:PRLJAVA BITKA ZA FOTELJE: Ivanić izazvao sukob Dodika i Bosića

Istražujemo

PRLJAVA BITKA ZA FOTELJE: Ivanić izazvao sukob Dodika i Bosića

PRLJAVA BITKA ZA FOTELJE: Ivanić izazvao sukob Dodika i Bosića

SDS-ova podrška Ivaniću mogla bi da naruši dobre odnose između Bosićeve stranke i SNSD-a, s obzirom na to da je Dodik ultimativno tražio da SDS ne da svoje glasove lideru PDP-a

Izborom srpskih delegata u Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine i glasanjem za delegate u Vijeću naroda parlamenta Republike Srpske u četvrtak završena je višenedeljna prljava trgovačko-politička priča, u kojoj se za funkciju prodavalo, kupovalo, zaduživalo i podvaljivalo. U Dom naroda parlamenta BiH izabrani su Krstan Simić i Staša Košarac iz Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SDS), Ognjen Tadić iz Srpske demokratske strabke (SDS), Mladen Ivanić iz Partije demokratskog progresa (PDP) i Dragutin Rodić iz Demokratskog narodnog saveza (DNS).

ČISTO SLUGANSTVO

Glasanje za srpske delegate u Domu naroda državnog parlamenta, bez obzira na trgovinu i lobiranja koja su mu prethodila, imalo je i nekoliko značajnih političkih poruka. Činjenica da je SDS podržala kandidaturu lidera PDP-a Mladena Ivanića pokazuje da stranka Mladena Bosića još nije u čvrstoj koaliciji sa vladajućim SNSD-om. Po svemu sudeći, Bosić nije smio rizikovati i srušiti Ivanića, s obzirom da bi u javnosti cijela stvar bila doživljena kao čisto sluganstvo Dodiku i SNSD-u. Još bitnije, Bosić je odlučio da podrži Ivanića kako bi zaštitio poziciju SDS-a u političkom savezništvu sa SNSD-m na državnom nivou. Rušenjem Ivanićeve kandidature, SDS bi omogućio SNSD da ima tri svoja delegata u Domu naroda BiH, što mu, uz Dragutina Rodića iz koalicionog DNS-a, omogućava potpunu vlast u srpskom klubu delegata. U takvoj situaciji, uloga jednog delegata iz SDS-a bila bi potpuno marginalizovana, jer on sam ne bi mogao oboriti nijednu odluku ili zakon Predstavničkog doma parlamenta BiH, koje izglasa parlamentarna većina, a sa kojima se SDS eventualno ne slaže.

SDS-ova podrška Ivaniću mogla bi da naruši dobre odnose između Bosićeve stranke i SNSD-a, s obzirom na to da je Dodik ultimativno tražio da SDS ne da svoje glasove lideru PDP-a. Visoki funkcioner ove stranke Dušanka Majkić nedavno je obznanila da će SDS, ako podrži Ivanićev izbor u Dom naroda BiH, pokvariti harmoniju između dvije stranke. SNSD je računao, a očito se preračunao, da će SDS, posle podrške Ognjenu Tadiću, višak glasova dati svom drugom kandidatu Nemanji Vasiću, koji je glasove koji mu nedostaju trebalo da namiri iz SNSD-a, Narodne demokratske stranke (NDS) i SDP-a.

“Žurnal” takodje saznaje da je jedan glas SDP-ovog poslanika Slobodana Popovića dobio Ivanić, a ne Vasić. Bosićeva odluka da SDS podrži Ivanića i tako iz igre izbaci svog drugog kandidata Nemanju Vasića sasvim sigurno će dovesti do novih unutarstranačkih trvenja u SDS, pogotovo u Prnjavoru, gdje je Vasićeva politička baza. Delegiranje Ognjena Tadića u Dom naroda pokazalo je da Bosić ostaje vjeran svojim kadrovima, a ne ljudima koji pripadaju staroj garnituri i prvom ešalonu SDS-a, kakav je Nemanja Vasić.

Izbor Dragutina Rodića iz DNS-a za delegata u Domu naroda BiH, uz podršku glasova SNSD-a i socijalista, potvrdili su da su ove tri stranke i dalje u čvrstoj koaliciji i da su bez osnova priče da će Dodik izbaciti dns-ovce iz raspodjele kolača vlasti na entitetskom nivou.

SAM SA ČAŠOM I SA TUGOM

Dok se politička bitka za mjesta u Domu naroda parlamenta BiH, koliko toliko, vodila u rukavicama, borba oko izbora srpskih delegata u Vijeće naroda parlamenta RS svela se na to ko će koga bolje prevariti. Bez funkcije je ostao predsjednik radikala Milanko Mihajlica, koji je dobio samo jedan glas člana svoje partije, ali nijedan glas od svojih predizbornih partnera iz SDS-a i PDP-a. U PDP-u tvrde da nisu ni imali dogovor da će podržati Mihajlicu, dok je radikal Slavko Boljanović u skupštinskim kuloarima pad svog stranačkog šefa kratko prokomentarisao: “Mihajlica je više vjerovao SDS i PDP nego meni, a na kraju sam jedini ja glasao za njega”. Neizborom u Vijeće naroda RS Mihajlica je definitivno postao politički mrtvac, a spekuliše se da bi na narednoj sjednici Glavnog odbora stranke mogao biti smijenjen sa mjesta predsjednika SRS RS. “Nakon što je saznao da nije izabran, Mihajlica je uz flašu ‘štoka’ ostao sam u restoranu ‘Ambasador’”, rekao je izvor “Žurnala”.

Izbor delegata za Vijeće naroda RS pokazao je i svu veličinu raskola u Ivanićevom PDP-u, u kojem, prema izvorima “Žurnala”, pravi obračun slijedi na sjednici Glavnog odbora stranke u subotu. Iz ove stranke u Vijeće naroda RS prošao je Perica Bundalo iz Kozarske Dubice sa osvojenih osam glasova, od kojih su dva, kako se tvrdi, bili glasovi poslanika SNSD-a. “Bundalo je mimo dogovora u stranci izlobirao da njegova stranačka koleginica Dijana Čekić, koja je po nacionalnosti Hrvatica, podrži jednog od SNSD-ovih hrvatskih kandidata, a ne Slavena Pekića iz PDP-a, a da on zauzvrat dobije dva srpska glasa SNSD-a”, kazao je izvor “Žurnala”. Tako će SNSD sada u hrvatskom klubu delegata imati pet svojih predstavnika, a PDP nijednog. Izvori iz PDP-a navode da će Bundalo i Čekić u subotu biti izbačeni iz stranke, iako se, s obzirom na sveprisutno kompromiserstvo u Ivanićevoj partiji, ovakve najave ne moraju obistiniti.

SVI ZA PETORICU

Za pet srpskih delegata u Domu naroda parlamenta BiH glasali su svi poslanici u parlamentu RS, njih 23. Za prolazak kandidata u ovaj dom bilo je potrebno najmanje 14 glasova poslanika Narodne skupštine RS.

Vijeće naroda RS broji 28 delegata i to po osam delegata iz sva tri konstitutivna naroda i četiri iz reda ostalih. Srpski poslanici birali su srpske delegate, dok su za izbor bošnjačkih i hrvatskih delegata ad hoc formirani elektori iz reda bošnjačkih i hrvatskih odbornika u opštinskim skupštinama. Elektori su formirani jer u parlamentu RS nema dovoljan broj izabranih bošnjačkih i hrvatskih poslanika (po osam) potrebnih da bi izglasali svoje delegate u Vijeću naroda RS.