Šokantan revizorski izvještaj:Republika Srpska u deficitu od milijardu i 111 miliona KM

Istražujemo

Republika Srpska u deficitu od milijardu i 111 miliona KM

Republika Srpska u deficitu od milijardu i 111 miliona KM

 

Glavni revizor RS Boško Čeko objelodanio je da je da je kumulativni deficit budžeta i javnih fondova u RS veći od milijardu i 111 miliona KM! Vlast se dala u potragu za novcem neophodnim da do lokalnih izbora, zakaznih za oktobar 2012. godine, sačuva socijalni mir. Prema saznanjima “Žurnala”, predsjednik RS Milorad Dodik pregovara sa pojedinim bankama sa sjedištem u inostranstvu da Vladi RS odobre kredit od milijardu maraka, pri čemu bi garant za novo zaduženje bila sama Republika Srpska.

PREPLANULI PREDSJEDNIK OBMANJUJE

Milorad Dodik se vratio se sa odmora u Grčkoj pa, odmoran i preplanuo, krenuo u novu misiju širenja lažnog optimizma i pričanja bajki o tome kako je entitet na čijem je čelu finansijski i ekonomsko najstabilnije društvo u regionu.

Naveo je kako u RS rastu plate, kako je uvećan obim industrijske proizvodnje, da je budžet stabilan, a da penzioneri mogu mirno da spavaju, jer će se i za njih naći nešto para. Pohvalio se (izvor za ovaj podatak još nije otkriven) kako se oko 300 hiljada građana RS ove godine odmaralo u inostranstvu, što, samo po sebi, dovoljno govori o ekonomskoj moći ovdašnjeg puka. Vođa se obratio naciji, umirio je i osnažio, pa je vladajuća kasta mogla je da krene po starom – da presipa iz šupljeg u prazan budžet, da nastavi sa enormnim zaduženjima RS, sa ispraznim pričama o novim kilometrima puteva, sa dotiranjem odabranih privrednika i medija… I sve bi bilo kao u bajci, da se kao zloduh nije pojavio glavni revizor RS Boško Čeko, saopštavajući šokantan podatak da je kumulativni deficit veći od milijardu i 111 miliona KM.

Revizija je utvrdila da je ukupni deficit budžeta RS veći za 105,8 miliona maraka od onog kojeg je u svom izvještaju prikazala Vlada RS. Revizori su izračunali da budžetski deficit u 2010. godini iznosi 772, 8 miliona maraka, a ne 666,9 kako su to u svom izvještaju navele računovođe Aleksandra Džombića. Uz ogroman budžetski deficit tu je i kumulativni deficit javnih fondova od 338,3 miliona maraka, što zajedno tvori ukupni deficit od milijardu i 111 miliona maraka. Samo prethodne godine (na čelu Vlade još bio Milorad Dodik, a ministar finanisja sadašnji premijer Aleksandar Džombić) napravljen je deficit od 408 miliona KM u budžetu i fondovima.

Javni fondovi, za koje je opštepoznato da grcaju u dugovima, nisu imali kud pa su prikazali tačno stanje na svojim računima, dok je Ministarstvo finansija RS pokušalo da umanji prošlogodišnji budžetski deficit za oko 64,7 miliona maraka. Glavni revizor je pojasnio da se ova razlika odnosi na isplaćeni borački dodatak za 2010. (14,8 miliona KM), tekuće pomoći Fondu PIO (30 miliona KM) i pomoć opštinama (19,9 miliona KM). Revizori su evidentirali mnogobrojne nepravilnosti u radu Vlade i resornih ministarstava, potvrđujući da se trošilo neplanski i više nego što se imalo i moglo. Materijalni troškovi i usluge u odnosu na odobreni budžet veći su za 21 odsto, a od toga je 196 odsto više za nabavku materijala, 17 odsto više za troškove prevoza i goriva, a osam odsto više za troškove energije.

U akciji krpljenja rupa, Vlada je posegla za oprobanim metodom presipanja iz šupljeg u prazno, pa je po isteku fiskalne godine, urađeno čak 226 realokacija između budžetskih korisnika. Vlada RS je usvojila sedam rešenja o realokacijama u okviru budžetskog korisnika po isteku godine. Pojedina ministarstva, poput ministarstva porodice, unutrašnjih poslova i prosvete, stvarala su obaveze za koje nisu postojala raspoloživa sredstva, što nije u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu.
Ukupna kapitalna ulaganja bila su veća za 28 odsto od onih koja su bila odobrena budžetom, dok je u rekonstrukcije i investicije uloženo 11 odsto više sredstava od planiranih.

