Udruženje za društveni razvoj i prevenciju kriminaliteta:Sa Logos centrom u borbu protiv korupcije!

Istražujemo

Udruženje za društveni razvoj i prevenciju kriminaliteta: Sa Logos centrom u borbu protiv korupcije!

Prema informacijama sigurnosnih službi Maja i Maid Pajević direktno su povezani sa Centrom za obrazovanje odraslih u Širokom Brijegu, u čije ime je na području Kantona Sarajevo djelovao – čovjek od kojeg je ekipa Žurnala nabavila diplomu. Firme i privatne škole u vlasništvu Ivana Ševe sponzori su Udruženja za društveni razvoj i prevenciju kriminaliteta kojeg su osnovali Maja i Maid Pajović. Ovo udruženje finansira se i iz federalnog budžeta

Sa Logos centrom u borbu protiv korupcije!

Udruženje za društveni razvoj i prevenciju kriminaliteta osnovano je 20.7.2016. godine.  Predsjednica udruženja je Maja Pajević, potpredsjednik je Maid Pajević, njen suprug.  

Maja Pajević diplomirala je na Visokoj školi Logos centar Mostar dok je njen suprug voditelj studijskog programa Sigurnosnih studija Visoke škole “Logos centar”.  Maid Pajević  istovremeno je i zaposlenik  Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova pri Ministarstvu sigurnosti BiH. 

Prema informacijama sigurnosnih službi, Maja i Maid Pajević direktno su povezani sa Centrom za obrazovanje odraslih u Širokom Brijegu, u čije ime je na području Kantona Sarajevo djelovao – čovjek od kojeg je ekipa Žurnala nabavila diplomu. Firme i privatne škole u vlasništvu Ivana Ševe, CEPS –Centar za poslovne studije iz Kiseljak i Logos centar iz Mostara, sponzori su Sa Udruženja za društveni razvoj i prevenciju kriminaliteta.

Osim saradnje sa firmama i školama u vlasništvu Ivana Ševe, ovo udruženje direktno se finansira i iz federalnog budžeta.

Polovinom juna prošle godine a na prijedlog federalne ministrice obrazovanja i nauke Elvire Dilberović (SDA) Vlada Federacije Bosne i Hercegovine, Odlukom o utvrđivanju liste korisnika i raspodjeli dijela prihoda ostvarenih po osnovu naknada za priređivanje igara na sreću, udruženju dodjeljuje 5.870 KM za “zaštitu prava djece i vršnjačko nasilje”. 

Ovo udruženje i u 2017. godini na prijedlog ministrice a odlukom Vlade FBiH dobilo je 8.480 KM  za “zaštitu prava djece osnovnoškolskog uzrasta koja su žrtve vršnjačkog nasilja”. U finansijskom izvještaju Udruženje za društveni razvoj i prevenciju kriminaliteta za 2017. godinu navelo je da je dobilo i grant od Fonda za profesionalnu rehabilitaciju u iznosu od 8.400 KM.

Krajem 2017. godine, Udruženje za društveni razvoj i prevenciju kriminaliteta dobilo je novac i od Fonda za zaštitu okoliša FBiH. Na prijedlog direktora Fuada Čibukčića (SBB) Upravni odbor Fonda ovom udruženje dodijelio je 30.000 KM za “jačanje javne svijesti o značaju zaštite okoliša s posebnim aspektom na upravljanje otpadom".

Sam konkurs, prema pisanju poslovnog portala Akta, bio je sumnjiv jer je prvo bio poništen zbog usklađivanja i donošenja podzakonskih akata Fonda. Prema novoj verziji objavljenog javnog konkursa, direktor je samostalno mogao dodijeliti do 30 bodova aplikantima, koji su se potom zbrajali sa ranijim bodovima komisije. 

Osim finansiranja iz federalnog budžeta, udruženje sarađuje i sa državnim agencijama. Samo sedam dana prije nego je formalno osnovano, 13.7.2016. godine ovo udruženje zajedno sa Visokom školom CEPS –Centar za poslovne studije“ iz Kiseljaka i Visokom školom „Logos centar“ iz Mostara potpisuje Memorandum o razumijevanju sa Agencijom za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK). 

Potpisivanjem Memoranduma uspostavljen je Konzorcij za podršku izgradnji integriteta i smanjenju korupcije u sigurnosnom sektoru. Konzorcij je osnovan u okviru projekta „Izgradnja integriteta i jačanje anti-korupcijskih praksi u sektoru sigurnosti –ACroSS“ koji implementira Centar za sigurnosne studije, a finansijski podržava Evropska unija. 

I dok se pod pokroviteljstvom Europske unije ovo udruženje bavi borbom protiv korupcije sigurnosne agencije u BiH su utvrdile umiješanost predsjednice i potpredsjednika ovog udruženja sa aferom prodaje diploma.

 (zurnal.info)