Ministarstvo obrazovanja i nauke FBiH već godinama izdvaja sredstva za finansiranje različitih aktivnosti iz oblasti nauke za koje procijeni da su od značaja za Federaciju. Sredstva se dodjeljuju institucijama i pojedincima a raspodjela se vrši na osnovu prijedloga Savjeta za nauku. Tako je, primjera radi, Ministarstvo u 2010. za finansiranje Programa naučnoistraživačkih i razvojnih projekata izdvojilo nešto više od 600 hiljada KM. O tome da li će ova sredstva biti utrošena za pravu namjenu rano je govoriti. Ipak, po iskustvima iz prethodnih godina oprez je itekako potreban!
Naime, i prethodnih godina sa iste pozicije dijeljena su značajna novčana sredstva. Iako je finansiranju projekata prethodilo pozitivno mišljenje članova tadašnjih saziva Savjeta za nauku, novac, čini se, nije u svim slučajevima otišao u prave ruke. Naime, kako je utvrđeno i revizijom, od svih naučno-istraživačkih projekata finansiranih u periodu od 2005/2006. do 2008. godine samo njih 14 od Savjeta za nauku dobilo je pozitivno mišljenje, odnosno rezultiralo naučnim radom.
A finansijsku podršku dobilo ih je mnogo više: 2005/2006. godine sa ove pozicije finansirana su 33 projekta, naredne godine 47 projekata i to sa 877.879 KM, 2008. podršku je dobilo čak 55 projekata, što je poreske obveznike koštalo više od milion KM, tačnije, 1.015.071 KM. Iako je rok za dostavljanje izvještaja odavno istekao, u nekim slučajevima i prije četiri ili pet godina, sramna je činjenica da veliki broj voditelja projekata nikada Ministarstvu nije dostavio finansijske izvještaje o namjenskom utrošku doznačenih sredstava: pet voditelja finansiranih 2005/2006. godine i čak 31 voditelj finansiran na teret budžetske 2008.
Također, očito osokoljeni nesankcionisanjem, voditelji nisu dostavljali ni stručne izvještaje koji su se trebali razmatrati od strane Savjeta za nauku. Godine 2005/2006 devet voditelja nije obavijestilo Ministarstvo o tome za šta su potrošili novac. Naredne godine broj raste, pa njih 27 ignoriše svoju obavezu a 2008, slijedeći lošu praksu, čak 47 voditelja ne dostavlja stručni izvještaj.
Epilog je poražavajući: od svih naučno-istraživačkih projekata finansiranih u razdoblju od 2005/2006. do 2008. iz sredstava budžeta putem Ministarstva obrazovanja i nauke, samo njih 14 rezultiralo je naučnim radom!
Obrađujući ovaj problem u izvještaju o Ministarstvu za prošlu godinu, revizori su zaključili da je jedan od većih problema nedostatak stava u vezi sa voditeljima projekata koji dostavljaju izvještaje koji ne budu pozitivno ocijenjeni od strane Savjeta za nauku. Ministarstvo, smatraju, ne poduzima adekvatne aktivnosti za sanskcionisanje voditelja koji ne dostavljaju izvještaje ili njihovi izvještaji ne zadovoljavaju norme Savjeta.
(zurnal.info)