Inicijativa "Javni novac pod lupom":Revizorski izvještaji i pitanje odgovornosti

Novosti

Revizorski izvještaji i pitanje odgovornosti

Revizorski izvještaji i pitanje odgovornosti bila je tema okruglog stola koji je u sklopu inicijative "Javni novac pod lupom" organizirao Institut za razvoj mladih KULT, a kojem su prisustvovali predstavnici institucija državnog i entitetskog nivoa te Brčko Distrikta BiH i nevladinog sektora

Revizorski izvještaji i pitanje odgovornosti

Kako je u uvodnom dijelu skupa istaknuo koordinator projekta Rusmir Pobrić, glavni nalazi u vezi s izvršenjem budžeta BiH pokazuju da ne postoje jedinstveni standardi potrošnje na nivou institucija te da sistem internih kontrola nije na zadovoljavajućem nivou, odnosno da procedura donošenja budžeta nije u skladu sa zakonom.

Istovremeno, nisu donijeti podzakonski akti kojima bi se definirala različita pitanja iz domena javne potrošnje koju karakteriziraju nenamjensko trošenje, a, nerijetko i rasipništvo, uključujući neograničenu upotrebu vozila, neadekvatno upravljanje voznim parkom, te prekomjernu upotrebu telefona i enormne troškove reprezentacije.

Pobrić navodi da negativan odnos određenih institucija spram racionalnog trošenja javnih sredstava ima "domino efekt" na ostale budžetske korisnike, a da cjelokupno stanje usložnjava manjkavost postojeće regulative o javnim nabavkama, nepoštivanje ranijih preporuka te netransparentnost procesa zapošljavanja.

Po njegovim riječima, slično stanje karakterizira i druge nivoe vlasti, a analiza u kontekstu jačanja odgovornosti i efikasnosti državnih institucija ukazuje na neophodnost čak 55 nedostajućih propisa u oblasti reguliranja javne potrošnje, što otvara pitanje ustanovljenja zakonskog mehanizma za sankcioniranje odgovornih za zloupotrebe koje su navedene u revizorskim izvještajima.

Pobrić smatra da je neophodno napraviti iskorak iz "začaranog kruga" u kojem revizije iz godine u godinu svjedoče o zloupotrebama javnih sredstava, a da se pritom ignoriraju preporuke revizora, te da gotovo redovito izostaje odgovarajuća reakcija nadležnih institucija.

Situaciju u pogledu (ne)odgovornosti kada je u pitanju trošenje javnih sredstava prokomentirala je i poslanica u Predstavničkom domu PSBiH Ismeta Dervoz, koja je u izjavi za medije naglasila da je bila predlagačica zakona o izmjenama i dopunama Zakona o reviziji institucija BiH, upućenog u parlamentarnu proceduru u januaru 2012. godine, a čije je donošenje zaustavljeno u Domu naroda.

- Izmjene i dopune Zakona o reviziji institucija BiH u tom prijedlogu su se bazirale na tri veoma značajna elementa - odgovornosti, sankcijama i na učinku - navodi Dervoz, potcrtavajući da oni kojima je povjeren javni novac moraju znati na koji način njime mogu raspolagati.

Nužno je da, kako je kazala, neko ko prihvata odgovornost bude spreman i na sankcije za neizvršenje preuzetih obaveza, uz opasku da u BiH još nisu vremena u kojima će se bez određenih sankcija proizvesti brza rješanja.    

(Fena)