Moderator debate Dubravko Pervan, vođa Sektorske grupe Privreda i predsjednik Sindikata uposlenika Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg Bosne kaže da je neophodno napraviti pomak u odnosu na današnje stanje.
-Znači, prvo zaustaviti korupciju, a kasnije je nastojati umanjiti - kazao je Pervan i dodao da je korupcija u privredi najčešća u procesu privatizacije, dodjeli koncesija i upošljavanju u javnom sektoru.
Smatra i da institucije sistema ne rade kvalitetno svoj posao, ističući da pojedinci moraju biti ti koji će natjerati instistucije da djeluju.
-Više od 40 posto ukupno prijavljenih slučajeva korupcije u BiH rješavaju se ako ih je prijavio pojedinac, 17 posto rješavaju se sistemski, tri posto slučajeva riješi policija- tvrdi on.
Predsjednik Sindikata energetike RS-a Dušan Vrhovac naveo je nekoliko slučajeva koruptivnog djelovanja u energetskom sektoru RS, upozoravajući da je borba protiv korupcije najčešće „sizifov posao“.
-Mora se promijeniti sistem, treba načinitio zaokret u sistemu ponašanja i vladanja u cijelom društvu - kazao je Vrhovac.
Predstavnici Privredne komore RS-a naveli su da je RS imala strategiju i akcioni plan za borbu protiv korupcije, ali da značajnijih rezultata na tom planu nije bilo.
Istaknuto je da značajnu ulogu u borbi protiv korupcije treba da imaju institucije, poput službe za reviziju javnog sektora, kao i raznih inspektorata.
Predstavnik Konfederacije sindikata RS Ranko Pilipović smatra da u BiH postoji sisetmaska korupcija, a da najveći problem postoje u sistemu javnih nabavki i dodjele koncesija.
Sektorska grupa ACCOUINT-a za privredu do sada je održala dvije javne debate, u Zenici i Banjaluci, a planirane su još tri javne rasprave, nakon čega će odrediti prioritete u borbi protiv korupcije u privredi.
Direktor ACCOUNT-a Eldin Karić je rekao da je cilj javnih debata identifikovanje glavnih problema u privredi kada je riječ o korupciji.
-Svi treba da se posvetimo borbi protiv korupcije. Naravno, nisu svi odgovorni za korupciju, ali smo svi, na neki način, sudionici onoga što se dešava - kazao je Karić.
Upozorio je da su svi građani “ili žrtve korupcije ili nijemi posmatrači” koruptivnih pojava, te ih pozvao da prijave slučajeve korupcije, ako o tome imaju saznanja.
Preporuke učesnika današnje debate bit će integrisane u godišnji program rada na prevenciji i borbi protiv korupcije Sektorske radne grupe Privreda Mreže ACCOUNT, te predstavljene javnosti i odgovornima iz ove oblasti.
Antikorupcijska mreža u BiH - ACCOUNT okuplja 98 članica i njen cilj je da svojim zagovaračkim i konkretnim akcijama izvrši pritisak na bh. vlasti na svim nivoima da ubrzaju antikorupcijske reforme, koje su obavezujuće za proces evropskih integracija.
(Fena)