Nakon 22 godine:SARAJEVO: Otvorena obnovljena Vijećnica

Novosti

SARAJEVO: Otvorena obnovljena Vijećnica

U auli Vijećnice okupio se veliki broj zvanica iz političkog, javnog i kulturnog života BiH, predstavnici međunarodnih organizacija i diplomatskog kora u BiH

SARAJEVO: Otvorena obnovljena Vijećnica
FOTO: Embassy of Sweden

Intoniranjem Himne Bosne i Hercegovine i Ode radosti počela je ceremonija otvaranja Vijećnice, dragulja arhitekture rađenog u pseudo-maurskom stilu.
 
U auli Vijećnice okupio se veliki broj zvanica iz političkog, javnog i kulturnog života BiH, predstavnici međunarodnih organizacija i diplomatskog kora u BiH.
 
Program otvaranja počeo je obraćanjima visokog predstavnika u BIH Valentina Inzka i predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića, nakon čega je uslijedio gala prijem gradonačelnika Sarajeva Ive Komšića za oko 300 zvanica u svečanoj sali Vijećnice.
 
Nakon prijema, koncertom filmske muzike u izvedbi Sarajevske filharmonije na otvorenoj sceni preko puta Vijećnice održava se dvosatni muzičko-scenski spektakl, prema scenariju mlade režiserke Mirele Trepanić.
 
Obnova Vijećnice predstavlja jedan od najvećih i najzahtjevnijih projekata obnove znamenite kulturne baštine u BiH nakon rata. Pripreme za početak radova trajale su dugo, potrebno je bilo pronaći što je moguće više fotografija i dokumenata koji svjedoče o izvornom izgledu svakog pedlja zgrade.
 
Tokom opsade Sarajeva, u noći između 25. i 26. augusta 1992. godine Vijećnica je granatirana i zapaljena. Nastala je neprocjenjiva šteta za fond biblioteke, a unutrašnjost je pretvorena u ruševinu.
 
U vatrenoj stihiji je nestao Katalog Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH, oko 80 posto knjižnog fonda i dokumenata koji svjedoče o historiji BiH. U požaru, osim na stotine knjiga i vrijednih starih dokumenata, izgorio je i veliki dio zgrade Vijećnice, njena jedinstvena aula, sva stolarija, zidovi, krovna konstrukcija, te veliki dio fasade.

 Vijećnica je simbol skladnog suživota više stilova arhitekture. Ona povezuje Istok i Zapad, orijentalni i zapadnjački stil - kao simbol Sarajeva, kao simbol Bosne i Hercegovine i suživota na ovom prostoru, rekao je danas, kao prvi govornik na svečanosti otvaranja sarajevske Vijećnice visoki predstavnik Valentnin Inzko.

- Danas ovdje svjedočimo obnovi jedne izuzetne građevine i obnovi neprocjenjivog dijela nasljeđa građana Bosne i Hercegovine i građana svijeta. Jer, prije 118 godina, izgradnja ovog objekta bila je zajednički poduhvat domaćih eksperata i onih iz šire regije - kazao je Inzko.

Vijećnica spaja umjetničke konvencije Istoka i Zapada na sebi svojstven način i dobila je svoje mjesto ne samo u topografiji grada nego i u srcima njegovih građana - ne radi se samo o gradskoj znamenitosti nego o znamenitosti za koju građane vežu brojne emocije.

- Spaljivanje knjiga u ovoj zgradi u augustu 1992. godine, bio je vandalski čin kojim je starom kontinentu oduzet jedinstven dio njegovog intelektualnog i kulturološkog nasljeđa. A tokom proteklih dvadeset godina, kao što su se obnavljale biblioteke i druge kulturne institucije, poduzeti su i globalni napori kako bi se obnovile knjige i rukopisi koji su se čuvali unutar tih institucija. Riječ je o obnovi gusto tkane intelektualne tapiserije našeg kontinenta – tapiserije različitih kultura i vjerovanja i naroda. Riječ je također o potvrdi vrijednosti razuma, vrijednosti koju je upravo danas prijeko potrebno očuvati - rekao je Inzko.

Po njegovim riječima, Vijećnica stoji kao plemeniti i trajni dokaz te vrijednosti.

-  Obnova ove zgrade simbolizira temeljnu ljudsku istinu: među brojnim teškoćama i tokom mnogih godina – dobrota i ljepota su ono što pobjeđuje. Vijećnica je odraz Bosne i Hercegovine, zemlje koja ima posebno mjesto u svijetu. Ovo društvo je doživjelo žestoko i bolno buđenje šovinizma, ali je ono daleko duže strpljivo i produktivno razvijalo kulturu tolerancije iz čega ostatak našeg kontinenta može učiti. Vijećnica spaja memlučke elemente koje možemo vidjeti u Kairu, elemente s prostora Magreba, arabeske zvjezdolikih motiva, pseudomaurske dekoracije i elemente bečkog gradskog magistrata ispod ruke čeških i domaćih arhitekata Karla Parzika, Ćirila Ivekovića i Aleksandra Viteka, koji je za vreme planiranja gradnje Vijećnice odlazio čak dva puta u Kairo - kazao je Inzko.

Vijećnica je simbol skladnog suživota više stilova arhitekture. Ona povezuje Istok i Zapad, orijentalni i zapadnjački stil - kao simbol Sarajeva, kao simbol Bosne i Hercegovine i suživota na ovom prostoru.

