Nakon sastanka lideri su izrazili očekivanje da je moguće da se na sastanku zakazanom za 10. januar u zgradi institucija BiH postigne dogovor o formiranju parlamentarne većine na državnom nivou.
Božo Ljubić je u svom obraćanju novinarima kazao da je današnji sastanak predstavlja jedan korak bliže uspostavi parlamentarne većine u BiH
- Danas na ovom sastanku smo se fokusirali na dva aspekta. Jedno je programski ciljevi i prioriteti koje trebamo realizirati u naredne četiri godine. Isto tako smo se fokusirali kako doći do jedne kvalificirane većine koja je u stanju realizirati te ciljeve i prioritete. Ja istinski očekujem da ćemo desetog januara u jednom širem krugu dogovoriti formiranje parlamentarne većine- kazao je Ljubić
Ljubić je dodao i da su ove stranke pokazale odgvornost prema biračima koji su ih birali, te da imaju kapacitet da idu u proces formiranje parlamentarne većine
Fahrudin Radončić je izrazio posebno zadovoljstvo da su se danas vrlo relevantne stranke okupile i razmenile svoje stavove i stajališta vezana za vlast.
- S druge strane imamo drugi blok koji ima oko 550 hiljada glasova I mislim da je uloga SBB-a da djeluje uvezujuće. Usaglasili smo se da se svi važni razgovori vezani za BiH održavaju ovde u institucijama, a ne po Prudu i ostalim mejstima. Takođe ja sam molio lično predsednika Dodika da nađe demokratski kapacitet, ne znam da li će me poslušati i obavi još jedan stranački razgovor sa SDP-om, pa da vidimo da li taj sastanak može dati neki boljitak po BiH, ili će se tražiti neka alternativna rješenja- kazao je Radončić.
Beriz Belkić je precizirao da njegovo prisustvo na ovom sastanku, nije u funkciji predstavnika bošnjačkog naroda, već kao parlamentarne stranka, bez ambicija da bilo koji narod ekskluzivno predstavlja. A kao ključni motiv učešća SBiH-a, naveo je uspostavu vlasti i uspostavu insitiucija.
Milorad Dodik je u svom obraćanju kazao kako je u Sarajevo došao sa punim uverenjem da su svi prisutni došli da traže rešenje za jedno od ključnih pitanja, a to je implementacija izbornih rezultata i formiranje institucija vlasti u BiH.
- O tome smo danas razgovarali sa relevantnim političkim partijama. Razgovarali smo i ranije sa drugim političkim partijama koje nisu danas ovde i izražavam žaljenje što se na takav jedan sektaški način pokušava riješiti pitanje političke utakmice u BiH. Mi mislimo da ministrasko Vijeće treba da predvodi predstavnik hrvatskog naroda. Znači predstavnik, a ne pripadnik. Vama je poznato da ja baš i nisam veliki entuzijast što se tiče organa BiH, ali sam idealista i smatram da treba da postoje kapaciteti da se ta vlast formira. Oni kojima su puna usta BiH, danas nisu hteli da dođu na sastanak. Ukoliko SDA i SDP imaju svoju političku putanju, mi nemam ništa protiv. Zato sam i spreman da pravim političku putanju sa ovim strankam koje danas ovde prisutne- kazao je Dodik.
Predsjednik SDS-a Mladen Bosić ocenio je da je trenutno BiH na prekretnici, te da će u suprotnom zemlja ići u dublju krizu, ukoliko oni koji insistiraju na svojim rešenjima ne shvate da zemlju guraju u dublje u krizu.
Kada su u pitanju razlike između platforme SDP-a i onoga što nude ove stranke, Dodik je kao primer naveo socijalna pitanja koja uopće nisu u nadležnosti BiH. Smatra da treba poštivati postojeću ustavnu poziciju pre dogovora o promenama Ustava. S druge strane Čović je za platformu SDP-a rekao da je donesena na "neodgovoran i neprihvatljiv način".
(zurnal.info)