Čeko je objelodanio da zgrada Privrednog suda RS u vrijednosti od 16,9 miliona KM uopšte nije uknjižena, baš kao ni poslovni prostor Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove RS u Prijedoru, za koji je plaćeno više od od šest miliona KM. Kod Ministarstva prosvjete utvrđene su neprikazane obaveze od 402.504 KM, do Ministarstvo finansija nije izvršilo međusobno zatvaranje niti naplatu akontacija, kredita i datih avansa i to najmanje tri miliona KM. Revizija je evidentirala da su Željeznice RS na kraju prošle godine budžetu dugovale 15 miliona maraka. Potvrđeno je da ministarstva i entitetske agencije u dosta slučajeva nisu poštovale Zakon o javnim nabavkama, da se od sredstva privatizacije namirivala dubioza Fonda PIO. I tako redom, sve do konačne cifre od milijardu i 111 miliona maraka deficita.

VJEROVALI ILI NE

U odbranu katastofalnog djela Dodikove vlade i bivšeg ministra finansija Aleksandra Džombića nije stao njegov nasljednik Zoran Tegeltija (što samo po sebi dovoljno govori o odnosu Džombića i Tegeltije), već je taj neugodni posao zapao dvoje službenika u Ministarstvu finansija, koji su nebuloznim tvrdnjama pokušali odbraniti nodbranjivo. Oni su saopštili da Ministarstvo finansija ne prihvata izveštaj Glavne službe za reviziju RS, prema kojem je budžetski deficit u prošloj godini veći za 105 miliona konvertibilnih maraka od onog koji je prikazala Vlada RS.

Pomoćnica ministra finansija za javna ulaganja Radmila Mihić ocijenila je da je većina primedbi revizije računovodstvenog karaktera, te da resorno ministarstvo nije saglasno sa načinom obračuna uvećanja deficita entitetskog budžeta za 105 miliona maraka.

Deficit ne znači neizmirena dugovanja, niti manjak određenih sredstava, već samo činjenicu da smo određene obaveze izmirili iz rezervnih prihoda, a ne iz redovnih budžetskih prihoda za tu tekuću godinu, kazala je Mihićeva.

A onda slijedi izjava dostojna rubrike “vjerovali ili ne”.

Kumulativni deficit je sve ono što je uloženo kao javne investicije, kapitalna ulaganja, te otplata unutrašnjeg duga. Sve to čini deficit koji se ‘nakuplja’ godinama, jer RS godinama investira i otplaćuje unutrašnji dug, pojasnila je pomoćnica ministra.

Džaba se vladini službenici trude da javnosti zamažu oči. Gorka istina je da RS ima manjak veći od milijardu maraka i da nastavlja da se zadužuje, dovodeći ovaj entitet u poziciju dužničkog ropstva. Vlada je već donijela oduku o dugoročnom zaduženju putem emisije obveznica od 120 miliona maraka, koje će otplaćivati generacije koje još nisu rođene. Vlada je prihvatila i zaduženje kod Evropske investicione banke po projektu hitne pomoći i zaštite od poplava u iznosu od 55 miliona evra, a najavljeno je i novo zaduženje od 70 miliona evra za izgradnju autoputa Banjaluka-Doboj kod Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). U planu su zaduženja kod Kineza, govorka se i o zaduženjima kod Rusa.

Matrica je poznata. Vlada iznova i enormno zadužuje RS i njene građane, a onda dobijenim parama dijelom gasi socijalne požare, a dijelom namiruje podobne privatne preduzetnike i poslušne medije. Tako je Investiciono-razvojna banka RS iz sredstava dobijenih od Evropske investicione banke nedavno firmi “Integral Inženjering” odobrila novi kredit od 15 miliona maraka, bez posredovanja komercijalnih banaka i po izuzetno povoljnoj kamatnoj stopi koja se kreće maksimalno od pet do 5,5 odsto. Stankovićeve firme “Integra” i “Integral Inženjering” prethodnih godina su od IRB-a dobile deset miliona maraka kredita. Nema sumnje da je Stanković mnogo zadužio vladajuće oligarhe, baš kao što su to učinili i ovdašnji mediji koje aktuelna vlast svako malo počasti pozamašnim svotama novca. Vladu RS je samo u ovoj godini Fokusu, Pressu RS, Nezavisnim novinama i Glasu Srpske prebacila 785 hiljada maraka.

(zurnal.info)