Kantonalno tužilaštvo Unsko-sanskog kantona okončalo je istragu i podiglo optužnicu protiv tri osobe koje se dovode u vezu sa nelegalnim radom privatne apoteke BPharm Bihać, koja već pet godina bez ugovora o zakupu zauzima prostor u Domu zdravlja Bihać.
Žurnal je već ranije pisao da je odlukom Općinskog suda u Bihaću ovoj apoteci u julu prošle godine privremeno zabranjen rad, ali da se uprkos tome nikada nisu iselili.
Optužnica je podignuta protiv dvojice nekadašnjih ministara zdravstva, rada i socijalne politike USK Dženisa Šabulića, koji je ujedno i vlasnik BPharm i Hazima Kapića, te bivše direktorice Doma zdravlja Bihać Anele Kasumović Softić. Optuženi su za krivično djelo zloupotreba službenog položaja, a sve troje su danas pred Općinskim sudom u Bihaću negirali krivicu.
Prema optužnici koja je u posjedu Žurnala, Šabulić je u junu 2017. po isteku ugovora o zakupu, pokušavao nagovoriti tadašnju direktoricu Doma zdravlja Bihać da sa njegovom ustanovom, protivno propisima, zaključi aneks ugovora. Na taj način bi se apoteci PZU BPharm omogućilo da i dalje boravi i posluje u sklopu Doma zdravlja Bihać, a bez provođenja procedure javnog oglašavanja i pribavljanja drugih ponuda.
Tadašnja direktorica je to odbila. Međutim, na njeno mjesto dolazi Anela Kasumović Softić koja je sa BPharm u februaru 2018. pokušala zaključiti sudsku nagodbu kojom je bilo određeno da se ugovor o zakupu produži na još pet godina. Ovu nagodbu su kao nedopuštenu odbacili Općinski i Kantonalni sudovi u Bihaću i Vrhovni sud FBiH.
„Anela Kasumović Softić je bila svjesna da time postupa protivno odredbi Zakona o zdravstvenoj zaštiti BiH i Pravilnika o bližim uvjetima i postupku davanja u zakup kapaciteta zdravstvenih ustanova koji propisuju da se prostorije doma zdravlja prvo utvrđuju kao višak nemedicinskog prostora, a zatim putem javnog oglasa daju u zakup. Unatoč tome, pristala je da sa PZU BPharm Bihać zaključi takvu nagodbu”, stoji, između ostalog u optužnici.
Hazim Kapić je bivši ministar zdravstva, rada i socijalne politike USK. Optužen je da je od juna 2017. do 20.12.2018. godine, iako je znao da je istekao ugovor o zakupu, donio rješenje kojim je utvrdio da BPharm ispunjava u pogledu prostora.
Podsjetimo da su iz BPharm apoteke negirali Žurnalov tekst navodeći da nije tačno da je ugovor o zakupu zaključen sa Domom zdravlja istekao još 2017., ali da je tačno da je zaključen na određeno vrijeme i da je protekom tog vremena prećutno produžen.
Naveli su dalje da se Dom zdravlja nije u zakonskom roku usprotivio produženju ugovora, ali da su nastavili od 2017. do januara 2022. primaju mjesečnu zakupninu. Prema tvrdnjama BPharm u tom periodu Dom zdravlja je u tom periodu stekao od zakupnine 357.500 KM iz čega, prema njihovim tvrdnjama, proizilazi da je ugovor uz saglasnost obje strane produžen na neodređeno vrijeme i da je kao takav i dalje na snazi.
(zurnal.info)