sedmica. Sve je urađeno po najvišim standardima i na to niko ne može imati zamjerki ali se niko još uvijek nije izvinio hiljadama majki kojima je porod u starom porodilištu pretvoren u noćnu moru.
KORUPCIJA NA FAKULTETIMA: Nepotizam, ah ima ga i previše
Autori: Alen Mujkanović, Avdo Avdić i Nermina Šunj
Afera: Magazin Žurnal ove je godine počeo sa serijom tekstova o nepotizmu na fakultetima. Od Fakulteta političkih nauka, Filozofskog, Stomatološkog, Saobraćajnog pa do Ekonomskog u Sarajevu i nekoliko fakulteta u Tuzli.
Učesnici: Dekani i profesori i njihovi asistenti odnosno djeca i bliža rodbina. Zavidan nivo rodbinske pažnje pokazale su porodice Jahić i Čekić.
Reakcije: Nekoliko dana nakon što smo objavili prvi tekst o nepotizmu na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu nije bilo nikakvih reakcija. Potom su dvije asistentice odlučile reagovati pa je na redakcijski mail svakodnevno dolazilo po nekoliko reakcija. U nadmetanju profesora i asistenata u optužbama, prljavi veš je isplivavao kao u lošim sapunicama. Sve ostale reakcija bile su drugačije od ovih. Prozvani sa ostalih fakulteta jednoglasno su opalili po Žurnalu. Zvala nas je Zineta iz Ureda, privatno sa službenog telefona, da se požali zašto pišemo o njenoj kćerki, profesor Jahić sa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu galantno je našoj novinarki predložio brak sa jednim od Jahića a druga zabrinuta majka reagovala u ime svog punoljetnog sina... Tekstovi o nepotizmu po pravilu su izazivali najviše reakcija i najmanje demantija.
Danas: Isto. Niti jedno od rodbinskih radnih mjesta nije izgubljeno niti je neko ispitivao način zapošljavanja sinova, kćerki, rođaka... Zapošljavanje po prezimenima se nastavlja. Čini se da će za naše novinare materijala u 2011. godini biti na pretek.
BREZA: Može li Hrvat biti direktor?
Autor: Semir Mujkić
Afera: Nastavnica iz Breze Emica Cvjetković kandidovala se za direktora osnovne škole da vidi može li kao Hrvatica postati direktorom škole u gradu gdje su u većini Bošnjaci. Na sve načine joj se otežavalo da uopšte učestvuje u izboru a kada je postalo jasno da ima šanse da pobijedi, konkurs je poništen bez objašnjenja i mogućnosti žalbe. Novi je konkurs pripremljen bolje, izabran je Bošnjak, a Emici predloženo da se prijavi na neki drugi konkurs.
Učesnici: Emica Cvjetković je iskusna nastavnica matematike, omiljena među svojim učenicima. U spornom konkursu njen protukandidat za direktora škole bio je Ahmed Karamut, nastavnik informatike poznat po prijetnjama kolegama i isključivo pismenoj komunikaciji sa saradnicima i novinarima. Emica je pripadnica manjinskog a Karamut podobnog većinskog naroda u Brezi. Ova priča je, kako to vole reći sportski komentatori i nacionalno nadahnuti novinari, prava bosanska. U svakom drugom gradu mogli bismo ostaviti isti tekst mijenjajući samo imena učesnika.
Reakcije: Zanimljivo pismo dobili smo od Ahmeda Karamuta. Optuženi smo za iznošenje “neistinitih činjenica!?” o njegovim prijetnjama kolegama. Rijetko nam se dešava ali ovo je bio jedan od tekstova nakon kojeg je većina naših sagovornika promijenila svoje iskaze. Neki od njih su odbili dalje komunicirati sa nama a drugi tvrdili da je sve prenapuhano i “nije baš tako”. Nastavnicu Cvjetković nezvanično je podržavala većina njenih sugrađana ali je na kraju zbog neukusnih dobacivanja na ulici i sama požalila što se uopšte prijavila na konkurs.
Danas: Karamut je obećao tužiti Žurnal zbog navoda o prijetnjama koje je upućivao kolegama ako ih ne povučemo sa stranice. Svi tekstovi o izboru direktora škole u Brezi još uvijek se mogu pronaći u arhivi Žurnala. Tužba nikada nije stigla. Za direktora škole izabrana je Sevdija Kevro.
