Ovogodišnji budžet sarajevske opštine Stari grad od 17,5 miliona maraka, za 3,5 miliona maraka ili 17 posto, manji je od budžeta u 2011. godini, ali zaposleni u opštini ovo smanjenje nisu ni osjetili. Šta više, izdvajanja za njihove plate su i povećana.
Više od polovice ovogodišnjeg opštinskog budžeta, tačnije 52,4 posto, odlazi na plate zaposlenih i materijalne troškove opštinske administracije. Troškovi za plate zaposlenih u opštini u ovoj godini “nagurali” su na 6,3 miliona maraka, što čini 36,4 posto ukupnog ovogodišnjeg budžeta. U odnosu na prethodnu godinu, izdvajanja za plate povećana su za 247 hiljada maraka ili četiri posto.
U opštini su ipak pokušali biti štedljivi pa su ovogodišnji materijalni troškovi koji iznose 2,8 miliona maraka i čine 16 posto ukupnog budžeta, u odnosu na prethodnu godinu manji za 275 hiljada maraka. U konačnom zbiru ova ušteda je zanemarljiva, pošto je gotovo cjelokupan iznos ušteđen na materijalnim troškovima otišao na povećane troškove plata zaposlenih.
Da bi zatvorila prošlogodišnji budžet, opština Stari grad uzela je kredit od milion maraka kod BOR banke, a taj novac sada treba vraćati, pa je za otplatu rate ovog kredita u ovoj godini izdvojeno 126.500 maraka.
Opštinski vijećnici su pokazali da su svjesni ekonomske situacije i teškoća sa punjenjem opštinskog budžeta, te su kod usvajanja ovogodišnjeg izdvajanja za svoje naknade zadržali na prošlogodišnjem nivou od 162 hiljade maraka.
Kako su sjednice komisija i kolegija opštinskog vijeća dodatan posao, red je da se taj posao dodatno i plati, pa su ovogodšinji “izdaci za rad komisija vijeća i kolegija” iznosili dodatnih 133 hiljade maraka.
Osim ličnih primanja vijećnika iz budžeta je obezbjeđena i neophodna potpora njihovim političkim strankama, pa je za finansiranje klubova vijećnika u ovogodišnjem budžetu planirano 180 hiljada maraka, što je dvadesetak hiljada maraka više nego u prethodnoj godini.
Za kupovinu novina 20 hiljada maraka
Ovo povećanje je sasvim logično, jer su i vijećnici svjesni da strankama treba više novca, izborna je godina a troškovi kampanje su sve skuplji.
U opštini Stari grad, kao i u nekolicini drugih opština, pronašli su kreativan način da konkretno doprinesu smanjenju nezaposlenosti. Za razliku od državnog, entitetskih i kantonalnih parlamenata, čiji zastupnici imaju pravo da postanu profesionalci te da primaju platu, vijećnici u opštinskim vijećima, teoretski, ovaj posao obavljaju volonterski, uz naknadu ali bez zasnivanja radnog odnosa i ostvarivanja penzionog staža.
Spasonosno rješenje pronađeno je u zakonskoj mogućnosti da nezaposleni dobrovoljno uplaćuju penziono osiguranje, pa je za ovu svrhu iz opštinskog budžeta vijećnicima dodijeljeno u ovoj godini 5.600 maraka kako bi mogli uplaćivati sebi dobrovoljno penzijsko osiguranje.
Ovo bi trebalo predstavljati dodatan stimulans za uključivanje mladih i nezaposlenih u aktivno bavljenje politikom, kojima inače prijeti opasnost da u krizu srednjih godina uđu bez dana upisanog penzinog staža.
U opštini Stari grad informisanost o dnevnim dešavanjima je visoko cijenjena pa je tako “za dnevnu štampu” ove godine iz budžeta izdvojeno 20 hiljada maraka, što je u prosjeku nekih 55 maraka dnevno. Ovome treba dodati još 100 hiljada maraka namijenjenih za “javno oglašavanje”, a za toliki novac može se zakupiti jako puno oglasnih strana u štampanim medijima ili minuta u elektronskim medijima.
Kriza i pad budžetskih prihoda nisu razlog da se ne prezentira opštinska prošlost i sadašnjost, pa je za izdavanje “Monografije Starog grada” iz budžeta izdvojeno 20 hiljada maraka, i moguće je da su troškovi monografije i veći jer je pod stavkom “autorski honorari i ugovori o djelu” izdvojeno 105 hiljada maraka.
Javnoj kuhinji 36 hiljada, za sirene 60 hiljada KM
Smanjenje budžeta nije pogodilo sve korisnike podjednako. Iako su brojni grantovi iz opštinskog budžeta u ovoj godini smanjeni, postoje i obrnuti primjeri. Grant “Fondaciji za istinu i pravdu” sa prošlogodišnjih pet hiljada maraka povećan je na 70 hiljada maraka.
O istoriji se ne vodi računa samo kroz izdavanje monografije već i kroz čuvanje opštinske arhive, što će samo ove godine koštati porezne obveznike 25 hiljada maraka, koliko iznosi “grant Istorijskom arhivu za preuzimanje arhivskog materijala”.
Porezni obveznici u opštini Stari grad još su i dobro prošli, jer su u sarajevskoj opštini Novi grad za “preuzimanje i čuvanje arhivske građe” ove godine potrošili 50 hiljada maraka .
Prehrana socijalno najugroženijih građana je puno jeftinija od skladištenja arhive, jer je za narodne kuhinje iz opštinskog budžeta u ovoj godini izdvojeno 36 hiljada maraka, za četiri hiljade maraka manje nego prethodne godine.
Ako se na hrani za javne kuhinje i može štedjeti, na sirenama za uzbunjivanje sigurno ne može. Ove godine je iz opštinskog budžeta za “nabavku sirena za potrebe Civilne zaštite” izdvojeno 60 hiljada maraka, a za istu namjenu prethodne godine je potrošeno čak 87.800 maraka.
Za sadašnji trend, gdje budžetski prihodi opadaju a troškovi plata administracije rastu, ne treba kriviti administraciju, jer o opštinskom budžetu i njegovoj raspodjeli, zvanično, ne odlučuje administracija već vijećnici koje su građani izabrali. Vijećnici očigledno ne vide ništa čudno i nelogično u postojećoj raspodjeli budžetskog novca, pa je samo pitanje da li se i građani, čiji je to novac, slažu sa time.
(zurnal.info)