Šta rade 84 komisije Parlamenta BiH:Sastali se 2 puta i zaradili 12 prosječnih plata

Istražujemo

Sastali se 2 puta i zaradili 12 prosječnih plata

Sastali se 2 puta i zaradili 12 prosječnih plata

Šest članova državne komisije godinu dana je biralo jednog člana sasvim druge komisije i za to su potrošili po dvije i po prosječne plate u Bosni i Hercegovini. Taj su novac dodali svojim redovnim nadprosječnim primanjima. Dva doma državnog Parlamenta napravili su zajedničku komisiju čijih je šest članova u 2011. godini biralo jednog predstavnika akademske zajednice u komisiju za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i na to su potrošili 12 nadprosječnih plata u BiH.
danijela_martinovic_copy- Sastali smo se dva-tri puta i izabrali gospodina – objašnjava Danijela Martinović, članica komisije.

Parlament je potvrdio izbor člana početkom 2012. godine. Martinović kaže da se zalaže za uštede u radu komisija i ne vidi razlog za plaćanje rada u komisijama koje se sastaju u toku radnog vremena.
- Niti jedna komisija ne bi trebala biti plaćena kao što nisu plaćene redovne komisije – smatra Martinović, članica nekoliko redovnih komisija i jedna od rijetkih koja je imala samo jednu takozvanu ad-hoc komisiju u protekloj godini.

 

Komisija sedmično

Više od dva miliona maraka potrošile su 84 komisije, odbori i takozvana druga radna tijela na državnom nivou u 2011. godini, pokazuju dokumenti do kojih je došao Žurnal.
- Svake sedmice sam u barem jednoj do dvije komisije – kaže Mirsad Đugum, poslanik u Predstavničkom domu i jedan od šest članova zajedničke komisije: Zbog malog broja poslanika i velikog broja komisija, jedna osoba bude u nekoliko komisija. 

Najveći broj komisija, njih 30, se bavio prijemom uposlenika u državne institucije. Upravni od odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH rekorder je po potrošenom novcu. Šest članova ove komisije i tri posmatrača koštale su porezne obveznike više od 202 prosječne plate ili 174.000 maraka. Imena članova komisije, među kojima su državni i federalni ministri finansija, Nikola Špirić i Ante Krajina, moguće je vidjeti na stranici Uprave ali je nemoguće dobiti pregled isplaćenih naknada po imenu. Novinari Žurnala su sedmicama pokušavali dobiti pregled isplaćenog novca članovima svih komisija od Ministarstva finansija ali je odgovor uvijek bio isti: time bi se mogli otkriti lični podaci članova komisija.

news_2012_Februar_djugum_190782807Identitet članova komisija moguće je pronaći u odlukama o izboru ali samo u rijetkim slučajevima kada se takva odluka objavi u Službenom glasniku. Tamo nisu navedeni iznosi isplaćeni članovima komisija. Taj podatak ima državno Ministarstvo finansija ali je on skriven od javnosti. Đugum ne vidi razloga za tajnovitost.
- Zašto ne bi svaki podatak bio javan – smatra Đugum koji nam je objasnio da se članovi većine komisija sastaju u radno vrijeme: Svaka komisija u radno vrijeme ne bi se trebala plaćati.

 

Rekorderi

Državno Ministarstvo pravde u 2011. godini je sa devet komisija isplatilo najviše novca za njihov rad. Dokumenti u posjedu Žurnala pokazuju da je članovima komisija ovog ministarstva isplaćeno gotovo 320.000 maraka. Podatke o pojedinačnim iznosima naknada u ovom ministarstvu nam nisu mogli dati zbog zaštite ličnih podataka ali su napomenuli da veći dio novca nije isplaćen iz budžeta.

Troškove polaganja stručnog upravnog i pravosudnog ispita snose sami kandidati, iz kojih sredstava se isplaćuju naknade članovima Komisije za stručni upravni ispit i Komisije za pravosudni ispit, te se iz budžeta institucija BiH ne izdvajaju nikakva sredstva za ove isplate, piše u odgovoru koji smo dobili.

Ove dvije komisije su zajedno potrošile dvije trećine novca za rad komisija pri Ministarstvu pravde. Na čelu komisije za polaganje pravosudnog ispita našao se i ministar Bariša Čolak. Svojoj rednoj plati u 2011. godini je dodao najmanje pet i po hiljada maraka naknade za predsjedavanje ovom petnaestočlanom komisijom.

Državni Ured za reviziju je kritikovao odnosno Ministarstva prema komisijama u svom posljednjem dostupnom izvještaju za 2010. godinu. U njemu je istakuto kako se Ministarstvo godinama ne obazire na preporuke revizora za smanjenje troškova rada komisija.

Po osnovu angažmana u raznim komisijama pojedinim zaposlenicima Ministarstva izvršene su isplate u rasponu od 50 KM do 9.000 KM. Napominjemo da su pojedini zaposlenici članovi više komisija, te da angažman pojedinih lica u određenim komisijama traje već dugi niz godina. U Izvještaju o reviziji za 2009. godinu Ministarstvu je skrenuta pažnja na potrebu definisanja procedura i kriterija za izbor i imenovanje članova komisija iz nadležnosti Ministarstva, s posebnim osvrtom na imenovanja zaposlenika”, navode revizori u svom izvještaju.

Iznos od dva miliona u državnom budžetu od oko milijardu maraka ne čini se posebno značajnim. Osim ako se ne preračuna u ono u što je taj novac mogao biti utrošen. Za taj novac mogla se obnoviti polovina Psihijatrijske klinike Podromanija na Sokocu u kojoj se smještaju psihički oboljeli zatvorenici. Umjesto toga Nadzorni odbor za kontrolu uloženih sredstava za sanaciju ove klinike potrošio je u 2011. godini 42.000 maraka.

(zurnal.info)