OŠ Safvet-Beg Bašagić u Sarajevu:Postoje li elitna odjeljenja za djecu bogatih roditelja

Istražujemo

Postoje li elitna odjeljenja za djecu bogatih roditelja

Postoje li elitna odjeljenja za djecu bogatih roditelja

- Elita je u mojoj generaciji bila sinonim za pederluk - komentar je Mirze Hajrića na tvrdnje kako je u OŠ Safvet-beg Bašagić postojalo elitno odjeljenje koje su pohađala djeca imućnijih roditelja – tačnije, onih čija primanja prelaze 3.000 KM, kako su to odredili oni koji su ih elitom nazvali.

Hajrićev sin pohađao je ovo odjeljenje i jedini razlog zbog kojeg su se roditelji bunili nakon što je odjeljenje rasformirano, bio je činjenica da su se djeca, ali i roditelji, zbližili:

-Taj razred ni po čemu nije bio poseban, nije se isticao u smislu boljeg uspjeha, discipline ili materijalnog statusa roditelja. Tu je bilo i djece za čije roditelje garantovano znam da su kokuzi. Djeca su zajedno trenirala, slavila rođendane i družila se, i to je jedini razlog zbog kojeg su roditelji, kada su saznali za odluku nastavničkog vijeća, reagovali. Iako, siguran sam da će moj sin i za par mjeseci boravka u novom odjeljenju steći isto tako dobre prijatelje – kaže Hajrić.

Sivro: Diskriminacije je bilo

Javno zgražavanje pokrenula je tvrdnja Saudina Sivre, predsjednik Sindikata osnovnog obrazovanja u Kantonu Sarajevo, kako je u Osnovnoj školi Safvet-beg Bašagić postojalo “elitno” odjeljenje, koje su pohađala djeca imućnih roditelja. Bivša direktorica škole Fahira Kalajdžisalihović tvrdi kako odjeljenje nikada nije formirano:

-Ne mogu se načuditi tome da predsjednik Sindikata daje takve izjave, to govori o potpunom nepoznavanju stvari. Takve izjave su vrlo neprimjerene. U školi nikada nije bilo takvog razreda a pogotovo odluka o njegovom formiranju nije donesena na Nastavničkom vijeću. Takve priče dovode do degradacije ostalih učenika i diskriminacije. Rasformiravenja odjeljenja iz bilo kog razloga, što nije praksa nepoznata u obrazovanju – stvaranje funkcionalnijeg odjeljenja, smanjen broj učenika u jednom odjeljenju i sl. – u pravilu nose reakciju roditelja, pa je tako, pretpostavljam, bilo i u ovom slučaju.

Direktorica škole Lejla Dizdarević također kaže kako odjeljenje nije postojalo:

-Istina je da su ove godine rasformirani neki peti razredi, ali ne iz razloga koji su izneseni. Škola nikada nije donijela tu odluku ili dala taj naziv. Ako se neko sam prozvao elitom, onda je to nešto drugo, ali škola nije donijela odluku. Tri prošlogodišnja peta razreda rasformirana su uz poštivanje svih pedagoških standarda. Neki roditelji su se u dva navrata bunili i slali zahtjeve za poništenje te odluke ali je nju podržalo i Nastavničko vijeće i resorni ministar Emir Suljagić i škola neće odstupiti od nje.

A roditelji su se bunili, objašnjava, jer su željeli da djeca ostanu i dalje u istom odjeljenju radi njihovih druženja van škole:

-Naša škola je u centru grada i u drugim odjeljenjima ima djece poznatih ličnosti, ali ne postoji razred u kojem su samo djeca imućnijih roditelja.

Saudin Sivro i dalje ostaje pri tvrdnji kako je odjeljenje postojalo:

-Ova je stvar očigledno jasna, ali je čudno da se širi u te razmjere. Sindikat podržava odluku vijeća koje je rasformiralo odjeljenje. Smatramo da je odluka na mjestu i da je ukinula diskriminaciju po socijalnoj osnovi, a da roditelji nemaju pravo tražiti poništavanje odluka, pogotovo kada se radi o pravu djece da pohađaju nastavu koja su različita po imovinskom, intelektualnom, i drugim nivoima.

Sivro upozorava kako su roditelji “u posljednje vrijeme počeli sebi previše dozvoljavati”:

-Posljednjih godina roditelji su previše uzeli sebi za pravo i počeli da se petljaju u rad škole, kompetencije škola, nastavničkih vijeća, odjeljenskih vijeća, nastavnika, pa čak i ministarstva u nekim slučajevima. Ovo je možda vrijeme da se zapitamo trebaju li se neke stvari promijeniti i početi djelovati na način da svako radi svoj posao.

No, stav Saudina Sivre, predsjednika sindikata, po nekima upoućuje i na drugi problem:

-Objasnio sam zbog čega su se roditelji bunili a i dalje tvrdim kako nije bila riječ o elitnom odjeljenju, kako je nazvano. Ipak, ovdje se postavlja pitanje zašto predsjednik Sindikata, ako je mislio da je riječ o elitnom odjeljenju, nije ranije reagovao? Kako je moguće da je godinama smatrao da odjeljenje postoji a nije upozoravao na to? Ja kažem – ako je znao, zapravo mislio da postoji, a nije reagovao – sram ga bilo – kaže Mirza Hajrić.

(zurnal.info)