:Prognoze analitičara: Tadić i Nikolić u tijesnoj utrci za predsjednika Srbije

Novosti

Prognoze analitičara: Tadić i Nikolić u tijesnoj utrci za predsjednika Srbije

Prognoze analitičara: Tadić i Nikolić u tijesnoj utrci za predsjednika Srbije

U Srbiji su jutros otvorena biračka mjesta za predsjedničke, parlamentarne, pokrajinske i lokalne izbore.

Registrirano je 6.770.013 birača, a na izborima za predsjednika Srbije građani će birati između 12 kandidata od kojih se, prema istraživanjima javnog mnijenja, najveće šanse za ulazak u drugi krug predsjedničkih izbora imaju donedavni predsjednik Srbije i kandidat koalicije okupljene oko vladajuće Demokratske stranke (DS) Boris Tadić te kandidat vodeće oporbene Srpske napredne stranke (SNS) Tomislav Nikolić. 

Uz Tadića i Nikolića, na predsjedničkim izborima sudjeluju kandidat Ujedinjenih regiona Srbije (URS) i sadašnji ministar zdravstva Zoran Stanković, kandidat Demokratske stranke Srbije (DSS) i bivši premijer Vojislav Koštunica, kandidatkinja Srpske radikalne stranke (SRS) i supruga haaškog optuženika Vojislava Šešelja, Jadranka Šešelj, kandidat koalicije okupljene oko Socijalističke partije Srbije (SPS) i sadašnji ministar unutarnjih poslova Ivica Dačić, kao i predsjednik oporbene Liberalno demokratske partije (LDP) i kandidat koalicije"Preokret" okupljene oko te stranke Čedomir Jovanović.

U konkurenciji su i kandidat skupine građana "Dveri" Vladan Glišić, kandidat skupine građana "Pokret radnika i seljaka" Zoran Dragišić, kandidat skupine građana, glavni muftija Islamske zajednice u Srbiji Muamer Zukorlić, kandidatkinja Socijaldemokratskog saveza Danica Grujičić i kandidat Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor.

Na parlamentarnim izborima građani Srbije moći će birati između 18 izbornih lista, a šanse da osvoje najveći broj glasova, prema posljednjim istraživanjima, imaju koalicija "Izbor za bolji život – Boris Tadić", okupljena oko vladajućeg Tadićevog DS-a i koalicija "Pokrenimo Srbiju – Tomislav Nikolić", koju predvodi Nikolićev SNS.

Iza ove dvije koalicije, po istraživanjima, slijedi koalicija oko SPS-a Ivice Dačića, te koalicija "Preokret" koju predvodi LDP Čedomira Jovanovića. Mogući ulazak u parlament predviđa se i Šešeljeveom SRS-u, DSS-u Vojislava Koštunice, kao i URS-u koji predvodi bivši ministar gospodarstva Mlađan Dinkić.

Preostalih 11 lista za parlamentarne izbore čine: "Dveri za život Srbije", Savez vojvođanskih Mađara, Reformistička stranka – Prof Dr Milan Višnjić, Stranka demokratske akcije Sandžaka – dr. Sulejman Ugljanin, Pokret radnika i seljaka, Socijaldemokratski savez – Nebojša Leković, lista nakoliko manjinskih stranaka "Sve zajedno", Koalicija Albanaca preševske doline, Crnogorska partija – Nenad Stevović, Komunistička partija – Josip Broz, te lista "Nijedan od ponuđenih odgovora".
Kada je riječ o pokrajinskim izborima, oni će biti provedeni u Vojvodini, gdje će građani birati između 14 izbornih lista, dok će lokalni izbori biti provedeni na cijelom teritoriju Srbije, pri čemu će građani birati vijećnike u lokalnim samoupravama.

Na Kosovu je, uz pomoć Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS),  omogućeno glasovanje samo na srbijanskim predsjedničkim i parlamentarnim izborima.

Prema podacima CeSID-a, izlaznost do 17 sati je oko dva posto veća nego na parlamentarnim izborima 2008. godine. Programski direktor CeSID-a Marko Blagojević rekao je da je to istodobno za četiri posto manje nego u prvom krugu predsjedničkih izbora 2008. godine te je istaknuo da "nema dramatičnih odstupanja" u izlaznosti u usporedbi s ranijim izborima.

Promatrači CeSID-a, koji su prisutni na oko hiljadu biračkih mjesta, najnižu izlaznost do 17 sati zabilježili su u Beogradu 40,5 posto, a najviše u središnjoj Srbiji 46 posto, dok je u Vojvodini na birališta do 17 sati izišlo 43,2 posto glasača. Čelnik CeSID-a kazao je da su se građani žalili na dobivanje stranačkih poruka na mobilne telefone.

Tokom izbornog procesa, po informacijama CeSID-a, na nekoliko glasačkih mjesta bilo je nepravilnosti koje neće ugroziti sam izborni proces, a nepravilnosti su se kretale od manjih tehničkih problema s izbornim materijalom, do toga da je na pojedinim mjestima morala intervenirati policija.

U Novom Sadu je privedeno nekoliko osoba jer su u blizini jednog glasačkog mjesta glasačima nudili 2.500 dinara (oko 22 eura) ako bi pristali glasati za određenu kandidatsku listu, a u istom gradu policija je također morala intervenirati na jednom glasačkom mjestu jer je jedan član biračkog odbora razbio glasačku kutiju.

Glasanje na Kosovu na srbijanskim predsjedničkim i parlamentarnim izborima organizirano je u saradnji sa Organizacijom za evropsku sigurnost i suradnju (OSCE) na 90 glasačkih mjesta. Kako prenose beogradski mediji, glasanje na Kosovu protječe bez izgreda, a Srbi iz općina Zvečan i Zubin Potok, dvije od četiri općine na sjeveru Kosova naseljene pretežno Srbima, istodobno, kako prenose mediji, održavaju i lokalne izbore, unatoč protivljenju srbijanske vlade,
kosovskih vlasti i djela međunarodne zajednice. Glasanje na tim lokalnim izborima ne održava se na istim glasačkim mjestima na kojima se glasa za predsjedničke i parlamentarne izbore, već na drugim lokacijama, prenijela je Hina.

Na temelju zahtjeva srbijanske Republičke radiodifuzne agencije (RRA), na srbijanskim kablovskim televizijama u nedjelju je privremeno obustavljeno emitiranje programa HRT-a, kako je objašnjeno, zbog kršenja prediziborne šutnje koja je u Srbiji na snazi zbog današnjih izbora.

Iz istog razloga obustavljeno je i emitiranje programa sarajevske televizije OBN, kao i srbijanske televizije Kopernikus 3 - Svet plus.

Iz RRA su objasnili kako su kablovskim operaterima naložili prekid tih programa nakon što je utvrđeno da su te tri televizije emitirale program, u povodu današnjih izbora u Srbiji, koji se smatra kršenjem izborne šutnje.

 (Fena/HINA)