Kako je Nedim Ćosić postao stručni saradnik u Općinskom sudu Sarajevo:Sin bivšeg državnog sudije zaposlen bez pravosudnog ispita

Istražujemo

Sin bivšeg državnog sudije zaposlen bez pravosudnog ispita

Sin bivšeg državnog sudije zaposlen bez pravosudnog ispita

Nedim Ćosić, sin Šesenama Ćosića, bivšeg sudije Suda Bosne i Hercegovine i glavnog tužioca Tuzlanskog kantona, imenovan je u julu 2007. godine na mjesto stručnog saradnika u Općinskom sudu u Sarajevu, iako u trenutku prijavljivanja nije imao položen pravosudni ispit.

Ovo je jedan od četiri ključna uvjeta koje su kandidati za stručnog saradnika morali ispuniti kako bi njihova prijava bila razmotrena. Ostali uvjeti su bili da imaju diplomu pravnog fakulteta, državljanstvo BiH te da su intelektualno i fizički sposobni za obavljanje sudijske ili tužilačke dužnosti.

Imenovanje na ovu poziciju predstavlja polazna tačka za dalje napredovanje u sudu.

Konkurs, u čijem tekstu je stajalo da neblagovremene i nepotpune prijave neće biti uzete u razmatranje, objavljen je krajem februara 2007. godine. Po zaključenju konkursa, 15 dana kasnije, Visoko sudsko i tužilačko vijeće (VSTV) je na svojoj internet stranici objavilo spisak kandidata, među kojima nije bio Ćosić.

Njegovo ime se ipak spominje na VSTV-ovoj internoj listi kandidata za stručnog saradnika na Općinskom sudu u Sarajevu. Tu je navedeno i da je pravosudni ispit položio dvije sedmice po okončanju konkursa, odnosno, 29. marta 2007. godine.

Za stručnog saradnika u ovom sudu imenovan je početkom jula, zajedno sa još 12 kandidata. Njegovih šest kolega nisu imenovani, iako su ispunjavali tražene uvjete.

Iako nije zadovoljavao uvjete po zatvaranju konkursa, Ćosić je ipak položio ispit prije imenovanja. Zvaničnici iz pravosuđa imaju različita mišljenja o tome da li ga je nepoložen ispit trebao spriječiti od učestvovanja na konkursu.

Bilo dozvoljeno – nije bilo dozvoljeno

P27_Cosic_01Izbor stručnog saradnika vršio je VSTV. Sadeta Krilašević, ranije zamjenica - danas šefica Odjela za imenovanja VSTV-a, kaže da ako nije ispunjavao uvjete, njegova prijava nije mogla biti prihvaćena. Ipak dodaje da je praksa bila da se kandidati koji ne dostave potpunu dokumentaciju kontaktiraju telefonom i da im se ostavi nekoliko dana da to učine.

Dvojica članova komisije koji su intervjuisali Ćosića kažu da nisu ni imali uvid da li kandidati zadovoljavaju uvjete konkursa, već su samo obavljali intervjue s njima.

Mladen Jurišić, predsjednik Kantonalnog suda u Mostaru i predsjednik komisije, rekao je novinaru CIN-a da postoji mogućnost da su nekim kandidatima prihvaćane nepotpune prijave, ali samo ako je riječ o dužini radnog staža.

"Da mu nešto fali od onih suštinskih uvjeta, to nema govora. Koliko se ja sjećam, nije moglo nikako", kaže Jurišić.

Zahid Kovač, advokat koji je kao spoljni saradnik VSTV-a intervjuisao Ćosića, kaže kako bi se protivio obavljanju razgovora sa kandidatom da je znao da ovaj ne ispunjava tražene uvjete: "Da mi dođe neko ko nema ispita ili nije imao uslove za sudiju ili stručnog saradnika u tom trenutku, ma nema šanse. Takva molba se ne bi uzela u razmatranje, ona je nepotpuna i odbacuje se i ne smije se zovnuti na intervju."

Treći član komisije bio je Goran Salihović, predsjednik Općinskog suda u Sarajevu. On nije odgovorio na zahtjev za razgovor. Mada je novinaru CIN-a prvobitno odobrio uvid u evidenciju zaposlenih u ovom sudu, kasnije ga je u tome spriječio. Nije mu obrazloženo zašto mu je uskraćen pristup, niti je sud odgovorio na nove zahtjeve.

Nedim Ćosić nije odgovarao na telefonske pozive za intervju, već je poslao mail u kome je naveo da je prilikom izbora ispunjavao uslove.

Od šest kandidata koji nisu izabrani za stručnog saradnika, novinari CIN-a su razgovarali sa njih pet. Četvero ih danas radi u pravobranilaštvima, u kojima imenovanje ne radi VSTV.

Svi kažu da nisu bili upoznati s tim da se može konkurisati i sa nepotpunom prijavom i da se ne bi prijavili da nisu ispunjavali uvjete.

Samka Zuban, sadašnja pravobraniteljica u Kantonu Sarajevo, kaže da je razočarana što tada nije izabrana, iako je ispunjavala tražene uvjete: "Ja sam mislila da je VSTV nešto što je nepogrešivo (...) da se to njima ne može desiti."

Dodaje da je uputila žalbu ovoj instituciji i da je tražila uvid u konkursnu dokumentaciju, ali da joj to nisu dozvolili.

Prije imenovanja za stručnog saradnika Ćosić je radio na sudu kao pripravnik. Zaposlen je početkom marta 2006. godine.

Od maja 2008. godine Nedim Ćosić obavlja funkciju predsjednika Udruženja stručnih saradnika i savjetnika u sudovima i tužilaštvima u BiH.

(CIN)