:PRIJAVITE KORUMPIRANE PROFESORE: Ne tražite dekane, pozovite krimolovce

Istražujemo

PRIJAVITE KORUMPIRANE PROFESORE: Ne tražite dekane, pozovite krimolovce

PRIJAVITE KORUMPIRANE PROFESORE: Ne tražite dekane, pozovite krimolovce
Na Univerzitetu Sarajevo, sasvim je jasno, nikada neće kazniti profesora ako nije pravosnažno osuđen. Ne pada im na pamet da "diraju" ugled kolega i to na osnovu anonimnih prijava studenata. Zato, studenti: ne šaljite prijave dekanima već krimolovcima!

Studentski parlament Univerziteta Sarajevo (SPUS) krenuo je u akciju. Pozvali su studente da počnu prijavljivati korumpirane profesore. Napokon! Inicijativa za svaku pohvalu, jer se već činilo da je akademski obraz toliko utrnuo od šamara da ih se česte afere više i ne dotiču. Studentski parlament pozvao je kolege da putem njihove web stranice, www. spus. ba, ili stranice Univerziteta Sarajevo, www. unsa. ba, potpisanu ili anonimnu prijavu upute dekanima fakulteta i akademija, odnosno Komisiji za predlaganje mjera za sprečavanje korupcije na Univerzitetu Sarajevo.

IDEMO DO KRAJA

Adnan Bajrić, predsjednik SPUS-a, uvjeren je da će odgovarajuće institucije pratiti rezultate akcije te da će, zahvaljujući podršci medija, njihov bunt biti početak kraja korupciji i kriminalu na fakultetima.

- Volio bih da Univerzitet, pa i mi u Studentskom parlamentu imamo više nadležnosti, međutim, jedino što mi možemo je pokrenuti akciju koja će skrenuti pažnju nadležnim institucijama na anomalije koje su posljednjih godina vidljive u visokom obrazovanju. Ponekad se od nas, studenata, očekuje više nego što možemo ali veoma je bitno i da upozorimo institucije koje to mogu, koje imaju nadležnosti, da se suoče sa problemima u akademskoj zajednici. Krenuli smo s ovom inicijativom uprkos tome što sam i ja ali i neke moje kolege „platili cijenu“ dosadašnjeg rada i javnih kritika na račun pojedinaca iz akademske zajednice. Međutim, bez obzira na sve, idemo do kraja“, kazao je Bajrić za magazin Žurnal.

U SPUS-a studentima poručuju da prijave mogu uputiti dekanima fakulteta i akademija Univerziteta Sarajevo ali i na broj faksa Rektorata, 033 565 118, odnosno na e-mail adresu - [email protected]. Studente pozivaju i da se ne libe eventualna saznanja o korupciji prijaviti putem telefonskog broja 080 020 505. Vjerujemo kako studenti već znaju da je riječ o telefonskom broju Krimolovaca.

Zapravo bi ovaj telefonski broj trebao biti, ako ne jedina, onda bar prva instanca za studente koji žele prijaviti korumpirane profesore. Zašto? Pa, dosadašnja iskustva ponudila su nam dovoljno razloga da ne vjerujemo da će anonimne studentske prijave dekanima i rektoru imati značajnijih rezultata.

Sjetimo se akcije koju je prije dvije godine pokrenuo jedan od ovdašnjih internetskih portala. Odazvalo se na stotine građana, većinom studenata. Pisali su studenti, doduše anonimno, o korumpiranosti profesora na svim fakultetima u BiH.

Šta se nakon toga dogodilo? Ništa! Pa i taj glas protiv korumpiranih profesora kod nas se začuo tek nakon što je u susjednoj Hrvatskoj otkrivena afera Index. Dobro je da se tada bar krenulo s pričom ali sve se na tome i završilo. Potom je i priča utihnula, dok s druge strane, hrvatski USKOK još uvijek podiže optužnice u slučaju Index.

Činilo se da će otkrivanje sex afere na tuzlanskom odjeljenju Pravnog fakulteta, akademsku zajednicu u BiH okrenuti naopačke. Međutim, šta se dogodilo? Ništa!

Osuđen je tek saučesnik. Vozač u Vladi Tuzlanskog kantona koji je samo „bio pri ruci“ profesorima i ko zna još kome iz tuzlanskih vlasti. Bh mediji brujali su svakodnevno i otkrivali šokantne detalje o pijankama uglednih profesora Pravnog fakulteta u Sarajevu sa mladim, zgodnim studenticama, u čijim bi indexima s jutrom osvanula i pokoja šestica. Međutim, isti ti profesori i dalje su dolazili na posao kao da se ništa nije događalo. Iz Rektorata Sarajevskog Univerziteta, novinarima se uporno ponavljalo: "svako je nevin, dok se drugačije ne dokaže".

NEMA ETIKE BEZ DOKAZANE KRIVICE

Autorici teksta je predsjednik Etičkog komiteta sarajevskog Univerziteta u to vrijeme nadugačko i naširoko pojašnjavao kako mediji imaju krivu predodžbu o njihovim nadležnostima. Etički komitet ne može nikoga sankcionirati dok se njegova krivica ne dokaže. Da budemo precizniji, znači to da će kazniti samo profesora koji bude pravosnažno osuđen. A i pored šokantnih otkrića, čak i svjedočenja studentica koje su prisustvovale pijankama s profesorima, niko do sada nije osuđen.

Vrhunac licemjerja Rektorata sarajevskog Univerziteta bilo je i pokretanje ankete za studente, sa pitanjem koje je otprilike glasilo: mislite li da ima korupcije na fakultetima?

Rezultati ankete bili su dostupni na web stranici Rektorata ali šta smo mogli vidjeti? Broj odgovora DA i NE. Većina je studenata kazala DA, i to je bilo sve. Ništa se spektakularno nije dogodilo. Potom su malo uporniji mediji i dalje insistirali na otkrivanju svih detalja i učesnika u aferi Pravni fakultet ali je priča nekako utihnula a da se ne može precizno reći ni kad.

Uprave fakulteta nikada se nisu bavile teškim optužbama koje su na internetskim forumima ali i u anonimnim prijavama fakultetima i inspektorima obrazovanja studenti iznosili u to vrijeme. Ne samo na račun profesora Pravnog fakulteta u Sarajevu, već i na račun desetina profesora sa svih bosanskohercegovačkih univerziteta. Međutim, šta vrijedi anonimna prijava studenta naspram riječi univerzitetskog profesora?

Zato bi najnovija akcija Studentskog parlamenta Univerziteta Sarajevo, dobro zamišljena i u pravo vrijeme pokrenuta, mogla uspjeti jedino ako prijave studenata ponovo ne završe u ladicama dekana fakulteta, već tamo gdje ima nadležnosti da se sadržajem prijava neko ozbiljnije pozabavi. Dakle, jedino u policiji i tužilaštvima! Pozovite krimolovce!

(zurnal.info)