U privredi i uslužnim djelatnostima najćešće se krše prava radnika, pokazalo je istraživanje Saveza sindikata Republike Srpske (RS), ali i potvrdilo ono na što se odavno ukazuje. Porazni su podaci da je čak 30 posto od 1.700 anketiranih radnika izjavilo da nemaju redovnu plaću i uplaćene doprinose.
U sektoru građevinarstva redovne zarade nema više od 50 posto zaposlenih, dok je u metalskoj, drvnoj i tekstilnoj industriji i sektoru trgovine taj procenat oko 42 posto.
Podaci sindikata pokazuju da 11 posto anketiranih radnika u privredi i uslužnim sektorima prima dio plaće na ruke, s tim da je takvih radnika u građevinarstvu oko 18 posto.
Istovremeno, istraživanje je pokazalo da više od polovina anketiranih radnika radi prekovremeno.
Predsjednica Saveza sindikata RS-a Ranka Mišić najavila je da će sindikat tražiti izmjene zakonskih propisa u oblasti utaje poreza, pri čemu bi se neisplaćivanje plaće i doprinosa od poslodavaca tretiralo kao utaja poreza.
Najavljuju i donošenje novog zakona o zabrani mobinga, traže dosljednu primjenu zakona i kolektivnih ugovora radi zaštite prava i interesa radnika.
Jedan od zahtjeva sindikata Vladi RS-a je i da kriterijum za dobijanje pune penzije bude 40 godina radnog staža, zatim hitno uvođenje diferencirane stope PDV-a za osnovne životne namirnice kako bi se zaštitio standard radnika te donošenje novih programa zapošljavanja.
Da je veoma mali broj radnika koji mogu svoje potrebe izmiriti od plaće, ukazuje i potpredsjednik Saveza sindikata RS-a Duško Jandrić.
Potrošačka korpa za mart za četvoročlanu porodicu u RS-u iznosila je 1.800 maraka, a Saveza sindikata RS-a izračunao je da je martovska korpa skuplja za 13 maraka u odnosu na februarsku.
Ali, zato je prosječna isplaćena neto plaća za mart iznosila svega 807 maraka i za taj iznos moglo se kupiti samo 44, 83 posto onih najnužnijih potrepština.
Potpredsjednik Sindikata za privredu Mile Ribić ukazuje da proteklih godina postoji sve manje razloga da se radnici vesele i slave 1. maj, jer ga dočekuju sa sve lošijim standardom, sve je manje radnih mijesta, posebno u privredi, i sa sve više neizvjesnosti šta će biti sutra.
Većina finansijskih problema u društvu uglavnom se prebacuje na leđa radnika, a primjer za to su zadnje izmjene zakona o porezima i doprinosima kojima se htjelo popraviti stanje u fondovima i budžetu RS-a i to, ponavlja on, preko leđa radnika.
U još težoj situaciji je oko 150.000 ljudi koji čekaju na posao, a među kojima je veliki broj onih koji zbog loše privatizacije i stečaja preduzeća godinama tragaju za svojim izgubljenim pravima.
Mnogima će stoga i ovakav 1. maj - Međunarodni praznik rada, i mimo njihove volje nametnuti sjećanje na "stara dobra vremena” i dobro poznatu: “Drugarska se pjesma ori..“.
...
Savez samostalnih sindikata Bosne i Hercegovine (SSSBiH) u nedjelju u Sarajevu održao je proširenu sjednicu Glavnog odbora tog saveza, povodom 1. maja - Međunarodnog praznika rada.
Nakon Sjednice održana je pres-konferencija na kojoj su se obratili predsjednik SSSBiH Ismet Bajramović, potpredsjednici Avdo Bahto i Salih Kruščica te Rifat Mahmutović član Odbora za obilježavanje 1. maja.
Bajramović se osvrnuo na značaj Protokola o međusobnoj saradnji koji su on i premijer Federacije BiH Nermin Nikšić potpisali 13. aprila.
Protokol je nastavak dokumenta koji su 12. januara potpisali predstavnici SSSBiH i stranaka okupljenih oko Platforme (SDP, SDA, HSP i Narodna stranka Radom za boljitak), a potvrđuje spremnost Vlade FBiH i SSSBiH na aktivnu suradnju u oblastima kolektivnog pregovaranja, radnopravnih odnosa, socijalne politike, ekonomije i zakonodavstva.
Prema ovom Protokolu predstavnici Sindikata će biti uključeni u kreiranje zakona koji se tiču radnika.
Bajramović je kao neke od Zakona na kojima treba raditi naveo Zakon o javnim nabavkama, Zakon o privatizaciji, Zakon o javnim radovima, Zakon o radu ….
Kao goruće probleme predsjednik SSSBiH naveo je između ostalog rad na crno, prekovremeni a neplaćeni rad i mobing.
Na pitanje novinara kako to da u BiH koja već šest mjeseci nema konstituisanu vlast i u kojoj radnici žive na rubu egzistencije nisu organizovani protesti Kruščica je nakon što je izrazio žaljenje zbog takvog stanja rekao da je "današnja sjednica bila radna a ne svečana", dok je Bajramović rekao "da u BiH ne postoji tradicija organizovanja prvomajskih protesta".
Inače SSSBiH je zajedno s Gradom Sarajevo i Kantonom Sarajevo organizovao druženje uz prigodan program u Vilsonovom šetalištu povodom 1. maja - Međunarodnog praznika rada.
(Fena)