ENERGETIKA: Rasprodaj i bježi
Autori: Dražen Simić i Semir Mujkić
Afera: Prodaja energetskih resursa koja će od domaćih političara i lobista napraviti milionera a od države dužnika nastavljena je i ovoj godini. U Zenici je opština dala zemljište vrijedno 12 miliona maraka kompaniji u likvidaciji, BH Gas se obavezao uložiti miliona u stanicu a “investitori” za cijelu godinu potrošili oko 45.000 maraka u poslu već sada vrijednom preko 30 miliona. Elektroprivreda je postala maćeha rudnicima i onda sve to za jeftine pare ponudila partnerima koje bira sama Stranka za BiH. Žurnal je bio prvi mediji koji je objavio sporne amandmane na zenički ugovor, detalje strogo čuvanih dokumenata o višegodišnjim naporima da se energetski potencijali zemlje nezakonito poklone stranim kompanijama...
Učesnici: Po nalogu Safeta Oručevića, bivšeg gradonačelnika Mostara i energetskog lobiste, i Harisa Silajdžića, Vahid Hećo, federalni ministar industrije, rudarstva i energije, sam je birao famozne strateške partnere, upravljao Elektroprivredom i zaduživao Federaciju bez saglasnosti Vlade. Zenički načelnik Husejin Smajlović cijelu je godinu neumorno podržavao projekt izgradnje elektrane na gas u Zenici, koja će, jednom kada se izgradi, u zeničke stanove napokon donijeti toplinu a u budžet milione. Elektrana je već trebala biti izgrađena većim dijelom ali je snijeg i ove godine prekrio tek livadu na kojoj ona treba biti. Austrijski Porr za koga godinama radi Oručević pod istragom je zbog namještanja poslova. Branko Montenegro, veliki investitor bez bankovnih garancija, pokušao je prvo dobiti poslove vrijedne nekoliko milijardi ali se na kraju zadovoljio i sa 500 miliona u Zenici.
Reakcije: Moramo priznati frustraciju izostankom reakcija na tekstove sa jasno opisanim scenarijima pljačke, prenesenih u desetinama medija.
Danas: Hećina stranka izgubila je na izborima ali će on barem još nekoliko mjeseci biti ministar dok se ne formira nova vlast. Za to vrijeme će bez ikakve razumne sumnje pokušati dovršiti što je počeo. Niti jedan strateški partner nije do sada izabran ali se oni ubrzano traže. Zenica ni ove godine nema stabilno i kvalitetno grijanje a na mjestu gdje navodno treba biti elektrana danas je samo šiblje prekriveno snijegom.
KAKO SMO OBNAVLJALI ZGRADU IZVRŠNOG VIJEĆA: Skupocjeni telefoni za sekretarice i toaleti za ministre
Autori: Semir Mujkić i Nermina Šunj
Afera: Rekonstrukcija zgrade Vlade u Sarajevu koštala nas je više nego novogradnja hotela sa pet zvjezdica iako je u početku bilo planirano da samo jedan sprat ima grijanje. Na telefonima i namještaju se ipak nije štedjelo pa je kupovan najskuplji dostupan na našem tržištu. Slično je i sa svjetlima u raznim bojama. Tako ovu zgradu krasi i nekoliko odlika bordela odnosno hot linea. Naravno, najskupljeg na svijetu. Krajem godine u nižoj zgradi državne vlade potrošeno je miliona maraka za uređenje toaleta.
Učesnici: Grčka Vlada dala je novac za obnovu izgorjele višespratnice bivšeg Izvršnog vijeća. Žurnal je uz pomoć revizorskog izvještaja rekonstruisao kako se novac vratio u Grču a domaće kompanije dobile tek mrvice. Rekonstrukcija je dogovarana u vrijeme mandata Adnana Terzića a komisijom za izgradnju je najduže predsjedavao Fuad Kasumović.
Reakcije: U redakciju nije stigao niti jedan demant ili reakcija, baš kao niti prijava protiv nadležnih u jedan od domaćih sudova.
Danas: Visoka plava zgrada u centru Sarajeva jedna je od rijetkih na Balkanu sa dvostrukim vanjskim staklima, najskupljim telefonima, blještavom rasvjetom... Druga zgrada državne Vlade nema blještavu rasvjetu ali ima toalete od milion maraka. Iako bi trebalo da su oni završeni, sasvim slučajno smo nedavno otkrili da se skupocjeni toaleti popravljaju i razbijaju nove pločice.
GODINA POVRATKA BOGU: 2,5 miliona izbjegličkih para otišlo za crkve i džamije
Autor: Branka Mrkić-Radević
Afera: Novac namijenjen za povratak izbjeglica Komisija za izbjeglice i raseljena lica je preusmjerila za obnovu vjerskih objekata, pa čak i onih koji su već obnovljeni. Od 13,5 miliona KM za održivi povratak, skoro tri miliona otišlo je na obnovu vjerskih objekata BiH, sva tri naroda. Da stvar bude jasna – radi se samo o ulaganjima u 2010. godini.
