Čudne odluke Senata Univerziteta Sarajevo:Profesori strahuju od suspenzija

Istražujemo

Profesori strahuju od suspenzija

Profesori strahuju od suspenzija

Grupa sarajevskih profesora je na posljednjoj sjednici Senata Univerziteta Sarajevo (30. marta) ponovo inicirala raspravu o položaju univerzitetskih profesora u društvu i njihovim slobodama i pravima. Ovoj će temi, za petnestak dana, Senat posvetiti i posebnu sjednicu. I ničeg spornog tu ne bi bilo da su okolnosti drugačije. Dovoljno je samo spomenuti koliko problema ima Univerzitet samo zbog kašnjenja s usvajanjem Statuta ili podsjetiti na probleme s brojnim prijavama za kurupciju. Ovako su, u najmanju ruku, trenutni prioriteti grupe profesora vrlo zanimljivi.

 ZBOG LIČNE ZAŠTITE, TRAŽE IZMJENU ZAKONA

A evo šta pojedini članovi Senata smatraju hitnim. Dekan Medicinskog fakulteta u Sarajevu, Bakir Mehić i profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Muharem Avdispahić, traže izmjenu Zakona o visokom obrazovanju, odnosno izmjenu internih akata fakulteta koji proizilaze iz Zakona a koji predviđaju mogućnost suspenzije za profesora protiv kojeg se vodi istraga ili je u toku sudski spor sa upravom, odnosno kolegama na fakultetu?! Zatražili su da se uvede nova praksa, da profesor može biti suspendiran tek kada se jasno utvrdi njegova krivica. A kako krivicu jasno može utvrditi jedino sud, dakle, suspenzija bi bila moguća samo nakon eventualne sudske presude. Mada u tom slučaju, za Dekanat više ne bi bilo posla jer bi tad osuđeni profesor već bio briga neke druge instiutucije.

Pa ipak, članovi Senata pozdravili su ovu incijativu a Mehića i Avdispahića su "najglasnije" podržali dekan Pravnog fakulteta u Sarajevu, Borislav Petrović, i dekan Mašinskog fakulteta, Ejub Džaferović.

Sada se već inicijativa grupe članova Senata sarajevskog Univerziteta čini "primjerenijom" okolnostima. Posebno kada se prisjetimo da su upravo fakultete s kojih dolaze incijatori zakonskih izmjena, posljednjih godina potresale afere nimalo prilične akademskoj zajednici. Ali, krenimo redom.

Nekoliko prijava protiv Medicinskog fakulteta još uvijek "kupi prašinu" u ladicama kantonalnih tužilaca. Jedna od "najsvježijih afera" je prošlogodišnji otkaz profesoru Izetu Mašiću.

Fakultetska uprava je otkaz Mašiću obrazložila optužbama da je poticao studente na štrajk te da je odbijao da drži praktičnu nastavu iz predmeta Medicinska informatika za studente završnih godina. Profesor Mašić je, međutim, izjavio da je otkaz dobio kako bi bio "ušutkan" jer je bio konkurencija Mehiću tokom izbora za dekana a i jer je još ranije javno govorio o korupciji na ovom fakultetu. Zbog otkaza je tužio Upravu Medicinskog fakulteta a sredinom januara ove godine, Općinski sud u Sarajevu donio je rješenje do okončanja procesa, po kojem je fakultet Mašića morao vratiti na posao. Bit će, međutim, zanimljivo sačekati i šta će se dogoditi ukoliko sud ustanovi da je Mašić nezakonito otpušten. Da li će i ko bi mogao odgovarati za štetu nanesenu moralnom i profesionalnom dignitetu profesora Mašića?! 

Na posljednoj sjednici Senata Univerziteta govorilo se i o tome kako bi se moglo spriječiti eventualno lažno prijavljivanje, posebno među kolegama, te kako bi u slučaju da eventualna istraga bude bez rezultata trebalo ozbiljnije ispitati motive autora prijave.

KO BI BIO "NEDODIRLJIV"

Šta, međutim, uraditi u slučaju kada optužnica na koncu nije potvrđena uprkos ozbiljnim sumnjama. Znači li to da bi autor prijave mogao biti još sankcioniran? A takav je slučaj bio sa "aferom na PMF-u". Jedan od "inicijatora zaštite prava univerzitetskih profesora", profesor na PMF-u Muharem Avdispahić, lično je je bio osumnjičen u ovoj aferi, koju je kantonalno Tužilaštvo istraživalo od početka 2009. godine. Avdispahić je sa kolegom, Avdom Sofradžijom te bivšim predsjednikom Upravnog odbora PMF-a, Edinom Arslanagićem, bio osumnjičen za nezakonitu dodjelu stanova 2000-te i 2002-e godine. Optužnica, međutim, nikada nije potvrđena na Kantonalnom sudu Sarajevo. Optužnica je krajem februara ove godine "pala" jer "nije bilo dovoljno dokaza za osnovanu sumnju". Navodno je dio dokaza bio dostavljen kao kopija, a jedan od razloga "manjka dokaza" su i navodno neupotrebljivi iskazi svjedoka. Naime, dio svjedoka je navodno saslušan u svojstvu osumnjičenih a bili su pozvani kao svjedoci, a nisu bili upozoreni na to?!

Jedan od razloga što dekan Mašinskog fakulteta u Sarajevu, Ejub Džaferović pozdravlja najnoviju inicijativu u Senatu Univerziteta za izmjenu Zakona, navodno bi mogao biti i njegov spor sa kolegom na Mašinskom fakultetu, Šefkom Šikalom. Profesor Šikalo je bio smjenjen sa pozicije šefa Katedre za procesnu tehniku a potom mu je Džaferović navodno zaprijetio i otkazom. Šikalo je svojevremeno tvrdio kako je riječ o revanšizmu jer je javno izrazio sumnju u Džaferovićeve naučne reference, navodno nedovoljne za poziciju profesora, odnosno dekana Fakulteta. Navodno je Šikalo institucijama Univerziteta ponudio i dokaze za svoje tvrdnje a ako se pokažu tačnim, ali i ako se ispostavi da su optužbe lažne, nekome bi od dvojice profesora suspenzija mogla dobro doći kao "malo hlađenja nakon bitke".

I na koncu, treba li podsjećati da je određeni broj profesora Pravnog fakulteta u Sarajevu umješan u "sex-aferu" na tuzlanskom odjelu ovog Fakulteta i mada niko od njih nije osuđen, zbog razmjera skandala nekima je suspenzija bila propisana a neki bi se s tom sankcijom na Fakultetu, tek mogli da suoče.

(zurnal.info)