Okrugli sto o temi „Civilni monitoring regionalnog stambenog programa s posebnim osvrtom na stambeno zbrinjavanje Roma“ održan je danas u Sarajevu u organizaciji Igmanske inicijative.
Tokom okruglog stola predstavljen je projekt koji uz podršku Fondacije za otvoreno društvo iz Budimpešte realizira Igmanska inicijativa u četiri države regiona (BiH, Crna Gora, Hrvatska i Srbija), te prezentiran izvještaj eksperta o stambenom zbrinjavanju Roma u BiH u okviru do sada realiziranih aktivnosti ovog regionalnog stambenog programa.
Kopredsjednik Igmanske inicijative za BiH Vehid Šehić je kazao da je glavni cilj projekta da se izvrši monitoring ispunjavanja svih obaveza iz programa stambenog zbrinjavanja Roma, dinamika i efikasnost čitavog programa.
On se radi u četiri države koje su članice Igmanske inicijative - BiH, Hrvatska, Srbija i Crna Gora.
- Postoje četiri eksperta koji su proučili svu dokumentaciju, sve izvještaje do sada. Mogu reći sa zadovoljstvom, kada je u pitanju BiH, da zahvaljujući nekim ljudima u Ministarstvu za ljudska prava i izbjeglice, taj proces ide jako dobro - kazao je Šehić, dodajući da se on uvijek može poboljšati.
Po njegovim riječima, cilj je da ovim monitoringom i interaktivnom akcijom kako nevladinog sektora, romskih udruženja tako i onih koji su odgovorni za implementaciju, a to je vlast u BiH, „dođemo do optimalnog rezultata“.
- Da konačno romska populacija osjeti da neko stoji iza njih, da osjete da je nekome stalo da se poboljša njihov status naročito u onim socijalnim pravima koja su zanemarena u BiH prema svim građanima, a posebno prema građanima romske populacije i da u jednom partnerskom odnosu dođemo do što boljih rezultata - kazao je Šehić.
Pomoćnica ministra za ljudska prava i izbjeglice BiH Saliha Đuderija je informirala prisutne o aktivnostima koje se provode da bi se poboljšao položaj Roma u BiH.
- Kroz programe Dekade uključenja Roma smo kao zemlja koja se kasnije priključila, veoma brzo bili procijenjeni kao zemlja koja čini izuzetne napore da poboljša položaj Roma. Na neki način su nas kvalificirali da naš program za socijalno stambeno zbrinjavanje Roma nije loš i kao takav je vrlo interesantan. Već ima nekih interaktivnih i regionalnih aktivnosti koje nas, na neki način, upućuju da razmjenjujemo iskustva i s drugim zemljama u regiji - kazala je Đuderija.
Između ostalog, navela je da, uz priliv i dodatnih sredstava koja imaju iz IPA- fondova, eventualno još iz pomoći drugih država, BiH bi ovim tempom mogla do kraja 2020. u većini lokalnih zajednica riješiti većinu problema koji se tiču stambenog zbrinjavanja Roma i poboljšati znatno pristup zapošljavanju i zdravstvenoj zaštiti Roma.
Kopredsjednik Igmanske inicijative za Srbiju Aleksandar Popov je, između ostalog, kazao da je među potencijalnim korisnicima Regionalnog stambenog programa „svakako najranjivija romska populacija“.
Ona je, dodao je, generalno najranjivija populacija i zbog toga i jeste započeta Dekada Roma.
- Kad je riječ o ovim pitanjima, oni imaju poseban problem, teško dokazuju svoj status izbjeglice, često nemaju odgovarajuća dokumenta, informacije teško do njih dolaze, a imamo i slučajeva diskriminacije. Zbog toga je Fondacija Instituta za otvoreno društvo iz Budimpešte Igmanskoj inicijativi i odobrila ovaj projekt gdje bi mi, uz podršku romskih i drugih organizacija koje se bave ovom problematikom, izvršili civilni monitoring realizacije Regionalnog stambenog programa s posebnim osvrtom na rješavanje problema romske populacije - kazao je Popov.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.