Regionalna inicijativa:Program za stambeno zbrinjavanje izbjeglih i raseljenih

Novosti

Program za stambeno zbrinjavanje izbjeglih i raseljenih

Program za stambeno zbrinjavanje izbjeglih i raseljenih

U sklopu ove regionalne inicijative partnerske zemlje su razvile zajednički regionalni višegodišnji Program trajnih rješenja za izbjeglice i interno raseljene osobe, a čiji je cilj završetak dugotrajne raseljeničke situacije u zemljama regiona.

Program predviđa pružanje trajnih i održivih stambenih rješenja uz potpuno poštivanje prava izbjeglica i interno raseljenih osoba i obostranu obavezu da usko sarađuju i usklađuju aktivnosti da bi se osigurala trajna rješenja bilo kroz dobrovoljni povratak i reintegraciju ili lokalnu integraciju.

Regionalni stambeni program ima za cilj pružanje trajnih i održivih stambenih rješenja za oko 74.000 osoba ili 27.000 domaćinstava.

Pomoć koja će biti pružena za stambena rješenja uključuje osiguranje stanova i kuća kroz gradnju, adaptaciju, obnovu ili kupnju; osiguranje građevinskog materijala te smještaj u ustanovama socijalne skrbi.

Prema prvim procjenama ukupni investicijski troškovi programa trebali bi iznositi 584 miliona eura za razdoblje od pet godina, od čega bi BiH pripalo 17 posto, Crnoj Gori pet, Hrvatskoj 21, a Srbiji 57 posto.

Guverner Razvojne banke Vijeća Evrope Rolf Wenzel istakao je da je ovaj program ambiciozno zamišljen i da ima veliku podršku međunarodne zajednice, ali da uspjeh programa zavisi od zemalja partnera za koje je siguran da će učiniti sve da on uspije.

Dodao je da će Razvojna banka Vijeća Evrope upravljati Fondom iz kojeg će se finansirati stambeni, obrazovni i programi zapošljavanja. 

Ukupno 14 donatora izdvojilo je sredstva za Regionalni program stambenog zbrinjavanja izbjeglih i interno raseljenih osoba koji je danas u Sarajevu predstavljen na Međunarodnoj donatorskoj konferenciji.

Najveći iznos izdvojila je putem IPA fondova Evropska unija. Čak 230 miliona eura bit će na raspolaganju potrebama Programa, a što je polovina od ukupnog potrebnog iznosa.

Vlada SAD-a izdvojit će 10 miliona dolara što je druga najveća donacija na današnjoj konferenciji. 

Po pet miliona eura izdvojit će vlade Italije, Norveške, Njemačke i Švicarske.

Vlada Turske za ovaj program je namijenila milion eura, Češke 50.000 eura, Mađarske 30.000 eura dok je Danska izdvojila 1,3 miliona eura.

Luksemburg je program pomogao s pola miliona eura.

Kipar će realizaciju programa finansirati s 50.000 eura koliko će izdvojiti i Rumunija.


(Fena)