- Musić je na okruglom stolu o odnosu policije i medija, koji je održan u utorak u Sarajevu, na neargumentiran način i uz iznošenje paušalnih ocjena optužio Oslobođenje za neprofesionalno izvještavanje o odlukama i radu Vlade Kantona Sarajevo, naglasivši pri tom kako su novinski izvještaji u Oslobođenju usmjereni na "rušenje ugleda institucije premijera Kantona Sarajevo", navodi se u reakciji Udruženja BH novinari.
Korištenje stručnog skupa posvećenog medijima za obračun sa Oslobođenjem i njegovim urednicima predstavlja grubi atak na slobodu izražavanja i pravo novinara ove dnevne novine da prikupljaju i objavljuju informacije od interesa za javnost.
- Izraz je to političke bahatosti premijera Fikreta Musića, koji pokušava spriječiti novinare da slobodno i kritički izvještavaju o svim temama, pa i radu Vlade Kantona Sarajevo i njenog predsjednika osobno, navodi se u saopćenju.
Iz Udruženja BH novinari podsjećaju premijera Kantona Sarajevo kako kao javni dužnosnik "mora prihvatiti da će biti predmet javnog nadzora i kritike, posebno kroz medije, zbog načina na koji obavlja svoju funkcije, budući da je to neophodno za osiguravanje transparentnosti i odgovornog obavljanja javnih funkcija", što je jedan od postulata zaštite slobode izražavanja u demokratskim zemljama – članicama Vijeća Evrope u koje spada i BiH.
- U tom kontekstu pozivamo premijera Musića da, umjesto neargumentiranih kritika na račun Oslobođenja ili bilo kojeg drugog medija u BiH, kao javni dužnosnik koristiti legitimna sredstva iskazivanja nezadovoljstva i reagiranja na medijske natpise kao što su demanti, žalba Vijeću za štampu i tužba za klevetu. Svako drugo postupnje predstavlja kršenje prava na slobodu izražavanje i politički pritisak na medije i novinare, navodi se u saopćenju Upravnog odbora Udruženja/Udruge BH novinari.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.