U organizaciji Pododbora za obilježavanje značajnih istorijskih događaja Vlade RS-a danas je polaganjem cvijeća i paljenjem svijeća u ulici Hamdije Kreševljakovića u Sarajevu (bivša Dobrovoljačka ulica) obilježena 21 godina od stradanja pripadnika bivše JNA.
Pedesetak sudionika ceremonije, među kojima su bili i ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS-a Petar Đokić i bh. parlamentarci Aleksandra Pandurević i Staša Košarac, su se, nakon mirnog okupljanja u blizini sarajevskog mosta "Drvenija", vratili u Miljeviće (Istočno Sarajevo) gdje će biti upriličen odgovarajući duhovni program.
Na događaje s početka maja 1992. godine podsjetio je ministar Đokić, izražavajući žaljenje što je delegacija iz RS-a morala doći pod jakom policijskom pratnjom.
- Mi ovdje dolazimo s posebnom emocijom i očekujemo da se ta emocija poštuje - kazao je Đokić u izjavi za medije, navodeći da treba omogućiti svima da odaju počast žrtvama na svakom mjestu te da to učine na civiliziran i dostojanstven način.
Kazao je, nadalje, da treba nastaviti istragu u vezi s dešavanjima u bivšoj Dobrovoljačkoj, a ne obustavljati je, te da, ukoliko to izostane, "postoje razlozi za sumnju u objektivnost i dobre namjere pravosuđa BiH".
Među ostalim, ceremoniji su prisustvovala i dva bivša pripadnika ondašnje JNA - Željko Pantelić i Krstan Rakić koji su, po vlastitom kazivanju, bili u koloni u tadašnjoj Dobrovoljačkoj. Prisjetili su se ondašnjih dešavanja, navodeći da su došli odati počast poginulim drugovima.
Oko pola sata ranije, a na svega dvadesetak metara udaljenosti, počast braniteljima BiH, stradalim početkom maja 1992. godine, odali su predstavnici boračkih udruženja iz FBiH.
Sve je proteklo bez incidenata i uz odgovarajuće sigurnosne mjere, a na spomenutom lokalitetu saobraćaj je bio privremeno obustavljen i preusmjeren na druge pravce.
Podsjetimo, Haški tribunal je još 2003. godine slučaj Dobrovoljačke tretirao kao B i C slučajeve, ističući da se u napadima radilo o isključivo vojnim ciljevima.
Nakon trogodišnje istrage u predmetu "Dobrovoljačka" Tužilaštvo Bosne i Hercegovine donijelo je odluku da u radnjama četrnaestorice osumnjičenih „nisu sadržana obilježja krivičnog djela".
Pozivajući se na izjave 352 svjedoka kao i na 412 materijalnih dokaza, koji uključuju dokumente, videomaterijal, presretnute razgovore, međunarodni tužilac Jude Romano odlučio je da bivši član Predsjedništva BiH Ejup Ganić, general Armije RBiH Jovan Divjak, nekadašnji komandant Teritorijalne odbrane BiH Hasan Efendić i drugi, nisu odgovorni za događaje u Dobrovoljačkoj ulici 3. maja 1992. godine.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.
Pročitajte još