Novi zakon o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju:Odmazda prema radniku će uskoro biti krivično djelo

Novosti

Odmazda prema radniku će uskoro biti krivično djelo

Demokratska inicijativa za Evropu i partner Ministarstva pravde FBiH, Centar za odgovornu demokratiju Luna - Inicijativa za zaštitu uzbunjivača u BiH zajednički rade na izradi nacrta zakona o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju u institucijama

Odmazda prema radniku će uskoro biti krivično djelo

Ovaj zakon je rađen po modelu zakona koji već postoji u nekoliko zemalja zapadne Evrope i SAD-a, ali se vodilo računa da on bude prilagođen Bosni i Hercegovini kako bi funkcionisao u kontekstu našeg zakonodavstva.

Bojan Bajić iz Centra za odgovornu demokratiju Luna, pojasnio nam je koliko je bio veliki izazov raditi na izradi ovog zakona, ali i koliko je njegovo usvajanje neophodno.

Novi zakon bi odmazdu trebao tretirati kao krivično delo, međutim čini se da je odmazdu teško dokazati.

Ovaj zakon je predvideo takvu mogućnost i strogo definisao način kako se ona može dokazati.

Bajić kaže da se stavljanjem datuma prijavljivanja korupcije u centralnu poziciju zakona, kasnijom analizom može utvrditi da li se radi o odmazdi ili ne.

Ovo bi praktično značilo da ukoliko uposlenik neke firme godinama nije kažnjavan, a ubrzo nakon datuma prijave korupcije dobio otkaz, ili niz nekih drugih degradirajućih mera, možemo čvrsto dokazati da se radi o odmazdi.

- U slučajevima “uzbunjivača” u BiH, ta veza je vrlo dokaziva – naveo je Bajić.

On je naglasio i da će zakon obavezati poslodavca da u toku sudskog ispitivanja dokaže da li je postojao kredibilni dokaz za degradaciju radnika koji je prijavio korupciju.

Napominjući da je borba protiv korupcije u BiH najčešće deklarativna, Bajić je istakao da je donošenje ovog zakona veoma bitno.

-Često mi iz civilnog društva ili medija umemo samo da se pojavimo i kažemo da su političari lopovi. Međutim, bitno je doneti i konkretne mehanizme za borbu protiv korupcije. Ovo je vrlo konkretan mehanizam – naglasio je Bajić.

Ovakav zakon bi pre svega stvorio bezbednu atmosveru koja je preduslov kako bi se radnici odlučili da prijave korupciju. Bajić napominje da će ovo biti dobra preventivna mera, ali i upozorenje svima koji pokušaju da naprave neka koruptivna dela.

On je naveo da svuda u svetu 40 posto svih prijavljenih koruptivnih dela dolazi upravo od radnika, a da policija pronalazi tek nešto više od 1 posto koruptivnih radnji.

- Na osnovu ovoga nam je sasvim jasno koliko je hitno i koliko je bitno usvajanje ovog zakona – rekao je Bajić.

Po rečima Bajića, početkom marta će se pojaviti model zakona koji će sa strane uposlenika značiti neki minimalni standard zaštite. Odmah zatim slede konsultacije gde bi trebalo definitivno doći do potvrde o neophodnosti donošenja ovog zakona.

Bajiće je na kraju poručio da će novi zakon o zaštiti osoba koje prijavljuju korupciju ići na ukidanje dosadašnjih  instrumenata kojima nadređeni može kazniti uposlenika.

Uglavnom se radi o promeni sistematizacije, degradiranju uposlenika na niže radno mesto, otkazu, mobingu, stvaranju neprijateljske atmosfere, a sve ovo zbog odmazde.

 

 

 

 

 

(zurnal.info)