Uprkos naslovima u pojedinim medijima da je „riješeno ubistvo Slaviše Krunića“, i to za manje od 24 sata, jasno je da je to daleko od istine i da ovaj zločin neće biti riješen sve dok se ne otkriju naručioci atentata na banjalučkog biznismena. Kada se otkriju nalogodavci, biće poznat i motiv njegovog ubistva.
Policija jeste uhapsila par osoba osumnjičenih da su učestvovali u ubistvu Krunića, zahvaljujući, prije svega, tome što je u razmjeni vatre između napadača i Krunićevih pratilaca ubijen Željko Kovačević, jedan od atentatora. Policija je zahvaljujući telefonu, koji je nađen kod ubijenog Kovačevića, otkrila s kim je on bio u vezi na dan napada, nakon čega su krenula hapšenja.
POTRAGA
Uprava za organizovani i teški kriminalitet MUP RS saopštila je 24. aprila da je Republičkom javnom tužilaštvu podnesen izvještaj protiv Željka Kovačevića, Emilia Balde i Benedija Đukanovića zbog postojanja osnova sumnje da su 22. aprila oko 22.30 časova u mjestu Glamočani kod Laktaša ubili Slavišu Krunića i njegovog pratioca Žarka Pavlovića, te da su pokušali ubiti Gorana Ilića, koji je vozio automobil u kojem se nalazio Krunić.
Kovačević je stradao tokom napada, a Emilio Balda u srijedu je sproveden u Republičko tužilaštvo u Banjaluci.
Osumnjičeni Benedi Đukanović, za kojeg se pretpostavlja da je egzekutor Krunića i Pavlovića, nalazi se u bjekstvu.
Đukanovića u oko 2.00 časova, u noći 23. aprila, kod Dervente zaustavila saobraćajna policija, ali je pušten da ide dalje, jer, kako je navedeno, u to vrijeme nisu imali podatke da je osumnjičen u vezi sa Krunićevim ubistvom.
Policija Unsko-sanskog kantona je 23. aprila uhapsila braću Nermina i Armina Ćuluma, zbog navodne umješanosti u Krunićevo ubistvo, ali su oni dan kasnije pušteni na slobodu, baš kao i Goran Milanović iz Laktaša.
Prema provjerenim informacijama, za sada je jedino izvjesno da nijedan od osumnjičenih za ubistvo Slaviše Krunića sa njim nije imao bilo kakve poslovne ili bilo kakve druge veze. Niti je pokojni Krunić lično poznavao bilo koga od njih.
Isti izvor navodi da su Kovačević, koji je poginuo prilikom napada na Krunića, i Benedi Đukanović samo plaćene ubice, dok tek treba da se otkriju naručioci ubistva i motiv ubistva. Za sada nije do kraja poznata uloga Emilia Balde u cijelom slučaju, jer on, za razliku od Đukanovića nije krenuo u bjekstvo, već je uhapšen u svojoj kući.
Izvjesno je da je ubistvo Krunića detaljno planirano i da je on danima praćen, kako bi utvrdili rutinu njegovog kretanja.
UBISTVO
Iako su postojala dva puta kojima je mogao doći do svog imanja, Krunić je uvijek koristio jedan. Upravo na tom putu mu je pripremljena zasjeda.
Ubice su bile skrivene pored puta, a potom su, kada je automobil zbog krivine usporio, prišli sa desne strane, gdje je sjedio Krunić, i iz automatske puške ispalili rafal. Koristili su pancirne metke, koji su razbili prednju šajbu. Krunić je sa dva metka pogođen u glavu, a teći metak pogodio ga je u predjelu vrata. Sama činjenica da su korišteni pancirni meci svjedoči da su ubice dobile izričitu naredbu da Krunić ne smije preživjeti. Rafalnim hicima usmrćen je i Žarko Pavlović, dok je Goran Ilić, koji je vozio automobil ranjen. U razmjeni vatre ubijen je Kovačević, a Ilić je potom uspio da se odveze dalje i potraži pomoć. Na licu mjesta policija nije našla orućje iz kojeg je pucano, a pretpostavlja se da ga je sa sobom odnio Đukanović, koji je sada u bjestvu.
Krunić je, prije nego što je kobne večeri krenuo kući, sjedio u obližnjoj lokalnoj kafani. Sat i po prije nego što je krenuo ka svom imanju, do kuće je poslao vozača, koji je bezbjedno otišao do kuće i vratio se. To znači da je Krunić sve vrijeme praćen i da su ubice, koje su čekale u zasjedi, obaviještene kada je Krunić krenuo ka svom imanju.
Prema izvorima iz policije, napadači na Krunića su zajedno sjeddili u jednom restoranu, gdje su razrađivali plan, a posjedovali su i posebne, sigurne telefone. Svi osumnjičeni za Krunićevo ubistvo su odranije poznati policiji.
„Radi se o osobama sa debelim kriminalnim dosijeima, koje nije bilo teško vrbovati za ovaj prljavi posao. Skoro svi oni godine su proveli u zatvoru i naručeno ubistvo za njih je bio način da dođu do novca“, kazao je sagovornik Žurnala.
Prema njegovim riječima, mada postoje razne spekulacije o motivima ubistva i naručiocima atentata na Slavišu Krunića, one su, za sada, samo nagađanja.
Činjenica je da je Krunić prethodnih godina zbog svoje zaštitarske firme „Sector Security“ bio izložen prijetnjama sa raznih strana, o čemu je Žurnal već pisao, kao i da je bio u nemilosti vlasti, jer nije želio da joj se pokori. Nema sumnje da Krunić nekome smetao toiko mnogo da je taj neko odlučio da ga eliminiše. Zbog čega, to bi trebalo da utvrde nadležne institucije, mada dosadašnja iskustva u rješavanju ubistava u BiH, posebno onih iza kojih stoje političko-interesne grupacije, ne ulivaju nadu da će se to zaista i desiti.
Slaviša Krunić biće sahranjen sutra u Glamočanima kod Banjaluke. Iza njega je ostalo četvoro djece, od kojih troje maloljetno. Bez prvog čovjeka su ostale i njegove firme, koje zapošljavaju blizu dvije hiljade ljudi.
(zurnal.info)