Sastanak reisu-l-uleme Islamske zajednice (IZ) u Bosni i Hercegovini Huseina ef. Kavazovića s bošnjačkim predstavnicima iz političkog, naučnog, kulturnog i vjerskog života BiH rezultirao je donošenjem zajedničke izjave u kojoj se najoštrije osuđuje svaki oblik terorizma i sve terorističke akcije koje su izvedene u Bosni i Hercegovini, Evropi, u muslimanskim zemljama i bilo gdje u svijetu.
-Sastali smo se da još jednom potvrdimo našu opredijeljenost na istrajavanju na putu dobra, da kao odgovorni ljudi u bošnjačkom narodu kažemo da nasilje i teror nije naš put, put kojim ide naš narod - kazao je reis Kavazović na konferenciji za medije nakon potpisane zajedničke izjave u Gazi Husrev-begovoj biblioteci u Sarajevu.
Poručio je da se prema ljudima koji izražavaju ili vide drugačije tumačenje vjere ne smije primjenjivati nikakvo nasilje, "ali da prema onima koji nasilje upotrebljavaju država treba i mora djelovati vrlo odlučno“.
U zajedničkoj izjavi, pored ostalog, izražena je odlučnost da se institucionalno, intelektualno, moralno i politički treba suprotstaviti svakom obliku radikalizma, nasilnog ekstremizma i terorizma, bez obzira na to od koga i s koje strane dolazili.
-Bosnu i Hercegovinu, nažalost, nije zaobišao fenomen radikalnog tumačenja islama a koji je rezultirao nasilnim ekstremizmom i terorističkim aktima u proteklim godinama s tendencijom intenziviranja - ocijenio je član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, podsjetivši na nedavne terorističke napade u BiH na vojnike Oružanih snaga, povratnike, Ambasadu SAD-a u BiH.
Istakao je potrebu intenziviranja aktivnosti na svim nivoima zakonodavne i izvršne vlasti kojim će se ubrzano otklanjati nepravda i nejednakost te drugi izvori frustracija i radikalizacije u društvu.
Priznajući da na vrijeme nije prepoznat obim opasnosti od širenja ideologije tekfira koja je, usljed ratnih posljedica u BiH i patnje, našla plodno tlo za prihvatanje te ideologije, Izetbegović je rekao da opasnost skretanja u radikalizam nije prepoznata, "jer je on suprotan našem biću i našem poimanju vjere“.
- Islam koji smo mi ovdje živjeli pola milenija je suprotstavljen ideologiji tekfira, razdvajanja, napada na druge i drugačije. Taj inkluzivni islam je ono što predstavlja duh ove zemlje, različitost, šarolikost, multikulturalnost - istakao je Izetbegović.
Naglasio je da se ponovo mora braniti vjera, kultura, država, sistem vrijednosti, "a ovaj put se moramo suprotstaviti svakom obliku radikalizma, nasilnog ekstremizma i terorizma i morat ćemo to učiniti institucionalno, intelektualno, moralno i politički“.
U zajedničkoj izjavi, pored ostalog, od svih nadležnih institucija u državi zahtijeva se da se, u skladu sa svojim zakonskim ovlaštenjima, a radi očuvanja ustavnih vrijednosti, prava i sloboda svih građana i naroda u BiH, beskompromisno suprotstave svakom obliku radikalizma, nasilnog ekstremizma i terorizma, te drugim oblicima djelovanja koji su protivni
- Ponosni na svoju višestoljetnu vjersku tradiciju i opredijeljenost za suživot, poštujući Ustav Bosne i Hercegovine i Ustav Islamske zajednice u BiH, zahtijevamo od svih nadležnih u bosanskohercegovačkom društvu i u bošnjačkom narodu, kao i od svih nosilaca vjerskog autoriteta u Islamskoj zajednici u BiH, da se beskompromisno suprotstave svakoj isključivosti, radikalizmu, nasilnom ekstremizmu i terorizmu, jer su, sa stanovišta islama, u kojem je strogo zabranjena prisila u stvarima vjere, neprihvatljivi i suprotni univerzalnim civilizacijskim vrijednostima - kaže se u zajedničkoj izjavi.
Od vlasti muslimanskih zemalja očekuje se da poštuju bh. vjersko-obrazovnu tradiciju, institucije i autonomiju i sarađuju s državnim institucijama Bosne i Hercegovine i s Islamskom zajednicom u BiH u pogledu naučne, vjersko-obrazovne i studentske razmjene.
-Od vjerskih, teoloških i obrazovnih krugova i institucija muslimanskih zemalja očekujemo da cijene bh. autentično povijesno iskustvo i naš identitet za čije smo očuvanje platili visoku cijenu i položili mnogo života, da cijene našu vjersku/islamsku i evropsku samosvijest, koju baštinimo i dalje razvijamo u našem specifičnom kulturnom, društvenom i političkom kontekstu, da nastave poštovati ove principe kako se ne bi među muslimanima Bošnjacima razvijalo sektaštvo i vjerski razdor - poruka je iz zajedničke izjave.
Od lidera evropskih zemalja, posebno članica Evropske unije, u kojima su muslimani manjina, očekuje se da se suprotstave islamofobiji, diskriminaciji muslimana i njihovom poistovjećivanju s teroristima i neprijateljima civilizacije.
Također, od međunarodne zajednice očekuju da se, uporedo s legitimnom borbom protiv terorizma, angažira i na uklanjanju političkih, ekonomskih i socijalnih nepravdi prema muslimanskim narodima i zemljama, budući da takve nepravde doprinose porastu siromaštva, očaja i beznađa, kao pogodnog tla za pojavu ekstremizma.
- Od muslimana u Bosni i Hercegovini, kao i od muslimanskih zajednica u Evropi, očekujemo da ostanu dosljedni svojim tradicionalnim i univerzalnim moralnim, duhovnim i civilizacijskim vrijednostima islama, da se distanciraju od svakog radikalizma, da se suprotstave svakom obliku nasilja i da ih nepravda, koje u ovom nesavršenom svijetu uvijek ima, nikada i nigdje ne navede na postupke koji mogu povećati nepravdu i zlo, kako drugima tako i njima samima - kaže se na kraju zajedničke izjave bošnjačkih lidera koju je potpisalo više od 40 bošnjačkih predstavnika.
(FENA)