Udruženje BH novinari organiziralo je danas u Sarajevu protestno okupljanje, kojem je prisustvovao veliki broj novinara i urednika brojnih bh. medija. Sa skupa je upućen poziv odgovornim da napade na novinare definiraju kao krivična djela te da ih kao takve i procesuiraju.
Pres-konferencija i okupljanje novinara organizirano je u znak protesta protiv učestalih kršenja medijskih slobodna i ugrožavanja sigurnosti novinara u BiH te uključenost javnih službenika i visokopozicioniranih političara u napade na novinare koji, najčešće, prolaze bez ikakvih reakcija policijskih i pravosudnih institucija.
O napadima na novinare govorili su direktor portala Klix.ba Dario Šimić, urednik Klix-a Jasmin Hadžiahmetović, urednica portala Tačno.net Štefica Galić (putem video linka), predsjednik Upravnog odbora Vijeća za štampu i online medije u BiH Dario Novalić i generalna tajnica Udruženja BH novinari Borka Rudić.
Kako je rečeno protestna okupljanja novinara, koja su počela jučer u Banjoj Luci i nastavljena u Sarajevu i drugim gradovima, najava su 2015. kao “godine borbe za slobodu medija i prava novinara u BiH”, tokom koje će se pokrenuti oštriji javni pritisci i pravni postupci protiv odgovornih za (ne)poduzimanje efikasnijih mjera zaštite slobode izražavanja.
Istaknuto je da su fizički napadi na novinare, oduzimanje i uništavanje njihove opreme krivična djela, a ne prekršaji kako se najčešće tretiraju. Rudić je najavila da, ukoliko se nešto ne poduzme u tom smislu, bit će organizirani javni protest novinara ili čak pozvati mediji da bojkotuju institucije koje ne provode zakone države i međunarodne standarde koje su prihvatili kada je riječ o zaštiti prava na slobodu izražavanja.
Predstavnici portala Klix.ba kazali su da su uputili tužbu protiv nadležnih zbog nedavnog upada u njihove prostorije i izuzimanju vrijedne opreme. Dodali su da još uvijek nemaju odgovora po toj žalbi osim da su upoznati o tome da će policajci Kantona Sarajevo koji su trebali biti nadređeni policiji iz Republike Srpske biti ispitani.
Najavili su da neće odustati od borbe za svoja prava pred drugim višim instancama u i izvan BiH, te naglasili da im podrška kolega iz drugih medija izuzetno mnogo znači.
Podsjećamo, Klix.ba objavio je snimak razgovora premijerke Republike Srpske Željke Cvijanović i nepoznatih osoba o navodnoj kupovini glasova poslanika u Narodnoj skupštini RS-a.
Osim upada u prostorije portala Klix.ba, od 2006. godine zabilježeno je 400 slučajeva kršenja slobode izražavanja i individualnih prava novinara, od kojih su neki fizički napadi na novinarske ekipe BNTV i TVSA, sudska zabrana objavljivanja informacija za FTV, uskraćivanje akreditacije novinarima BN televizije za ulazak u Palatu predsjednika RS-a i verbalni napad na urednike portala Tačno.net.
Urednik Redakcije informativnog programa Federalne televizije (FTV) Avdo Avdić kazao je da posjeduje nezvanične informacije da će rješenje o nalogu za pretres prostorija portala Klix.ba biti poništeno te da će izuzeta oprema biti vraćena.
Osvrnuo se i na slučaj Federalne televizije kazavši da se rješenje o zabrani o objavljivanju informacija o glasnogovorniku MUP-a Srednjobosanskog kantona može upotrijebiti kao praksa i u drugim slučajevima.
Sa skupa je upućen poziv udruženjima novinara u BiH da se ujedine u borbi za svoja prava kako bi se natjerali odgovori da poštuju postojeće zakone i da se novinarima dozvoli da rade.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.