- Na današnji dan svi mi, kao Evropljani, izražavamo zahvalnost Evropskoj uniji na velikodušnoj pomoći za čudesno ostvarenje ovog projekta rekonstrukcije. Ali ovdje u ovom veličanstvenom centru kulture i znanja mi također potvrđujemo da Bosna i Hercegovina ima neprocjenjiv kulturni, društveni i politički doprinos koji može pružiti ovom kontinentu i svijetu - naglasio je Inzko.

- Danas i zauvijek neka obnovljena Vijećnica bude izvor snage i inspiracije za sve one koji obnavljaju i izgrađuju suživot, zajedništvo, toleranciju te civilizaciju ljubavi kao centralne stubove ove prekrasne zemlje - poručio je na kraju visoki predstavnik Valentnin Inzko.

Na Dan Evrope i na Dan pobjede nad fašizmom vraćamo građanima Sarajeva i BiH istinski, historijski i arhitektonski biser - obnovljenju zgradu Vijećnice koja je izgrađena koncem 19. stoljeća, rekao je danas u svom obraćanju na svečanosti otvaranja sarajevske Vijećnice predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.

Dodao je da je u kolektivnoj memoriji građana Sarajeva još živa slika buktinje koja je progutala zgradu gradske Vijećnice i neprocjenjivo knjiško blago u njoj tog 25. i 26. augusta 1992. godine.

Naglasio je da su te slike obišle cijeli svijet koji je zanijemio pred razmjerama i užasom planiranog zločina koji je počeo paljenjem Orijentalnog instituta, Vijećnice, a potom ciljano nastavio sa ubijanjem simbola prkosnog grada: zgrade porodilišta, Olimpijske dvorane Zetra, Skenderije, zgrade Parlamenta i drugih vrijednih objekata.

- Vjerovali smo da se na kraju 20. stoljeća u srcu civilizirane Evrope ne mogu ponoviti opsade gradova, teror i snajperske egzikucije nedužnih civila i djece i lomače knjiga. Povampireni fašizam, u svoj svojoj nakaznosti pokazao nam je te 1992. godine da smo se prevarili - kazao je Izetbegović.
 
Ipak, dodao je, Sarajevo, iako teško ranjeno, preživjelo je.
Brojni njegovi građani, međutim, nisu dočekali slobodu i mir.

- Zato ovaj dan i ovu svečanost posvećujemo onima kojih danas nema s nama. Posvećujemo je svakom od onih 11. 541 ubijenih stanovnika Sarajeva tokom najduže opsate u historiji Evrope. Večeras, nakon 22. godine zajedno s našim prijateljima obilježavamo trijumf civilizacije nad barbarstvom, svijetla nad mrakom, života nad smrću, trijumf ideje zajedništva i prožimajućeg suživota nad idejom neljudskih i neprirodnih podjela i sukoba. Iz kosmpolitskog, evropskog, multietničkog Sarajeva šaljemo poruke mira, tolerancije i međusobnog uvažavanja. Pamtimo i opominjemo buduće generacije da zlo ne može nikada pobijediti i da su razaranja i paljevine uzaludni. Tu lekciju moramo zauvijek savladati da nam se prošlost ne bi vraćala u još strašnijem obliku i učiti na iskustvima drugih - rekao je Izetbegović.

Vijećnica je simbol naše snage da prevladamo prošlost i naše želje za drugačijom i ljepšom budućnošću. Tu budućnost želimo graditi sa svima koji su u stanju suočiti se s prošlošću onako kako se ovo prelijepo zdanje suočilo s njom. Vijećnica je dobila zadivljujuću formu susreta različitog - kazao je u večeras gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić, pozdravljajući brojne zvanice na gala prijemu u svečanoj dvorani Vijećnice.

On je naglasio da otvarajući Vijećnicu nakon 18 godina obnove, vraćamo je u stvari njenim građanima u onom obliku i sjaju u kome su je oni izgradili prije 120 godina.

- Ona pripada njima jer je nose u svome pamćenju, s njom se identificiraju i ponose. Ona je bila riznica naše povijesti, središte znanja  i kulture - kazao je gradonačelnik.

Komšić je podvukao da se Vijećnica otvara na Dan pobjede nad fašizmom i na Dan Evrope, ocijenivši da se time potvrđuje kako su se te evropske vrijednosti objedinile na njoj, da su dobile još jednu dimenziju i formu, a to je njena raskošna ljepota.

- Vijećnica sama po sebi, svome stilu i izradi svjedoči svjetsko jedinstvo različitosti, ona na sebi objedinjuje susret različitih kultura i civilizacija, različitih stilova, upravo ono što je povijesni temelj opstojnosti naše zemlje, ljepota našega grada i našega življenja - zaključio je gradonačelnik.

Ministar vanjskih poslova BiH Zlatko Lagumdžija čestitao je danas građanima Sarajeva i Bosne i Hercegovine svečano otvaranje gradske Vijećnice u Srajevu.

Izrazio je nadu da će Vijećnica uskoro zaživjeti, evocirajući pritom uspomene na dan kada je ovaj spomenik kulture izgorio u proteklom ratu.

- Taj dan gasio sam zgradu u svom susjedstvu koja je gorjela nedaleko od zgrade Predsjedništva BiH i ovaj čin doživljavam kao da je obnovljena zgrada u mom susjedstvu - zaključio je Lagumdžija.
 
(Fena)