:PRAVNI HAOS ILI PREVARA NA FPN: Finansijski vještak ispituje legalnost cijene postdiplomskog studija

Istražujemo

PRAVNI HAOS ILI PREVARA NA FPN: Finansijski vještak ispituje legalnost cijene postdiplomskog studija

PRAVNI HAOS ILI PREVARA NA FPN: Finansijski vještak ispituje legalnost cijene postdiplomskog studija
Tužilaštvo Kantona Sarajevo istražuje da li su na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu nelegalno, po četverostruko višoj cijeni od propisane, naplatili postdiplomski studij za više od 600 upisnika

Tužilaštvo Kantona Sarajevo angažiralo je finansijskog vještaka da ispita slučaj na koji ih je upozorila obrazovna inspekcija Kantona Sarajevo, da je Fakultet političkih nauka (FPN) za više od 600 postdiplomaca jednogodišnji studij naplatio po četverostruko višoj cijeni od propisane. Portparol Tužilaštva KS, Jasmina Iftić, potvrdila je za Žurnal da su u uvom slučaju u toku predistražne radnje te da je tužilac Sead Kreštalica već preuzeo predmet.

- Kako Tužilaštvo postupa po informaciji inspektora, dakle nije zaprimljena krivična prijava, u toku su predistražne radnje nakon kojih će tužilac odlučiti o daljnjem postupanju, kazala je Iftić.

ZARADA OD 3,5 MILIONA KM

Tako bi priča sa FPN-a koja danima puni novinske stupce konačno mogla dobiti epilog a 626 postdiplomaca dobiti odgovor da li su slučajem ili planski prevareni, ne samo za novac već i za zvanje magistra nauka.

Osim što je slučaj dospio do kantonalnog Tužilaštva, u SIPA-i su, također, konstatirali da na FPN-u ima nezakonitosti, međutim smatraju da nisu nadležni za taj slučaj. O svemu su detaljno upoznati i u Transparency international u BiH, te u uredu Ombudsmana za ljudska prava BiH, OHR-u, OSCE-u i Helsinškom komitetu za ljudska prava u BiH.

Čitav slučaj je, podsjetimo, otvoren u septembru prošle godine kada je nekolicina polaznika jednogodišnjeg postdiplomskog studija zbog nejasnoća oko statusa i svojih prava, od uprave Fakulteta zatražila dodatna pojašnjenja. Riječ je o upisnicima studija 2009. godine a u ugovorima potpisanim sa fakultetom obećano im je zvanje "magistar struke". Obvezali su se, također, godinu školovanja platiti 5.500 maraka.

Pomenuti postdiplomski studij (4+1) bio je planiran prevashodno za diplomante koji su fakultet završili po "starom" četverogodišnjem sistemu školovanja. Pružena im je šansa da izučavaju sedam oblasti. Između ostalih, oblast komunikologije, sigurnosnih studija, diplomatije ali su imali i mogućnost da steknu diplomu magistra iz naučnih oblasti bliskih ekonomiji. Stoga je studij pokrenut u saradnji sa Ekonomskim fakultetom u Sarajevu a svršenici određenih studijskih oblasti trebali su dobiti i diplome sa pečatima oba fakulteta.

Sadržaj poziva za upis, objavljenog u novembru 2009. godine, bio je "obećavajući", kaže jedan od najglasnijih "pobunjenih" postdiplomaca FPN-a, Teufik Hadžiahmetović. Ni kada je potpisao ugovor sa Fakultetom, kaže naš sagovornik, nije se pretjerano zamarao analizom sadržaja tog ugovora . Nije smatrao potrebnim da analizira značenje zvanja "magistar struke" jer je u pozivu za upis, pisalo da FPN raspisuje konkurs "za prijem kandidata na magistarski studij 4+1" pa tada nije imao nikakvih dilema oko budućeg akademskog zvanja. Ničeg neobičnog, kaže Hadžiahmetović, nije u to vrijeme vidio ni u cijeni studija.

- Mislili smo da upisujemo magistarski a ne specijalistički studij. Potpisali smo ugovore a da se nismo mnogo bavili njegovim sadržajem. Zapravo, na početku nismo ni znali šta u ugovoru piše jer su nas ugovori "spremni za potpis" čekali u Studentskoj službi. Kako bismo mogli dobiti indeks i prisustvovati predavanjima, potpisivali smo bez pitanja i analize sadržaja. Vjerovatno niko od nas nije ni pretpostavljao da ćemo na ovakav način biti dovedeni u zabludu, kaže Hadžiahmetović.

