:SARAJEVO: Rezolucija UN-a 1325, korak napred za žene u BIH

Novosti

SARAJEVO: Rezolucija UN-a 1325, korak napred za žene u BIH

SARAJEVO: Rezolucija UN-a 1325, korak napred za žene u BIH
U organizaciji Ministarstva sigurnosti BiH danas je u Sarajevu promovirana Rezolucija Ujedinjenih naroda 1325 "Žene, mir i sigurnost" povodom desetogodišnjice od njenog usvajanja.

Ova Rezolucija je prva Rezolucija Vijeća sigurnosti koja se konkretno bavi uticajem rata na žene i djevojčice, kao i ženskim doprnosom rešavanju konflikata i održivom miru.

Vijeće Ministara BiH je 27. jula ove godine usvojio Akcijski plan za provedbu UN Rezolucije za period 2010-2013.

Ministar sigurnosti BiH, Sadik Ahmetović, kazao je da su žene još uvek nedovoljno zastupljene u svetu, ali i u BiH na pozicijama na kojima se donose odluke, kako u politici, tako i u vojnim i policijskim strukturama.

-Vrlo je bitno ohrabriti žene da se opredeljuju za policijski i vojni poziv, koji se još uvijek smatraju tipično muškim pozivima- naglasio je Ahmetović.

Ova Rezolucija ukazuje i na posebne potrebe žena i devojčica u toku ratnih sukoba, portebu njihove zaštite i sprečavanje i kažnjavanje seksualnog i svakog drugog nasilja nad ženama.

Kada govorimo o ovoj oblasti i njenom trenutnom stanju u BiH, Ahmetović loše rezultate pravda zatečenim stanjem, ali se isto tako nada da će BiH uspunjavanjem planova iz ove Rezolucie, biti primer u regionu.

-Trenutno stanje kakvo imamo, ne možemo se nešto posebno pohvaliti. Nismo najbolji, ali nismo ni najgori kada je u pitanju ova oblast- reako je Ahmetović.

Stefan Feller, šef Misije Evropske policije u BiH, istakao je da se ovaj plan može sprovesti u delo, jedino ako postoji dobra volja svih učesnika u ovom procesu. Feller je naglasio i da se u poslednjih deset godina zemlje širom sveta suočavaju sa njenom implementacijom.

-BiH nije usamljena u nameri da sprovede u delo ovu Rezoluciju 1325. Moram da naglasim i da pohvalim predanost nadležnih u BiH na implementaciji Akcionog plana- rekao je Feller.

Činjenica je da se implementacija ove Rezolucije ne može desiti u skorijoj budućnosti, kao što je bio slučaj u ostalim zemljama. Ako je sudeći po usvojenom Akcionom planu za sprovođenje Rezolucije, vlasti u BiH su ovo shvatile jako ozbiljno. U postkonfliktnim društvima kakvo je u BiH, od velikog je značaja rešiti probleme koji su zasnovani na rodnoj diskriminaciji. To je problem koji se javlja konstantno u postkonfliktnim društvima i neophodno ga je rešiti, ukoliko se planira proces pomirenja i normalizacija društva.

Akcijski plan za provedbu UN Rezolucije za period 2010-2013 sadrži sledeće oblasti:

Povećanje broja žena na mjestima donošenja odluka

Povećanje broja žena u vojnim i policijskim snagama

Uključivanje žena u mirovne misije

Deminiranje

Trgovina osobama

Pomoć ženama i djevojčicama koje su bile žrtve za vrijeme ratnih sukoba

Provođenje obuka državnih službenika/ca

Suradnja, vladinih, nevladinih i međunarodnih organizacija

 

(zurnal.info)