Učesnici: Novac za obnovu vjerskih objekata preko Fonda za povratak odobravala je Komisija za povratak izbjeglih i raseljenih lica BiH.
Reakcije: Nakon objavljenog teksta u redakciju magazina Žurnal telefonirao je jedan od članova Komisije, ispitujući izvor informacija, ali i iznoseći uvrede na račun autora teksta i redakcije, navodeći pritom kako Žurnal “više nikada neće dobijati informacije” od te ustanove. Tekst je prenesen na nekoliko portala a pristiglli su i komentari čitalaca.
Danas: Magazin Žurnal nastavlja sa objavljivanjem tekstova o načinu raspodjele novca za održivi povratak, te tvrdnjama kako se novac dijeli po nacionalnim i privatnim interesima.
KORUPCIJA U ZDRAVSTVU: Na tenderima se godišnje ukrade 300 miliona!
Autor: Semir Mujkić
Afera: Nabavljanjem opreme i robe na tenderima skuplje i po nekoliko desetina hiljada maraka od realne cijene u Bosni i Hercegovini se godišnje izgubi 300 miliona maraka. Žurnal je objavio kako je moguće izabrati ponuđača u Republici Srpskoj čiji lijek uopšte nije registrovan a pritom je za 400.000 maraka skuplji od najpovoljnijeg, kako se na tenderima biraju lijekovi opasni po zdravlje, negira postojanje zakona i ne poštuju odluke žalbenih institucija
Učesnici: Istraživali smo kako su namještane nabavke u kliničkim centrima i zavodima zdravstvenog osiguranja u Sarajevu i Banjoj Luci. Na sve njihove pokušaje pretjerane potrošnje javnog novca trebao bi da reaguje Amir Pilav, predsjedavajući Ureda za razmatranje žalbi. Problem je što i Pilav ima problema sa poštovanjem zakona. Ured kojim rukovodi ne objavljuje žalbe na tendere na svojoj internet stranici na šta ih zakon obavezuje.
Reakcije: Čini se da su i uposlenici u javnom sektoru na nižim novioima naučili isprobanu taktiku sa vrha: tišina je najbolji odgovor, sve će se samo smiriti. U tekstu smo iznosili jako teške i ozbiljne optužbe na račun direktora javnih ustanova ali su reakcije izostale. Podsjećamo se samo dijela teksta na koje bi reagovao svaki pošteni radnik:
- Razliku u parama je uzeo neko nadležan da to proturi – kaže otvoreno Anđelko Kozomara, direktor kopmanije Farmaprom čija je ponuda odbijena jer navodno nisu imali odgovarajuće lijekove i dodaje kako je zdravstvena korupcija u ovom entitetu uzela previše maha: Radim ovaj posao 15 godina i ovo su lopovi koji se rijetko sreću.
Danas: Ured za razmatranje žalbi još uvijek ne objavljuje žalbe na svojoj stranici. Za cijelu godinu dana izrečena je samo jedna simbolična novčana kazna! Svakog dana korupcija u javnim nabavkama iz budžeta isisa više od milion maraka!
SNSD UHVAĆEN U KRIMINALU: Zaposlimo ugrožene kadrove!
Afera: Opštinski odbor SNSD-a poslao je dopis "svojim" direktorima u kojima traži da zaposle njihove kadrove, po prioritetima. Radna grupa OO SNSD-a Trebinje ustanovila je kriterij po kojem prioritet imaju socijalno ugroženi članovi. Ostali ugroženi građani Trebinja nisu važni. Posao će dobiti kada se učlane u Dodikovu stranku. Dobiti posao u Trebinju? Nemoguće. Za sve ostalo tu je SNSD. Žurnal je objavio materijalne dokaze Dodikove brižnosti - faksimile dopisa Opštinskog odbora SNSD-a.
Učesnici: Dopis je potpisao predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a dr Dragan Sorajić. Na spisku se nalaze kadrovi SNSD-a, uglavnom ljudi srednjih godina sa srednjom stručnom spremom, po ocjeni ove stranke socijalno ugroženi.
Reakcije: Tekst i pismo prenošeni su u medijima ali nismo zabilježili da se neko iz SNSD-a zbog toga zabrinuo.
Danas: Sorajić je nagrađen stavljanjem za izbornu listu za Narodnu skupštinu RS-a ali nije izabran za poslanika.
VIŠEGRADSKI ĆIRO: Velika prevara Dodika i Tadića
Autor: Ljiljana Kovačević
Afera: Nije prošlo ni mjesec dana otkako su premijer Republike Srpske Milorad Dodik i predsjednik Srbije Boris Tadić, pompezno, u stopu praćeni režimskom medijskom bolumentom, otvorili uskotračnu prugu od Mokre Gore do Višegrada i oživjeli “ćiru”, da bi pruga preko noći nestala.