Tek kada je u nadležnim službama fakulteta Hadžiahmetoviću rečeno da je njihov postdiplomski studij pokrenut u skladu sa Bolonjskim procesom, zatražio je preciznije podatke o tome kakav je to studij i po kojem će sistemu njegova diploma biti vrednovana, jer je ranije završio četverogodišnji fakultet. Tada mu se nelogičnom učinila i cijena studija koju mora da plati, 5.500 KM za godinu.

Obratio se obrazovnoj inspekciji koja je već u oktobru prošle godine utvrdila da je u ugovorima koji su postdiplomci s FPN-om potpisali, umjesto 5. 500 KM trebalo da piše 1.200 KM?! (Po Odluci o davanju saglasnosti na visinu participacije cijena usluga upisnina i drugih troškova studija Univerziteta u Sarajevu te fakulteta i akademija u njegovom sastavu usvojenoj u Skupštini Kantona Sarajevo u junu 2009. godine) Ispostavilo se, dakle, da su godinu studija trebali platiti tek 1.000 maraka te još 200 KM odbranu magistarske teze. Nalaz kantonalne inspekcije obrazovanja znači i da Fakultet svim postdiplomcima mora vratiti dio uplaćenog novca. Fakultet se žalio na nalaze inspektora, ali je njihova žalba odbijena.

ČUDNO ZVANJE

Već će ovih dana inspekcija provjeravati da li su na FPN-u izvršili izmjene dokumentacije i ispravili propuste.

Mada se stiče utisak da je u fokusu priče sa FPN-a isključivo legalnost cijene studija, Hadžiahmetović se također smatra prevarenim i jer neće dobiti zvanje zbog kojeg je upisao studij. Tek mu je nakon potpisivanja ugovora s Fakultetom pojašnjeno da zvanje "magistar struke" koje je trebao dobiti nakon okončanja studija, ne znači isto što i magistar nauka. Još šokantnije saznanje za Hadžiahmetovića i njegove kolege bilo je da na nakon tumačenja Ministarstva obrazovanja KS ne Mogu dobiti ni zvanje magistar struke jer takvo zvanje uopće ne postoji u domaćoj legislativi !? Opet su od uprave fakulteta tražili pojašnjenja i na koncu priče ispostavilo se da će u njihovim diplomama pisati "specijalista".

- U upotrebi je nekoliko termina koji se u našem slučaju koriste za zvanja koja ćemo dobiti. Najprije sam trebao biti magistar struke, pa "masterlija", pa specijalista. Za sada je naša titula "čardak ni na nebu ni na zemlji". Navodno sam neki miks studenta koji studira po bolonjskom i "starom" sistemu školovanja".

Nesumnjivo će slučaj završiti na sudu jer će, neovisno od narednih poteza Tužilaštva Kantona Sarajevo, Hadžiahmetović, kaže podnijeti privatnu tužbu protiv Fakulteta. Ne samo zbog novca i zvanja već i, kako je rekao, indirektnih psiholoških pritisaka kojima je bio izložen od početka pokušaja da ukaže na problem na FPN-u. Navodno je bio šikaniran, prije svega od ljudi s Fakulteta te njima bliskih političkih centara moći koji su po svaku cijenu nastojali zataškati slučaj. Cijelo je vrijeme grupa profesora sa FPN-a, navodno pokušavala javno diskreditirati Hadžiahmetovića tvrdnjama kako je bez odobrenja kolega istupao kao njihov predstavnik te kako je započeo "pobunu" jer je želio da bez mnogo truda osigura sebi "povoljniji sistem polaganja ispita".

OBJAŠNJENJE UPRAVE: Visoki troškovi honorara

U žalbi uprave Fakulteta političkih nauka u Sarajevu na rješenje inspektora obrazovanja, naveli su da cijena spornih postdiplomskih studija ne bi trebala da podliježe zvaničnom cjenovniku zbog brojnih specifičnosti nastavnog plana i programa. Između ostalog, Upravni odbor FPN-a je pri formiranju cijene računao na visoke troškove za honorare predavačima zbog potrebe angažiranja brojnog nastavnog kadra, odnosno angažmana predavača sa drugih fakulteta. Uprava FPN-a je inspektorima dostavila i podatke o tome da su o cijeni studija ranije obavijestili Ministarstvo obrazovanja KS a kako su s postdiplomcima potpisali ugovore u kojima je bila precizno navedena cijena, smatraju da su studenti svojim potpisom pristali da plate troškove studija po cijeni od 5.500 KM.

 

(zurnal.info)