Učesnici: Milorad Dodik u predizborno je vrijeme na skupove dovodio Borisa Tadića toliko često i na takva mjesta da je Tadić izgledao više kao popularni muzičar lošeg glasa i velikih tiraža a ne predsjednik jedne zemlje. Nije nam poznato da li je Tadić znao da dolazi na filmski set a ne stvarno otvaranje pruge ali nema nikakve sumnje da je scenograf bio sam Dodik.
Reakcije: Tekst su prenoseći elektronski mediji koristili za ismijavanje cijele kampanje SNSD-a.
Danas: Dodik je izabran za Predsjednika Republike Srpske ali je zanimljivo da je u Višegradu od Ognjena Tadića imao tek devet glasova više.
OD BUDŽETA DVA MOSTIĆA: Sve za Dodikove jarane i kumove
Autor: Ljuljana Kovačević
Afera: Do banjalučkog naselja Derviši vodio je stari istrošeni most. Umjesto da taj poprave, gradske vlasti na čijem je čelu SNSD odlučile su napraviti novi koji vodi tačno do građevinskog skladišta firme “Interkont comerc”.
Učesnici: Interkont comerc je vlasništvo tajkuna Budimira Stankovića, uvaženog člana SNSD-a i kuma Milorada Dodika. Odluku o izgradnji puta i mosta, koji služe jedino za potrebe Stankovićeve firme, donijela je Skupština Grada, koja je za te namjene izdvojila skoro 454 hiljade maraka. Da ostane sve u krugu prijatelja, radovi izgradnje puta i mosta povjereni su firmi “Niskogradnja” Laktaši, čiji je vlasnik Ljubo Ćubić, jedan od omiljenih Dodikovih graditelja.
Reakcije: Predsjednik nevladine organizacije “Forum roditelja” Borko Džajić, koji se godinama bori protiv ovakvih odluka i trošenja novca, vjerovatno je jedini iz cijele priče koji nije uspio svariti ovaj bezobrazluk. Gradske vlasti preko kojih je sve i napravljeno uživaju u preostale dvije godine mandata.
Danas: Za razliku od višegradske pruge, novi most u Dervišima još je na mjestu iako su izbori daleko iza nas.
AFERA "MEDICINSKA ELEKTRONIKA": Obračun unutar Dodikove mafijaške grupe
Autor: Slobodan Vasković
Afera: Po nalogu Specijalnog tužilaštva Republike Srpske u utorak (23. marta 2010. godine) uhapšeni su Mile Radišić, koji se lažno predstavlja kao biznismen, Bojan Golić, sada već bivši v.d. Direktora Investicio-norazvojne banke RS, Željko Katalina, v.d. direktora firme “Medicinska elektronika”, te dvojica bivših radnika IRB RS Dragan Cerovac i Nikica Bajić. Svi oni se terete da su Radišiću omogućili da za 180 hiljada maraka dođe u posjed državnog kapitala „Medicinske elektronike“, koja se nalazi u centru Banje Luke i posjeduje najatraktivije prostore. Saradnik Žurnala raspetljavao je ovu vrlo intrigantnu, šerlokovsku aferu...
Učesnici: Radišić se optužuje da je organizovao kriminalnu grupu s ciljem da stekne isključivo i ekskluzivno pravo kupovine državnog kapitala tog preduzeća po znatno nižnoj cijeni od stvarne. Darko Ilić, šef Odjela za specijalne istrage Specijalnog tužilašva RS-a, je rekao da je Radišićeva grupa snizila cijenu akcija “Medicinske elektronike” na banjalučkoj berzi, nakon čega je Mile Radišić podnio zahtjev za preuzimanje akcija preduzeća direktnom ponudom, što mu je i odobreno iz IRB-a, te je na taj način postao većinski vlasnik ove nekada uspješne frme. Glavnu ulogu u predstavi ima neizostavni doajen banjalučke scene Milorad Dodik, a prema scenariju vrlo brzo će se u kadru pojaviti gradonačelnik Banje Luke Dragoljub Davidović i ministar finansija Aleksandar Džombić.
Reakcije: Uglavnom šok podacima koje je po prvi put detaljno iznio magazin Žurnal.
Danas: Golić je priznao krivicu i u oktobru je osuđen na četiri mjeseca zatvora, kaznu manju od zakonom propisane za ovakve slučajeve. Suđenje ostalima se nastavlja. Medicinska elektronika je u stečaju.
(zurnal.info)